Brak ochoty na seks i konieczność budowy więzi? Zrób test i sprawdź, czy jesteś demiseksualny

Czym jest demiseksualizm?
Czym jest demiseksualizm? 123rf.com
Między seksualnością, a aseksualnością jest coś jeszcze. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że należy do grupy osób demiseksualnych. Nie u każdego pociąg seksualny pojawia z powodu atrakcyjnego wyglądu lub występuje jego całkowity brak. Niektórzy potrzebują czegoś więcej, by pójść do łóżka i nie ma znaczenia, czy będzie to kobieta, czy mężczyzna. Na rozwój akcji potrzeba jednak trochę czasu.


Czym jest demiseksualizm?
Demiseksualizm jest orientacją psychoseksualną, którą ze względu na specyfikę oraz przedrostek "demi -pół" można umieścić w połowie drogi między seksualnością, a aseksualnością. Nie oznacza to więc całkowitego braku pociągu seksualnego, ale też nie występuje on w taki sposób, jak u większości osób.


Demiseksualizm polega na odczuwaniu pociągu erotycznego tylko do osób, z którymi nawiążę się silną więź emocjonalną. Osoby demiseksualne mogą chcieć wchodzić zarówno w związki heteroseksualne, jak i homoseksualne.

Takie określenie orientacji jest potrzebne wielu jednostkom. To dlatego, że ze względu na swoje odmienne odczuwanie pociągu zupełnie inaczej budują relacje i odróżniają się w ten sposób od większości społeczeństwa. Mogą czuć się wówczas odtrąceni i niezrozumiani. W takim wypadku demiseksualność może pomóc się takim osobom dookreślić i wytłumaczyć.

Osoby demiseksualne a seks
Osoby demiseksualne nie idą do łóżka z kimś, kto im się podoba. Nie sypiają z kimś, z kim ledwo się znają i nie ma między nimi silnej więzi emocjonalnej. Poza tym na temat seksu mogą wypowiadać się negatywnie lub obojętnie.

To dlatego, że większą wagę przykładają do dojrzałości psychicznej czy inteligencji drugiej osoby. Jeśli w tych kwestiach dostrzeże u kogoś potencjał, wówczas możne poczuć pociąg erotyczny. Wtedy ta druga osoba może liczyć na seks.

Osoby demiseksualne jednak w takich wypadkach mogą silnie weryfikować, czy faktycznie tego chcą. Podczas zbliżenia z drugą stroną będą chciały czuć się swobodnie. Wygląd nie ma dla nich znaczenia, więc tych aspektów na ogół nie poruszają.

Możliwe, że jeśli emocjonalna relacja jest silna, to będą one chciały o tym porozmawiać. Nie wykluczone, że zostaną ustalone granice, choć też nie jest to regułą. Jednak ze strony takiej osoby można spodziewać się niecodziennych reakcji.

Demiseksualizm a związek
Osoby demiseksualne wcale nie muszą kogoś kochać, by mu się oddać. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że związki traktują bardzo poważnie, ale zdarza się, że odstępują od pewnych standardów. Silnej więzi emocjonalnej nie powinno się mylić z miłością.


Chodzi tutaj o nawiązanie specyficznej relacji. Każdy ze względu na różnice osobowości i temperamentu będzie oczekiwał czegoś innego, by nawiązać odpowiedni kontakt. Nie jest też istotne, czy to będzie kobieta, czy mężczyzna.

Jednym może się podobać duża wiedza w konkretnej dziedzinie połączona z nadzwyczajną kreatywnością. Dla innych emocjonalna więź powstanie dzięki temu, że druga osoba jest niebywale opiekuńcza, odnosi się z szacunkiem i charakteryzuje ponadprzeciętną dojrzałością. Z kolei jeszcze innych może pociągać daleko idący pragmatyzm i odpowiedzialność.

Demiseksualizm a randki
Randkowanie osobom demiseksualnym nie przychodzi łatwo, podobnie jak znalezienie partnera. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy osoby te nie znają swojej orientacji. Wówczas nawet nie mogą drugiej osobie wytłumaczyć swojej wstrzemięźliwości.

Jeśli są nieświadome, pozostaje im polegać na intuicji i zrządzeniu losu, że potencjalny partner dotrzyma im kroku do momentu zbudowania więzi. Takie jednostki powinny ponadto wiele czytać o seksualności, by lepiej zrozumieć samego siebie.

Jeśli jednak mamy do czynienia ze świadomym demiseksualistą to powinien on oznajmić randkowiczowi, że intymność jest dla niego czymś drugorzędnym. Trzeba dać do zrozumienia, że na początku chce się zbudować coś na wzór przyjaźni, a dopiero później przychodzi pożądanie i ochota na seks. Nic nie należy jednak robić wbrew sobie, bo to może prowadzić do poważnych nieporozumień i utraty szacunku do samego siebie.

Test na demiseksualizm
Demisexuality Resource Center główne źródło na temat demiseksualizmu, informuje o wszelkich kwestiach związanych z tą orientacją. Podaje również test, którego wyniki pozwolą określić prawdopodobieństwo demiseksualizmu.

Trzeba odpowiedzieć na następujące pytania:

– Masz mieszane uczucia na temat skesu

– Sposób, w jaki postrzegasz atrakcyjność, wydaje się inny niż sposób, w jakie myślą o niej inni ludzie

– Podoba ci się seks i chcesz go uprawiać, ale nie ma nikogo, z kim byś chciał to zrobić

– Uważasz seks za obowiązek

– Flirtowanie nie ma dla Ciebie seksu

– Denerwujesz się randkami i wolisz umawiać się ze znajomymi

– Kiedy czujesz pociąg seksualny, uczucie jest mylące i nie wiesz, czy to właśnie to.

Odpowiedź tak na większość pytań powinna skłonić do szerszego zbadania tematu, by określić się, jako demiseksualnym.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić