Jak nauczyć dziecko bezpiecznych zachowań? 5 gier i zabaw, które edukują i bawią

Dzieci najlepiej przyswajają lekcje życia i uczą się prawidłowych zachowań poprzez absorbującą ich uwagę edukacyjną rozrywkę. Prezentujemy 5 gier i zabaw, które mogą być przydatne w nauce o zasadach bezpieczeństwa
Dzieci najlepiej przyswajają lekcje życia i uczą się prawidłowych zachowań poprzez absorbującą ich uwagę edukacyjną rozrywkę. Prezentujemy 5 gier i zabaw, które mogą być przydatne w nauce o zasadach bezpieczeństwa 123rf.com / Nadezhda Prokudina
Nie można być dobrym rodzicem, nie traktując priorytetowo bezpieczeństwa dziecka. Pociechy nie wolno jednak trzymać pod kloszem, gdyż musi poznać, jak smakuje samodzielność, aby radzić sobie w życiu. Dlatego nasza już głowa w tym, by nauczyć syna/córkę bezpiecznych zachowań, które pozwolą mu/jej wyjść obronną ręką w sytuacjach zagrożenia.


Wielu pewnie zapyta: "Tylko, jak to zrobić?". Jak być nauczycielem, którego praca nie pójdzie na marne? Choć rozmowa z dziećmi na ważne tematy jest zawsze mile widziana, to nauka życia nie może posiłkować się moralizatorskimi wywodami, które niestety często jednym uchem wpadają, a drugim wypadają, zwłaszcza gdy ich słuchaczami są małe dzieci.

W szkoleniu najmłodszych na wypadek różnych zagrożeń trzeba uciec się do bardziej wyszukanych sposobów. Powszechna jest wiedza, że dzieci najlepiej przyswajają lekcje życia i uczą się prawidłowych zachowań poprzez absorbującą ich uwagę edukacyjną rozrywkę. Prezentujemy 5 gier i zabaw, które mogą być przydatne w nauce o bezpieczeństwie.

Gry obrazkowe

Może słowa nie robią na dzieciach największego wrażenia, ale kolorowe obrazki jak najbardziej. A takowych nie brakuje w pomysłowych i dopracowanych wizualnie grach planszowych, przy których mogą zresztą zabijać czas nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Z uwagi na obecny często aspekt edukacyjny gry obrazkowe to recepta na przekazanie przydatnej w życiu wiedzy.

Gry obrazkowe, w których oprócz planszy znajdziemy karty z informacjami, pozwalają maluchom wcielić się w np. lekarza, policjanta czy strażaka. Dzięki nim dzieci poznają zarówno specyfikę tych zawodów, jak i dowiadują się, co robić w obliczu niebezpieczeństwa np. gdy się zgubią, źle poczują, zauważą ogień albo zostaną zaczepione przez nieznajomego.

Gry aktorskie

Dzieci przepadają za zabawą, której animatorem są rodzice. Zamiast być więc przynudzającym mentorem, wiecznie mówiącym o zakazach i nakazach, warto spróbować swoich sił w aktorstwie i wciągnąć malucha do wspólnej "gry na planie" poprzez odgrywanie scenek z życia, których wspólnym mianownikiem jest bezpieczne postępowanie w niespodziewanych sytuacjach.


Do najbardziej znanych form zabawy w odgrywanie ról i naśladowanie dorosłych należy symulacja rozmowy przez telefon. W ten sposób można nauczyć pociechę, jak wezwać karetkę albo jak rozmawiać z obcą osobą, która zbyt dociekliwie wypytuje dziecko o jego dom czy rodziców. Jeszcze inny pomysł to zagrać np. sanitariusza czy policjanta.

Picturebooki

Niejednokrotnie morał z ciekawej bajki więcej dziecku przekaże niż operujące wyłącznie suchymi informacjami "kazanie". Dlatego tak pomocnym narzędziem dla rodziców chcących uczyć zasad bezpieczeństwa są tzw. picturebooki. Mowa tu o książkach obrazkowych, które stawiają na równi tekst i ilustracje – oba te elementy wzajemnie się uzupełniają, tworząc spójną całość.

Picturebooki przedstawiają w atrakcyjnej formie historie, które rodzic może opowiedzieć dziecku na wiele sposobów, znajdując pretekst do szerszej i bardziej angażującej dyskusji na rozmaite poważne tematy. Warto celować więc w książeczki obrazkowe, których bohaterami są dzieci czy zwierzęta zmuszone stawić czoła różnym trudnym i nadzwyczajnym sytuacjom.

Teatrzyki

Obok gier planszowych i książek obrazkowych kolejne rozwiązanie łączące idealnie naukę z zabawą. Dziecko staje się tu widzem, rodzic zaś reżyserem widowiska, które przykuwa uwagę malucha, przekazując mu jednocześnie wartościowe lekcje mogące dotyczyć właśnie zasad bezpieczeństwa. Praktycznie jedynym ograniczeniem w tej zabawie jest wyobraźnia rodzica.

Teatrzyki kukiełkowe nie wymagają skomplikowanego przygotowania. Kukiełki, które mają być bohaterami domowego spektaklu, można wykonać niemalże ze wszystkiego np. starych ubrań, patyczków czy tektury. Mogą przydać się kupione już lalki czy pluszaki, a chcąc zadbać o bogatszą scenerię, zawsze można skusić się na zakup profesjonalnie wykonanych teatrzyków.

Gry online

Niekiedy dziecko potrafi obsługiwać smartfon czy tablet lepiej niż niejeden dorosły. Skoro tak dobrze radzi sobie z użytkowaniem technologicznych gadżetów, nic nie stoi na przeszkodzie, by spożytkować talent malucha w celach edukacyjnych, czyli przekierować jego/jej zainteresowanie na internetowe gry i aplikacje, które popularyzują bezpieczne zachowania w domu czy poza nim.

W sieci można znaleźć powstałe we współpracy z ekspertami (funkcjonariuszami policji, psychologami, nauczycielami) gry, które oswajają maluchy z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze czy na wakacjach z rodzicami. W świecie wirtualnej rozrywki droga do sukcesu wiedzie przez wiedzę, więc dziecko chętniej ją "przyswoi" w takiej formie.

Artykuł powstał we współpracy z Bella Baby Happy

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...