Nie chcesz bawić się z dzieckiem? Powiedz 1 z tych 6 zdań, a go nie zranisz
Iza Orlicz
·3 minuty czytania
Publikacja artykułu:
"Pobaw się ze mną” – chyba nie ma rodzica, który nie usłyszałby tego typu zdania z ust swojego dziecka. Czasem rzeczywiście masz na to czas i ochotę, ale zdarza się, że brakuje ci już energii, by pobawić się ze swoim dzieckiem. Co możesz powiedzieć mu, gdy następnym razem zaprosi cię do wspólnej zabawy? Jakie słowa go nie zranią?
Reklama.
Gdy odmawiasz dziecku, pewnie jak większość rodziców, masz z tego powodu wyrzuty sumienia. Gdy się poddajesz i bawisz się "pod przymusem”, nie czerpiesz z tego powodu żadnej radości, a i dziecko widzi twój brak zaangażowania.
Co więc możesz zrobić? Wypróbuj te 6 zdań, gdy następnym razem twoje dziecko powie: "Pobaw się ze mną”.
1. "Będę sprzątać kuchnię. Przyłącz się do mnie”. Zamiast mówić: "Jestem zajęta, idź, pobaw się sam”, możesz mu zaproponować, by pomógł ci w domu.
Dzieci są często ciekawe nowych doznań i lubią wyzwania, więc być może jak dobrze je zachęcisz (np. że samo rozładuje zmywarkę), chętnie się do ciebie przyłączy. Poza tym dajesz mu wybór – może spędzić czas z tobą w kuchni lub pobawić się samodzielnie.
2. "Nie mogę teraz bawić się dinozaurami/lego/lalkami. Czy chciałbyś ze mną zrobić coś innego?”. Czasem tak jest, że już na samą myśl o kolejnej zabawie z dzieckiem masz po prostu dość. Nie powinnaś czuć się z tego powodu winna.
Zaoferuj dziecku alternatywną aktywność, najlepiej coś, co naprawdę lubisz robić i co sprawia ci przyjemność. Może poczytacie książki, siedząc razem na kanapie lub posadzicie kwiaty na balkonie czy w ogródku.
3. "Będę ćwiczyć/czytać/grać przez 20 minut, a potem pobawię się z tobą”. Dziecko powinno wiedzieć, że masz prawo do własnego czasu, własnych zainteresowań czy potrzeb. Jeśli lubisz układać puzzle/ćwiczyć jogę/grać na instrumencie to nie odkładaj tych czynności, jak dziecko pójdzie spać.
Powiedz mu, że potrzebujesz 20 minut na swoje hobby. Może w tym czasie usiąść koło ciebie i pobawić się samodzielnie. Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że zacznie marudzić lub zareaguje na to złością. Przyjmij do wiadomości jego uczucia, ale nie poddawaj się jego żądaniom.
Możesz powiedzieć: "Widzę, że nie możesz się doczekać. Jednak ćwiczenia/czytanie/granie jest dla mnie ważne. Potem chciałbym się z tobą bawić”.
4. "Nie pobawię się teraz, ale chciałabym usiąść koło ciebie i popatrzeć, co robisz”.
Bądź szczera ze swoim dzieckiem. Wszystko jest w porządku, jeśli chcesz być z nim, ale nie masz ochoty na aktywną zabawę. Możesz podrzucić mu jakiś pomysł, ale bez konieczności angażowania się.
5. "Chciałabym pobawić się przez kilka minut. Potem będę musiała wyjąć pranie.”
Czasami dziecko potrzebuje tylko i wyłącznie pomocy przy rozpoczęciu zabawy. Często wystarczy, że pobawisz się przez 10-15 minut, a następnie wycofasz się, by zrobić coś innego w pobliżu.
6. "Jasne, pobawię się! Ty wybierasz zabawę na dzisiaj, a ja na jutro”. Ważne jest, aby dziecko mogło wybrać, w co chce się bawić razem z tobą. Stwórz system, w którym czasami o zabawie decyduje dziecko, a czasami ty. Dzięki temu nie będziesz za każdym razem angażowała się w zabawę, na którą w danym momencie nie masz ani siły, ani ochoty.