Rodzice kreatywnych dzieci robią te 4 rzeczy. Sprawdź, czy to o tobie!
Iza Orlicz
26 maja 2020, 12:45·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 maja 2020, 12:45
Chcesz rozwinąć kreatywność dziecka? Okazuje się, że ogromny wpływ na to mają twoje cechy osobowości. Jak wynika z najnowszych badań, to właśnie mama w znacznym stopniu może wspierać twórczy rozwój swojego dziecka.
Reklama.
Psychologowie z Uniwersytetu SWPS stworzyli autorski unikalny kwestionariusz, dzięki któremu mogli zmierzyć umiejętność matek do wspierania kreatywności dziecka.
– Wiemy, jakie cechy ma matka, której wspieranie kreatywności dziecka przychodzi z łatwością, a jakie matka, której trudno wspierać dziecko w tym kierunku – mówi dr Joanna Kwaśniewska, autorka badania, która od lat zajmuje się kreatywnością i treningami twórczości.
Umiejętność fantazjowania
Badanie wskazało na cztery najważniejsze obszary przy rozwijaniu kreatywności dziecka. Są to: zachęcanie do poznawania tego, co nowe i urozmaicone, np.: czytanie książek, oglądanie filmów z różnych dziedzin, poznawanie różnorodnych miejsc, osób i kultur.
Kolejną ważną kwestią jest nakłanianie dziecka do niezależności w sposobie myślenia, np.: bawienie się zabawkami, które nie są popularne czy modne lub realizowanie szkolnych projektów w sposób niestandardowy.
Równie istotne okazało się wspomaganie umiejętności fantazjowania, np.: wspólne rozważania typu: "co by było gdyby” czy intelektualne bawienie się hipotetycznymi sytuacjami oraz wspieranie wytrwałości w realizowaniu pomysłów, np.: pomoc przy twórczych projektach dziecka.
– Tematyką rozwoju kreatywności dziecka zainteresowałam się, gdy zostałam mamą. Udało mi się wówczas skorzystać z moich doświadczeń rodzicielskich i zaprojektować badanie, które ma dla mnie również osobiste znaczenie, daje pewne wskazówki, potwierdza przypuszczenia – dodaje dr Joanna Kwaśniewska.
Rozwijaj pasje
Jeśli nawet do tej pory nie zachęcałaś dziecka do doświadczania nowości i różnorodności, krytycznego i niezależnego myślenia oraz fantazjowania – nic straconego.
Jak wynika z opublikowanych badań, można pielęgnować kreatywność u dziecka, dbając o swój własny rozwój. Warto poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania, być ciekawym, rozwijać dotychczasowe pasje lub szukać nowych i tym wszystkim dzielić się ze swoim dzieckiem.