Silna osobowość to nie przypadek - jak pomóc swojemu dziecku w zbudowaniu jej
Artykuł PR-owy Coccodrillo
05 października 2020, 09:44·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 października 2020, 09:44
Asertywność, pewność siebie czy pozytywna samoocena to tylko niektóre cechy charakteryzujące ludzi z silną osobowością. Największy wpływ na ich rozwój u dziecka mają rodzice, którzy mogą je wzmacniać korzystając z “narzędzi” takich jak cierpliwość, empatia czy dawanie dobrego przykładu.
Reklama.
Pewność siebie
Pewne siebie dzieci swobodnie komunikują swoje myśli i próbują nowych umiejętności. Potrafią skutecznie walczyć o swoje, lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i przekuwaniem niepowodzeń w sukcesy.
Wiara w dziecięce wybory
Aby wesprzeć pewność siebie dziecka musisz zaufać jego wyborom i dać mu odczuć, że jako odrębna osoba ma do nich prawo. Jeśli nie możesz dać dziecku pełnej swobody zaproponuj mu kilka opcji, z których samo wybierze jedną. Maluch może sam zdecydować w co będzie się bawił, zaś starszak niech samodzielnie wybierze ubranie do szkoły. Nie kwestionuj decyzji dziecka i nie dawaj zbędnych “dobrych rad”. Dzięki samodzielnie podjętej decyzji dziecko doświadczy poczucia sprawczości i nauczy się zaufania do siebie.
Wyzwania na miarę możliwości
Zbyt duże lub zbyt małe wymagania wobec dziecka mogą osłabić jego pewność siebie. Z jednej strony kusi nas, aby pomagać maluchowi na każdym kroku nawet kiedy samo bez problemu może wykonać dane zadanie, z drugiej, z łatwością zwracamy mu uwagę co mógłby poprawić podczas wykonywania trudniejszych zadań. Obie te sytuacje pokazują dziecku, że nie jest kompetentne. Daj maluchowi samemu założyć buty, nawet jeśli tempo tego zadania przetestuje granice Twojej cierpliwości. Pochwal go jeśli samodzielnie posprząta pokój, nawet jeśli “porządek” będzie daleko odbiegać od Twoich standardów.
Nie musisz martwić się o to, że bez Twojej zachęty dziecko nie będzie rozwijać się wystarczająco szybko. Czasem delikatne popchnięcie jest potrzebne, ale w większości przypadków to ono samo będzie chciało robić coraz więcej i będzie robić to coraz lepiej, w swoim dostosowanym do możliwości tempie.
Prawo do błędów
Nie bądź zbyt krytyczna, ani zbyt współczująca jeśli Twoja pociecha odniesie porażkę. Postaraj się, aby świadomość popełniania błędów podczas nauki była dla dziecka czymś normalnym i neutralnym. Kiedy sama popełniasz błędy nie bądź dla siebie zbyt surowa, ale pokaż na swoim przykładzie, że jest to szansa aby bardziej się postarać, spojrzeć na problem z innej perspektywy i ze spokojem podjąć wyzwanie jeszcze raz.
Wszystkie pomysły witaj z życzliwością
Dbaj, aby wasz dom był miejscem życzliwym i otwartym na wszystkie pomysły i opinie. Dziecko, które będzie wiedziało, że zostanie wysłuchane z szacunkiem, a jego pomysł potraktowany poważnie i omówiony rozwinie w sobie kreatywność i nie będzie unikać wyrażania swojej opinii w obawie przed wyśmianiem.
Wspólny czas, czyli “Jesteś dla mnie ważny”
Nawet jeśli na zewnątrz będzie się paliło i waliło, poczucie własnej wartości zaszczepione w domu, będzie dla dziecka tarczą przed wszelkimi przeciwnościami losu.
Wartościowy czas z dzieckiem to dla niego największy prezent. Pamiętaj, że od ilości wspólnie spędzonego czasu ważniejsza jest jego jakość i Twoje zaangażowanie.
Podczas rozmowy schowaj elektronikę i całkowicie skup swoja uwagę na malcu. Patrząc mu w oczy wysłuchaj dokładnie, bez przerywania jego obaw, radości i smutków. Zaakceptuj uczucia tego małego człowieka i zapewnij, że jego sprawy są ważne i zawsze z chęcią ich wysłuchasz.
