Płacze, krzyczy i kopie? Zamiast się wkurzać, poznaj 7 powodów do zadowolenia
Iza Orlicz
13 października 2020, 15:13·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 października 2020, 15:13
Chyba każdy rodzic, który choć raz przeżył napad złości u swojego dziecka wie, jak bardzo jest to trudne i wyczerpujące. Jednak, gdy następnym razem znajdziesz się z tego powodu na skraju rodzicielskiej cierpliwości, zdaj sobie sprawę, że napady złości są… dobre dla twojego dziecka. Jak przekonują psychologowie, to ważne dla zdrowia emocjonalnego twojego malucha.
Reklama.
Chyba nikt tego nie zakwestionuje, że napady złości u małych dzieci są jednym z najtrudniejszych aspektów rodzicielstwa. Większość z nas czuje się bezradna i przytłoczona, gdy nasze dziecko rzuca się na podłogę, jednocześnie płacze, krzyczy czy kopie.
Czy jest jakiś pozytywny aspekt tego zachowania? Psychologowie przekonują, że tak i wymieniają kilka powodów, dla których napady złości powinniśmy przyjmować ze spokojem.
1. Dziecko uzewnętrznia swoje uczucia. Napady złości oznaczają, że dziecko nie tłumi swoich trudnych emocji, tylko "wyrzuca” je na zewnątrz. Poza tym pozbywa się też stresu w sensie dosłownym, bo łzy zawierają kortyzol, zwany hormonem stresu.
Wielu rodziców zauważa, że tuż po napadzie złości ich dziecko jest w znacznie lepszym nastroju, niż przed samym wybuchem, dlatego nie warto go tłumić. Zapewnij mu za to odpowiednie wsparcie psychiczne. Nie ulegaj jego emocjom – zachowaj cierpliwość i spokój.
2. Złość jest częścią procesu nauki. Czasem napad złości pojawia się w wyniku niemocy lub bezradności dziecka, m.in. gdy nie radzi z jakimś zadaniem czy zabawą (np. budowaniem z klocków).
W ten sposób wyraża swoją frustrację i rozczarowanie, ale gdy te uczucia miną, pozwolą mu pójść dalej. Badania pokazują, że dzieci najłatwiej uczą się i przyswajają nowe umiejętności, gdy są szczęśliwe i zrelaksowane, a wyrażanie niepokoju emocjonalnego jest częścią tego procesu.
3. Dziecko uczy się akceptować słowo "nie”. Najczęściej napad złości twojego dziecka jest spowodowany tym, że powiedziałaś/eś słowo "nie”, które wyznacza wyraźne granice dotyczące akceptowanego i niedopuszczalnego zachowania. Nie unikaj go, by powstrzymać napad złości. Dziecko uczy się w ten sposób akceptować słowo "nie”, ale też je wyrażać.
4. Twoje dziecko czuje się z tobą bezpiecznie, dlatego pozwala sobie na napady złości. W większości przypadków dzieci nie wykorzystują ich, by nami manipulować lub dostać to, czego chcą.
Często napady złości są wyrazem emocji, których dziecko nie potrafi uzewnętrznić w inny sposób. Jeśli czuje się przy tobie bezpiecznie, to nie boi się wyrazić ich nawet w tak ekspresyjny sposób, jak ma to miejsce przy napadach złości.
5. Napady złości zbliżają was do siebie. Może trudno ci w to uwierzyć, gdy sam/a jesteś blisko utraty cierpliwości, ale gdy zachowasz cierpliwość i okażesz mu akceptację (np. wesprzesz dziecko przytuleniem lub dobrym słowem) wasza więź tylko się zacieśni. Twoje dziecko będzie wiedziało, że może na tobie polegać również w trudnych momentach.
6. Twoje dziecko robi coś, o czym dorośli często zapominają. Im twoje dziecko będzie starsze, tym będzie mniej płakać. Częściowo dlatego, że będzie bardziej dojrzałe i nauczy się zarządzać swoimi emocjami, częściowo dlatego, że "dopasuje się” do norm społecznych.
Dziecko, które ma napad złości, wyraża swoje uczucia w najszczerszy z możliwych sposobów, natomiast jako dorośli zapominamy o tym, że często płacz pozwala nam uwolnić i "oczyścić” się z trudnych emocji.
7. Napady złości twojego dziecka pozwolą ci zmierzyć się z własnymi emocjami. Gdy widzisz, jak twoje dziecko "wyrzuca” z siebie złość, jaka jest twoja reakcja? Może denerwujesz się, a to wpływa na twój nastrój i samopoczucie?
Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało, napady złości u dziecka mogą być dobrym treningiem cierpliwości i zachowywania spokoju. Jeśli ci go brakuje, to być może jest to znak, że musisz więcej czasu poświęcić na własne emocje i dbanie o samą siebie.