Północ Niemiec to turystyczna enklawa. Cztery tamtejsze miasta idealne na city break
Dawid Wojtowicz
27 października 2020, 09:34·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 października 2020, 09:34
Z miasta na... urlop do innego miasta? Dlaczego nie! Zwłaszcza gdy celem podróży są miejsca o bogatej historii, imponujących zabytkach i związkach z wybitnymi twórcami. City break, czyli kilkudniowe wyjazdy do dużych miast, cieszą się rosnącą popularnością i zostawiają w pamięci niezapomniane wrażenia. Daleko nie trzeba szukać, by się o tym przekonać. Wystarczy odwiedzić naszego zachodniego sąsiada.
Reklama.
Niemcy to kraj, na którego mapie znajdziemy mnóstwo miast i miasteczek idealnych na city break dla całej rodziny. Warto skierować swoją uwagę na północ Niemiec. Ulokowane tam portowe miasta mają nie tylko duże znaczenie gospodarcze, ale też mogą poszczycić się atrakcjami dla turystów. Prezentujemy cztery punkty na północy Niemiec, których zwiedzania nie będziecie żałować. Idealne na majówkę 2021, którą możecie zaplanować już teraz!
Brema
Stolica kraju związkowego o tej samej nazwie to jeden z największych portów morskich Niemiec. Leżąca nad rzeką Wezerą, niedaleko ujścia do Morza Północnego, miejscowość słynie z Freimarkt, najstarszego i trzeciego co do wielkości festynu ludowego w Niemczech. Odbywa się tu też największy karnawał samby w Europie, największe europejskie sześciodniowe wyścigi kolarskie i festiwal muzyki klasycznej.
W swojej historii Brema była częścią Hanzy. Dawną przynależność do Ligi Hanzeatyckiej widać po gotyckich zabytkach tamtejszego Starego Miasta. Chlubą Bremy jest wybudowany na początku XV wieku ratusz. Wraz z posągiem Rolanda, bohatera francuskiego eposu "Pieśń o Rolandzie", trafił na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Inną ciekawą rzeźbą jest Pomnik Muzykantów z Bremy, czterech zwierząt ze znanej baśni braci Grimm
]Światową sławę Bremie przyniosło piwo Beck’s. Produkujący ten trunek miejscowy browar otwarty jest dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć jego warzelnię, magazyn słodowy oraz dedykowane muzeum. Do piwnej Bremy powinni też wybrać się zapaleni miłośnicy dwóch kółek. Jest to bowiem trzecie najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w Europie.
Bremerhaven
Największe miasto w Niemczech leżące nad Morzem Północnym. Należy do kraju związkowego Brema. Wspólnie z miastem Brema tworzy jeden z największych w Europie portów kontenerowych. Do historii Bremerhaven przeszło natomiast jako jeden z najważniejszych europejskich portów emigracyjnych (ponad 7 milion Europejczyków opuściło "bremerhavenowskim wyjściem" na morze Stary Kontynent).
Z uwagi na ten historyczny fakt w mieście utworzono Muzeum Emigracji, które zwiedza się oczami emigranta żegnającego się ze Starym Światem. Wystawę tworzą zdjęcia, pamiątki, filmy i nagrania z dalekich rejsów Europejczyków do Ameryki. Zupełnie inną przygodę serwuje centrum naukowe „Klimahaus Bremerhaven 8° Ost”, które dzięki symulacji pozwala gościom... przejść przez różne strefy klimatyczne Ziemi.
Lubeka
Leżące nad Zatoką Lubecką miasto jest jednym z większych portów morskich w Niemczech i perełką kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Znajdująca się tam dzielnica Travemünde to znany ośrodek wypoczynkowy nad brzegiem Morza Bałtyckiego, z którego odpływają promy do m.in. Szwecji, Rosji i Estonii. Co roku odbywa się tam festiwal Świat Piasku, którego wizytówką są niezwykłe rzeźby wykonane z tego właśnie surowca.
Największą atrakcją znanej z produkcji marcepanu Lubeki jest zespół zabytkowy Starego Miasta zachowany z czasów, gdy miejscowość należała do Ligi Hanzeatyckiej, potężnego ekonomicznie średniowiecznego związku miast handlowych Europy Północnej. Z uwagi na liczne zabytki architektoniczne hanzeatyckie Stare Miasto w Lubece zostało w 1987 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na terenie historycznej dzielnicy Lubeki mieści się ponad tysiąc zabytkowych budynków na czele z gotyckimi kościołami (m.in. Kościołem Mariackim). Ich charakterystyczne widoczne na panoramie miasta punkty widokowe sprawiły, że Lubekę ochrzczono mianem Miasta Siedmiu Wież. Lubeka ma też wartość sentymentalną dla miłośników literatury – tu bowiem urodził się Tomasz Mann, a w znanym z jego powieści Domu Buddenbrooków funkcjonuje muzeum poświęcone laureatowi literackiej Nagrody Nobla.
Stralsund
Leżące w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie nadbałtyckie miasto bywa nazywane bramą Rugii. Jest bowiem dobrze skomunikowane z największą wyspą Niemiec – Rugią, usianą popularnymi nadmorskimi ośrodkami wypoczynkowymi. Stralsund, uznawane historycznie za pioniera reformacji w Niemczech Północnych, też jednak nadaje się świetnie na city break.
Wśród najważniejszych cyklicznych wydarzeń w życiu tego miasta warto wymienić Dni Wallensteina, średniowieczny spektakl dla uczczenia obrony miasta przed oblężeniem w 1628 roku, oraz Letni Festiwal Muzyczny. Specjalnością kulinarną Stralsund jest gatunek śledzia, którego pewien handlarz nazwał śledziem Bismarcka na cześć słynnego „żelaznego kanclerza”.
Od 2002 roku stralsundzkie Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wizytówką Starego Rynku są kościół św. Mikołaja oraz ratusz. Oprócz domów kupieckich znajdziemy tu liczne klasztory na czele z klasztorem św. Katarzyny, świetny przykład stylu zwanego gotykiem ceglanym. Będąc w mieście warto zarezerwować pół dnia na wizytę w Ozeaneum, to muzeum morskie i wspaniałe akwarium prezentujące faunę mórz północnych, Bałtyku, Morza Północnego i Atlantyku.
Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki. Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Niemiec na www.germany.travel.
Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki (DZT)