Z urazami kończyn u dzieci nie ma żartów. Podpowiadamy, co robić przed pomocą medyczną

Jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji, gdy dziecko doznało takiego urazu kończyny górnej lub dolnej jak zwichnięcie czy złamanie?
Jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji, gdy dziecko doznało takiego urazu kończyny górnej lub dolnej jak zwichnięcie czy złamanie? Ilya Andriyanov / 123rf.com
Drobne urazy to u dzieci chleb powszedni, jednak najmłodszym przydarzają się i poważniejsze wypadki takie jak zwichnięcie kostki czy złamanie ręki. Ponieważ takie urazy wiążą się z niemałym bólem, patrzący na płaczącą pociechę rodzic może wpaść w panikę, nie wiedząc za bardzo, co ma robić, aby ulżyć dziecku w cierpieniu do czasu interwencji medycznej.


Choć wiemy, że to niezwykle trudne, spróbujcie zachować spokój. Przyjdzie wam to łatwiej, jeśli będziecie uzbrojeni w rzetelną wiedzę o zasadach udzielania pierwszej pomocy. W kolejnym odcinku cyklu "B jak bezpieczeństwo" podpowiadamy wam, rodzicom, jak radzić sobie w przypadku, gdy dojdzie do urazu kończyny górnej lub dolnej u dziecka.

Kolejność postępowania jest następująca – zabezpieczenie (stabilizacja) kończyny górnej z doznanym urazem, a następnie jak najszybszy kontakt z lekarzem. W przypadku urazu kończyny dolnej, która utrudnia albo wręcz uniemożliwia chodzenie, dodatkowo zwracamy uwagę na to, by w jak najmniejszym stopniu przemieszczać poszkodowanego malucha.

Jakich materiałów warto użyć, by zabezpieczyć rękę lub nogę dziecka? Jak ułożyć prawidłowo kończynę górną? W jaki sposób unieruchomić kończynę dolną? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznacie, oglądając zamieszczony poniżej krótki instruktaż video, przeprowadzony przez Ewę Wiśniewską, ratowniczkę KPP i trenerkę piłki nożnej w klubie Akademia Victoria Sulejówek.

Artykuł powstał we współpracy z Bella Baby Happy

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...