Te 3 minuty mogą uratować życie twojego dziecka. "Film muszą obejrzeć wszyscy rodzice"

Rodzice, pamiętajcie, żeby leki przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci
Rodzice, pamiętajcie, żeby leki przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci Zrzut z ekranu/YouTube
Do szpitali coraz częściej trafiają dzieci zatrute lekami. To niemal 50 proc. wszystkich zatruć wśród najmłodszych pacjentów. Nie chodzi jednak jedynie o niewłaściwe przechowywanie substancji leczniczych, ale także o to, że niejednokrotnie to rodzice nie zachowują należytych środków bezpieczeństwa...


Na ten problem w swojej najnowszej kampanii uczula Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. – Wakacje za nami. Rozpoczyna się rok szkolny, a nasz Urząd rozpoczyna akcję edukacyjno-informacyjną dotyczącą bezpiecznego zażywania leków przez dzieci – czytamy w opisie filmu, który pojawił się w serwisie YouTube.

Urząd wskazuje, że bardzo często zatrucia u dzieci wynikają z przechowywania leków w łatwo dostępnych miejscach – na stole, blacie kuchennym czy w torebce. Jednak nie tylko to stanowi problem. – Zdarza się, że rodzice podają dzieciom leki, które sami przyjmują, zmieniając jedynie dawkę. Organizm dziecka może szybciej i gwałtowniej reagować na podanie leków niż organizm dorosłego – informuje narrator.
Musimy zatem pamiętać, że nie każdy lek przyjmowany przez osobę dorosłą jest wskazany dla dziecka. Dlatego lepiej nie decydować się na samodzielne "ustalenie dawki", a skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Bezwzględnie nie powinniśmy również kupować leków na facebookowych grupach, co nadal jest niestety dosyć popularne wśród rodziców.Wyróbmy w sobie również nawyk czytania ulotek. – Częstą przyczyną przedawkowania lub zatrucia lekami jest podanie dziecku dwóch leków, zawierających tę samą substancję czynną. Pamiętaj, niektóre leki pomimo tego, że mają inną nazwę, zawierają tę samą substancję czynną. Przyjęcie kilku leków z tą samą substancją czynną powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Nazwa substancji czynnej znajduje się na opakowaniu i w ulotce w pobliżu nazwy leku.

Urząd apeluje do rodziców, żeby uczyć dzieci, że leki to nie cukierki i przy ich stosowaniu należy konsultować się z lekarzem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...