Urodziła bliźnięta w odstępie 11. tygodni! Taki poród zdarza się raz na 50 milionów

Bliźniaki urodzone osobno. Taki poród zdarza się raz na 50 milionów!
Bliźniaki urodzone osobno. Taki poród zdarza się raz na 50 milionów! fot. Facebook
Bliźnięta dorastają razem w brzuchu mamy i razem przychodzą na świat. Czy od tej reguły może nastąpić wyjątek? Okazuje się, że tak! Pewna mama urodziła dwoje dzieci w odstępie... 11 tygodni!


Ta niezwykle rzadka sytuacja zdarzyła się w Kazachstanie. Mała Liya urodziła się 24 maja, a jej brat Maxim, 9 sierpnia. Na szczęście ich mama, 29-letnia Liliya Konovalova czuje się świetnie, podobnie jak maluchy. Kazachskie ministerstwo zdrowia, które udostępniło mediom informacje o niezwykłych bliźniętach, ocenia, że taki poród bliźniąt zdarza się raz na 50 milionów przypadków ciąż bliźniaczych.

Liya urodziła się bardzo wcześnie – w 25. tygodniu ciąży. Ważyła 850 g. Jej brat bliźniak w chwili narodzin, niemal 3. miesiące później, ważył 2,9 kg, czyli 3 razy więcej niż jego siostra bliźniaczka!Podstawowym powodem przyjścia na świat bliźniąt osobno jest to, że ich mama Liliya ma anatomiczną wadę macicy, zwaną macicą uterus didelphys, czyli macicę podwójną. Wada ta występuje u ok. 1 proc. kobiecej populacji. Najczęściej pozostaje niewykryta przed zajściem w ciążę z powodu braku jakichkolwiek komplikacji funkcjonowania organizmu. Ponadto często zdarza się, że kobiety z podwójną macicą, gdy zachodzą w ciążę, długo nie mają świadomości, że to ciąża bliźniacza.

W podwójnej macicy każdy płód rozwija się osobno. Jednak rzadko zdarza się, by oba płody przeżyły. Poronienie przy przedwczesny poród to częsty scenariusz ciąż u kobiet z podwójną macicą.

Przypadek Liliyi Konovalovej jest wyjątkowy, ponieważ zdrowe urodzone osobno bliźnięta to nie jej pierwsze dzieci. Ma ona również siedmioletnią córkę, która urodziła się zdrowa bez żadnych komplikacji.

Aktualnie najwięcej opieki medycznej wymaga mała Liya, jednak lekarze oceniają, że dzielnie dogania rówieśników i jej stan oraz poziom rozwoju można śmiało porównać do dzieci 3-miesięcznych.

„Dzięki lekarzom zwyciężyliśmy… To, co zrobili, jest cudem. Moje dzieci ważą teraz około 3 kilogramów i przygotowujemy się do wypisania ze szpitala” - komentowała w mediach Konovalova.

Podobny przypadek odnotowano w tym roku w Bangladeszu. Tam mama z podwójną macicą urodziła bliźnięta w odstępie 26 dni, jednak dla lekarzy podczas porodu był to szok – nikt nie wiedział, że kobieta ma w brzuchu dwójkę dzieci.
Źródło: Science Alert
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...