unsplash.com
Reklama.
Od kilku lat dominującym tematem reklam w okresie bożonarodzeniowym jest bliskość. Bycie razem. Bez telefonów, mediów społecznościowych i innych elektronicznych „rozpraszaczy”. Święta to dobra okazja, by przypomnieć rodzinie i przyjaciołom, że są ważni. Porozmawiać, pośmiać się, zrezygnować z ekranów, przenieść się na podłogę lub wygodnie zasiąść przy stole i pozwolić sobie na wspólną rozrywkę. Propozycja nie do odrzucenia? Gry planszowe! Zapewniam, że dla waszych dzieci będzie to cenne i wartościowe wspomnienie na lata.
Jeżeli zatem nie macie pomysłu na prezent, z którego ucieszy się i skorzysta cała rodzina, to spieszę z pomocą. Na pierwszy ogień idą…
… Pędzące żółwie
Pędzące? Żółwie? Już sama nazwa jest intrygująca, jednak wartość planszówki potwierdzają nie tylko zdobyte przez nią nagrody, tytuł najpopularniejszej i najchętniej kupowanej gry w sklepie Egmont, a najbardziej wymagające jury – współcześni świadomi rodzice. Rodzice, którzy nie kupią byle czego, a przed zakupem zrobią wielopoziomowy i pogłębiony risercz.
logo
Mat. prasowe
Ale wracając do nazwy. Żółwie raczej nie kojarzą nam się z wyjątkowo dynamicznymi zwierzątkami. Żyją spokojnie, ociężale, trochę nieporadnie dźwigając na grzbiecie swoje domy. Trudno wyobrazić sobie takiego stwora w pędzie, chyba że… chodzi o jedzenie! Tak, żółwim celem jest sałata. Chrupiąca, soczysta i tak bardzo pyszna. Problem w tym, że rośnie daleko, daleko na grządce. I tutaj zaczynają się schody.
Gracze mają zatem zadanie iście empatyczne – muszą sprawić, że ich żółw jako pierwszy napełni brzuszek. A jak wiemy, w przypadku walki o jedzenie, wszystkie chwyty dozwolone – tak, przejażdżka na skorupie innego uczestnika wyścigu w celu złapania oddechu również.
Do zawodów mogą przystąpić maluchy od 5. roku życia, więc to okazja do rodzinnej zabawy, ale nie tylko…
– Jak już wasze dzieci pójdą spać, warto zagrać we dwoje w wersję utrudnioną – wygrywa ten, kto na górze. Dla dwóch dorosłych graczy ta gra jest po prostu genialna! Tak się z mężem wciągnęliśmy w blefowanie, że później sami nie byliśmy już pewni, którym żółwiem się "jest" i trzeba było sprawdzać – napisała jedna z kobiet pod wideo-recenzją w serwisie YouTube, a interpretacja jej słów zależy od was. Namówieni?
Nogi stonogi
Najlepszy sposób na naukę? Tak, zgadliście! Zabawa. Na nic szantaże, przymusy, prośby i groźby. Zaufajcie sympatycznej stonodze i w jej nogi (?), ręce (?) oddajcie swoje pociechy, a nie straszne będzie im opanowanie kolorów i liczenia.
logo
Mat. prasowe
Spotkanie z uroczym robalem wspomoże również pamięć, umiejętność logicznego myślenia i spostrzegawczość. Jednak to nie koniec, bo dla małego człowieka równie ważny jest rozwój emocjonalny. Decydując się na tę grę, macie pewność, że pociecha pozna smak porażki, ale i zwycięstwa, rozpocznie trudny proces rozumienia, co oznacza podejmowanie decyzji i jakie wynikają z nich konsekwencje.
Eksperci od lat podkreślają, że nie ma lepszej metody na naukę, jak zabawa w przyjaznej atmosferze. To również świetna okazja, by spędzić czas z dzieckiem, budować relację, poznawać się nawzajem.
„Nogi stonogi” przeznaczone są już dla dzieci od 4. roku życia – nie bez powodu elementy gry wykonane są z grubszego kartonu, tak by służyła latami. Dobra inwestycja!
Łap za słówka
Pamiętacie grę karteczkowo-długopisową „Państwa miasta”? To pokochacie „Łap za słówka”! Osobiście jestem fanką tego typu zabaw i z doświadczenia wiem, że najlepsze spotkanie ze znajomymi to połączenie „wyzwania” i odpoczywania.
Zatem jeżeli znudziło wam się bezproduktywne plotkowanie przy winku, to „łapanie za słówka” brzmi jak idealny pomysł na rozruszanie towarzystwa. Adrenalina? Jest, bo myśleć trzeba szybko. Nutka ryzyka? Jest, bo nigdy nie wiesz, jakie słówko wybierze przeciwnik. Dobra zabawa? Gwarantowana.
logo
Mat. prasowe
Przydać się może również taktyka, bo przecież im więcej winka w kieliszku przeciwnika, tym wolniejszy jego refleks i myśl jakby bardziej ulotna…
– Gra podnosi nawet momentami adrenalinę i powoduje pulsowanie najdalszych zakamarków mózgu. U nas sprawdziła się w każdym towarzystwie. A podobała się tak bardzo, że nigdy nie zaprzestawaliśmy grania w momencie, gdy ktoś zdobył 15 punktów, jak zaleca instrukcja, ale graliśmy do chwili, gdy skończyły się nam wszystkie litery. A potem od nowa! – komentuje użytkowniczka forum o nicku „Baba Jaga”. Jak Baba Jaga poleca, to chyba wstyd odmówić, nie?
PS. Jak będziecie grać z dziećmi od 10. roku życia, to zrezygnujcie lepiej z alkoholu i poszukajcie innej taktyki.

Materiał powstał we współpracy z Egmont.