"Gałganek Aliny" lekarstwem na jesienne epidemie? Prosta receptura i znana od stuleci

Sezon na kichanie i katar możemy uznać za otwarty! Jak sobie poradzić z pierwszymi objawami przeziębienia?
Sezon na kichanie i katar możemy uznać za otwarty! Jak sobie poradzić z pierwszymi objawami przeziębienia? Prawo autorskie: mheim301165 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Sezon na kaszel, kichanie i katar można uznać za otwarty. Tak, to moment, gdy warto przejrzeć szafki i ponownie zaprzyjaźnić się z ziołami, czosnkiem, cytryną i miodem. Może w ten sposób unikniecie wizyty w aptece...


Na zatoki, na katar, na ból gardła, przeziębienie. Jest tego od zatrzęsienia, a dane pokazują, że Polacy kochają suplementy i reklamowane leki bez recepty. Marcin, farmaceuta znany jako "Pan Tabletka" przekonuje jednak, żebyśmy starali się "żyć tak, żeby tabletki nie były potrzebne". Warto więc dbać o odporność, zapobiegać, a nie leczyć i korzystać z tego, co daje nam natura.


Pamiętajmy jednak, że wszelkie poważniejsze stany i objawy należy konsultować z lekarzem!

Czym jest "Gałganek Aliny"?
Marcin sam o sobie pisze: "Jestem prawdopodobnie jedynym na świecie farmaceutą, który prowadzi bloga o tabletkach, a w wolnym czasie uczy ludzi tańczyć salsę". Kilka miesięcy temu na swojej stronie mężczyzna podzielił się przepisem na recepturę, która nazywa się "Gałgankiem Aliny".


Cóż to takiego? Mówiąc najkrócej, to "czosnkowe zawiniątko", które pomoże w walce z katarem, bolącymi zatokami i pierwszymi objawami przeziębienia. Marcin podkreśla, że "receptura jest bajecznie prosta i znana od stuleci", a metoda polega na "aromaterapii czosnkiem".


"Allina" (sulfotlenek S-alkilocysteiny) to związek chemiczny, który jest w czosnku i cebuli. To on odpowiada za charakterystyczny zapach w momencie krojenia lub miażdżenia i jednocześnie on jest uznawany za najlepszą broń na drobnoustroje i naturalny antybiotyk.– Poza allicyną w czosnku znajdziemy kilka innych związków takich jak garlicyna, tioglikozydy skordyniny A i B, olejek czy siarczki. To skoordynowane działanie ich wszystkich sprawia, że dosłownie sam zapach czosnku jest już naturalnym antybiotykiem – precyzuje farmaceuta.

Aby przygotować swój gałganek, potrzebujesz:
– kilku ząbków czosnku
– gazę metrową lub dwa gaziki 10x10
– sznurek, nitkę lub gumkę recepturkę

W pierwszej kolejność zmiażdż lub pokrój czosnek. Ułóż go na rozłożonych gazikach i zawiń tak, by ząbki nie wypadały. Powstanie zawiniątko, które należy związać gumką lub sznurkiem. Tak przygotowany pakunek powieś w sypialni. Pamiętaj jednak, że zapach może być bardzo intensywny, dlatego zachowaj bezpieczną odległość od oczu i nosa. Szczególnie gdy zdecydujesz się umieścić pakunek w pokoju dziecka – niech będzie poza zasięgiem małych dłoni!

Jeżeli zapach czosnku średnio ci odpowiada, możesz skropić gałganek olejkiem eterycznym.

Przeciwwskazania
Farmaceuta zwraca uwagę, by unikać raczej kontaktu skóry z czosnkiem, zaleca czujność osobom uczulonym, a także przypomina, że przeciwwskazaniem są "wszystkie stany przebiegające z nadreaktywnością oskrzeli, dusznościami i astma". A z plusów? Poza lepszym zdrowiem zapewnia, że żaden wampir nie zaatakuje nas we śnie.
Źródło: pantabletka.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...