Viralowe wideo z robakiem w papryce pod lupą ekspertów. Oto czy jest się czego obawiać

Czy powinniśmy obawiać się białych robaków w papryce?
Czy powinniśmy obawiać się białych robaków w papryce? fot. screen Facebook
Media społecznościowe obiegł krótki film o enigmatycznej treści. Widzimy na nim zieloną paprykę przekrojoną na pół, a w jej wnętrzu białą pozawijaną nić, którą mężczyzna wyciąga z wnętrza warzywa. Na dole podpis: "Ludzie uważajcie na papryki... ten robak nazywa się Simli mircha... (…) może spowodować śmierć". Ile w tym prawdy?


Sprawie przyjrzał się serwis "Snopes", a film obejrzeli uniwersyteccy uczeni.

Film na Facebooku udostępniono niemal 500 000 razy. Jako ostrzeżenie, bo w opisie czytamy, że to robak Simla Mirch – niebezpieczny dla ludzi. Grozę budzi też fakt, że można go przegapić. Jest jasny, cienki, podobny do białych błon we wnętrzu papryki – można pomyśleć, że to część warzywa. Nagranie do końca ogląda się z zainteresowaniem czy to robak, nić, a może część warzywa?Jak się okazuje, to robak. Film jest autentyczny i pokazuje prawdziwego robaka żyjącego wewnątrz zielonej papryki. Jednak eksperci zidentyfikowali robaka jako gatunek nieszkodliwy dla ludzi. Jeden z ekspertów wyjaśnił, że nawet jeśli był to inny rodzaj owada, nie przypominał żadnej odmiany, która znana jest jako śmiercionośna czy groźna dla zdrowia.

"Wygląda to jak typowy nicień mermithid. Jest to endopasożyt stawonogów, który jest na etapie przekształcania się w wolnego robaka. Nie jest niebezpieczny dla ludzi" - twierdzi Matt Bolek, profesor biologii integracyjnej na Oklahoma State University i ekspert ekologii i ewolucji pasożytów.

Tezę tę potwierdzili Ben Hanelt, starszy wykładowca biologii na Uniwersytecie w Nowym Meksyku i ekspert od pasożytów oraz John Janovy, emerytowany profesor nauk biologicznych na University of Nebraska-Lincoln i ekspert ekologii pasożytów. Wszyscy na podstawie nagrania bez konsultacji między sobą wydali ten sam werdykt.


Szansa na pomyłkę jest nieduża, ponieważ zdaniem prof. Bolek'a nie ma innych nicieni, które wyglądają i poruszają się w ten sposób. Jednak nawet jeśli to nie ten nicień, a inny, to i tak po jego nieopatrznym zjedzeniu nic nam nie grozi. To przeczy opisowi filmu – nie będziemy konać w bólu.

W opisie filmu pada nazwa: "simla mirch". Autorowi najpewniej chodziło o "shimla mirch" - to nie nazwa robaka, a zielonej papryki. W ten sposób nazywa się to warzywo w Indiach i Pakistanie.

W jaki sposób pasożyt znalazł się w papryce? Ten opis nie jest dla ludzi o słabych nerwach! Otóż najprawdopodobniej robak pokazany na filmie dostał się do papryki, gdy był pasożytem owada lub pająka, który dostał się do środka warzywa. Pasożyt był wówczas maleńki i zamieszkiwał wnętrze swojego żywiciela. Kiedy nicień osiągnął dorosłość, zabił swego żywiciela i wydostał się na zewnątrz. Ot, krótka historia cyklu życia pasożyta ze stawonogiem.

Smacznego!
Źródło: snopes.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!