Lusterczko powiedz przecie, kto jest najbardziej pewny na świecie
Twoja pociecha odbija się w Tobie jak w lustrze. Jeśli Ty nie masz pewności siebie Twój maluch będzie miał trudność, aby samemu ją zbudować. Zadbaj o swoją wewnętrzną siłę i pozwól sobie, aby była ona widoczna dla wszystkich. Dziecko nie raz może usłyszeć mamę jak ta mówi “To zadanie jest trudne, nie wiem czy mu podołam.”, ale może też usłyszeć pewnego siebie rodzica, który oznajmi “Jestem przygotowana i mądra, to zadanie będzie trudne, ale dam sobie radę”.
Asertywność
Asertywne dziecko nie powinno mieć problemu z mówieniem o swoich potrzebach i uczuciach oraz wyrażaniem braku zgody na sytuacje, których nie akceptuje. Komunikacja własnego zdania powinna odbywać się w sposób kulturalny i z poszanowaniem swojego rozmówcy.
Naucz dziecko mówić nie
Nawet jeśli Twój maluch bez problemu neguje każdy Twój pomysł, zastanów się czy równie swobodnie będzie czuł się odmawiając innym dorosłym i swoim przyjaciołom. Jeśli dziecko czuje się zmuszane do rzeczy, których nie chce robić, np. całowania cioci na powitanie lub dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi, jego poczucie sprawczości, a co za tym idzie poczucie pewności zostanie mocno naruszone. Dziecko powinno mieć pewność, że kulturalne wyrażanie swojego zdania i otwarte mówienie “nie” nie jest niegrzeczne, ale jest jego podstawowym prawem i nie powinno mieć wpływu na relację z rozmówcą.
Odpowiednia komunikacja
Im dziecko będzie starsze tym głębiej możesz wprowadzać je w meandra komunikacji międzyludzkiej. Pokaż mu jak rozróżniać cztery style komunikacji: agresywny, pasywny, pasywno-agresywny oraz asertywny, do którego chcemy dążyć.
Nie bez znaczenia ma sposób budowania zdań. Jeśli maluch wykrzyczy koleżance, że “jest głupia, bo nie dzieli się z nim kredkami” zachęć go do skonstruowania zdania, które nie atakuje drugiej osoby, ale wyraża jego uczucia. Zdanie takie budujemy według schematu “Kiedy zachowujesz się (jak), czuję się (jak), zamiast tego chciałabym abyś (co zrobił).”, czyli w naszym przykładzie będzie to “Kiedy nie dzielisz się ze mną kredkami, jest mi smutno bo myślę, że mnie nie lubisz. Chciałbym abyś podzieliła się ze mną, wtedy moglibyśmy razem rysować.”
Zmiana sposobu wyrażania potrzeb nie tylko pomoże dziecku rozpoznać własne emocje, ale również spojrzeć z empatią na drugą osobę. Ty sama również komunikuj jasno swoje uczucia i wyznaczaj granice, które chcesz aby inni respektowali.
Afirmacja siebie
Pomóż malcowi w docenieniu swoich mocnych stron. Czasami dziecko boi się, że duma z osiągnięć będzie oceniona jako przechwałki. Tymczasem świadomość swoich zalet (jak i wad) świadczy o silnej osobowości i pozytywnie wpływa na samoocenę.
Daj maluchowi podpatrzeć jak uśmiechasz się do swojego odbicia w lustrze i fundujesz sobie komplement. Kiedy ktoś mówi nam miłe słowo często, zwyczajowo reagujemy fałszywą skromnością, czy jednak umniejszanie swoich zalet to dobry wzór dla dzieci? Pokaż malcowi jak odpowiadasz na komplementy uśmiechem i wdzięcznością a szybko zauważysz, że w ten sposób wzmocnisz poczucie wartości nie tylko u niego.
Pozytywna samoocena - kreatywne zadanie
Zachęć dziecko do wykonania pracy plastycznej, która będzie inspirować je do pozytywnej samooceny. Kartkę z bloku należy pomalować farbami tworząc wesołe, abstrakcyjne tło, na którym przyklejamy swoje zdjęcie. Zadanie polega na przyklejeniu do portretu karteczek z cechami osobowości i umiejętnościami, które według dziecka najlepiej je opisują. Gotowe karteczki do wydrukowania jak również inne inspirujące zabawy i artykuły znajdziesz na blogu Coccodrillo kidsarekids.pl, a ubranka dla dzieci z silną osobowością w sklepie Coccodrillo.eu