
1. "Babcia się narobiła, a ty nie jesz"
Świąteczny stół wypełniony po brzegi potrawami, pełny brzuch małego dziecka i to zdanie: "Babcia się narobiła, a ty nie jesz". Też to pamiętacie? Nie zgadzajmy się, by ktoś mówił w ten sposób do naszego dziecka.Może cię zainteresować także: Pracujesz zdalnie i... jesz cały dzień? Musisz zadać sobie jedno kluczowe pytanie
2. "Mała dzidzia nie chce jeść"
To zdanie jest często wypowiadane z ust babć i dziadków. Czasami nawet z lekkim lekceważeniem i zaznaczeniem, że przecież "dziecko wcale nie jest już takie małe, żeby wybrzydzać".Może cię zainteresować także: Nie mów do dziecka: "Nie baw się jedzeniem". Efekty tego eksperymentu zaskoczyły nawet naukowców
3. "Nie odejdziesz od stołu, póki nie zjesz"
Jest to jedno z popularniejszych zdań, których powinniśmy się wystrzegać. Dla dziecka stół staje się wówczas miejscem kaźni – nie może od niego odejść, ale jednocześnie jego organizm podpowiada mu, że nie jest w stanie zjeść ani kęsa więcej. Każdy posiłek jest więc dla takiego malucha prawdziwą męczarnią.4. "Zobacz, Bartek pięknie je. Ty też spróbuj!"
Wigilijny stół, spora gromadka dzieci i nieustanne porównywanie jednych do drugich. Też macie czasami tak, że coś lubicie, ale zwyczajnie nie macie ochoty na jedzenie? Dzieci mają tak samo!5. "Talerz ma być pusty. Zjedz wszystko"
Pamiętajmy, że miarą najedzenia się nie jest talerz, ale nasz żołądek. W przypadku dzieci zasada jest taka sama. Uszanujmy to, że nasz syn lub córka nie zjedli wszystkiego, co mieli nałożone. Ile razy nam się to zdarzało? Jestem pewna, że mnóstwo.Może cię zainteresować także: Zawadzka wymienia teksty, których nie powiesz już dziecku. "To prosta droga na terapię"