Farmaceutka zwraca uwagę na fatalny błąd Polaków. Nieświadome przedawkowania to plaga

Paracetamol łatwo przedawkować, gdy nie czyta się składów lekarstw...
Paracetamol łatwo przedawkować, gdy nie czyta się składów lekarstw... fot. 123rf
"Nikt nie jest typem samobójcy... a jednak! Jeśli często chorujesz i nagminnie zażywasz leki na przeziębienie, to Twoja wątroba może tego nie wytrzymać" - zaczyna swój wpis na Instagramie mgr farm. Agnieszka Raczkowska. Jak się okazuje, Polacy, którzy leczą się sami, nie do końca wiedzą, co biorą...


"Jest już koniec września, a przeziębienia hulają w najlepsze (...), dlatego apeluję, żebyście czytali składy lekarstw" - pisze farmaceutka. Po co? Bo wielu z nas sądzi, że saszetki typu Fervex można pić w nieskończoność oraz nie wie, że to, co w nich działa to popularny paracetamol.

"Paracetamol występuje w najpopularniejszych preparatach na przeziębienie: Gripex, Ferverx, Coldrex, Tabcin i Theraflu. Często, chcąc szybko stanąć na nogi, pacjenci zwiększają dopuszczalną liczbę tabletek lub saszetek. Pseudoefedryna oraz fenylefryna występujące w preparatach dają poczucie lekkiego kopa i mobilizacji, dlatego od razu zauważamy poprawę kondycji organizmu. Uważaj, żeby nie zagalopować się w leczeniu. Dawka paracetamolu w jednej tabletce lub saszetce waha się od 500 mg do 1 g" - wyjaśnia mgr farm. Agnieszka Raczkowska.Co więcej, nie widząc, że w rozgrzewających i stawiających na nogi saszetkach jest paracetamol, możemy sobie "poprawić", popijając lekarstwem ten sam lek, tylko w innej formie. A wówczas przedawkowanie gotowe.

"Bóle głowy i brzucha, drżenie rąk, bladość skóry, zaburzenia oddychania – to tylko niektóre objawy, które wskazują na przedawkowanie paracetamolu" - czytamy na Instagramie. Potem jest tylko gorzej: uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek to wciąż początek długiej listy. "Wraz z rosnącą dawką leku w organizmie dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, zapalenia trzustki i wstrząsu organizmu".


Dlatego nie folgujcie z paracetamolem i czytajcie składy oraz dawkowanie lekarstw, które przyjmujecie! Wszystko jest w ulotkach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...