Książki dla dzieci. Najciekawsze nowości dla każdej grupy wiekowej

Książki dla dzieci – najciekawsze nowości
Książki dla dzieci – najciekawsze nowości Materiał prasowy
Jakie są najciekawsze nowości wydawnicze dla dzieci? Jak wybrać odpowiednią książkę dla malucha, dostosowaną do jego grupy wiekowej?


Dzisiejsza literatura dziecięca nie tylko może dostarczyć młodemu człowiekowi rozrywki i rozbudzić jego wyobraźnię, ale również opowiadać o sprawach ważnych i trudnych w przystępny, dostosowany do wieku i ciekawy sposób. Dobre książki dla dzieci nie są już tylko infantylnymi historyjkami – traktują młodego człowieka jak świadomego czytelnika, odpowiadając jego potrzebom, pasjom i ciekawości świata. Sprawdź, jakie wartościowe nowości wydawnicze pojawiły się na rynku i które z nowości mogą zainteresować twoją pociechę.

Ciekawe książki dla dzieci w wieku 3-5 lat
Przedszkolaki bardzo szybko się rozwijają i chłoną nową wiedzę. Są ciekawe świata i zainteresowane zjawiskami, które zachodzą wokół nich. Zadają mnóstwo pytań. Warto wybierać takie książeczki, które odpowiedzą przynajmniej na część z nich. Oczywiście powinny być dostosowane do wieku dziecka zarówno treścią, jak i sposobem opowiadania historii. Pamiętaj też, że maluchowi w tym wieku wciąż może być trudno skupić się na słuchaniu długich opowieści. Dlatego dobrze jest wybierać nie za grube publikacje albo kupić zbiór krótkich opowiadań. Oto kilka nowości, które spełniają te kryteria:

„Grawitacja!” Ruth Spiro to niezwykła książka, która przedstawia skomplikowane zagadnienia naukowe oczami dziecka i wyjaśnia je w prosty i przystępny sposób. Pokazuje codzienność dziecka – jego zabawy i zwykłe czynności i na ich podstawie omawia pojęcie grawitacji. Rozbudza zainteresowanie malucha przedmiotami ścisłymi i zjawiskami, jakie zachodzą w przyrodzie, czym świetnie wpisuje się w popularny nurt edukacji STEM. Jest też częścią większej serii. Jeśli dziecku spodoba się przygoda z grawitacją, dzięki kolejnym książeczkom tej samej autorki może poznać również czym jest energia odnawialna, termodynamika, a nawet fizyka kwantowa.

Ocean to niezwykła tajemnica – nie do końca odkryta nawet dla dorosłych. Książka Zofii Staneckiej „Żółwik z oceanu” opowiada o tym, co kryje się w jego największych głębinach i jak piękny i ciekawy może być podwodny świat. Jest częścią serii o duszku Tuli Tuli, który w każdym tomie poznaje nowych zwierzęcych przyjaciół. Ten tom przedstawia życie żółwia zielonego – Pikina – i opowiada najróżniejsze ciekawostki przyrodnicze dotyczące bohatera i innych mieszkańców dna oceanu. Pięknie zilustrowana publikacja nie tylko rozbudza ciekawość natury, ale również uczy współodczuwania i empatii.

Przedszkolaki zaczynają interesować się tym, jak rzeczy wokół nich są skonstruowane. Nierzadko fascynują je małe elementy, takie jak śrubki, nakrętki czy kapsle. Dla nich wszystko może być zabawką. „Tu, a może gdzieś… czyli niesamowite przygody nakrętki, haczyka, kapsla i starej śrubki” to opowieść, dzięki której mogą puścić wodze wyobraźni w świecie, gdzie trawnik staje się dżunglą, a piaskownica pustynią, oraz lepiej zrozumieć przydatność nawet najmniejszych elementów i przedmiotów w naszym życiu.

Emocje to bardzo trudny temat, a dziecko dopiero uczy się je rozumieć i przeżywać. Książka „Moje emocje” nie tylko pomoże mu w akceptacji własnych przeżyć i odczuć, ale również w prosty sposób wyjaśni, skąd biorą się takie, a nie inne reakcje. Składa się nie tylko z części dla dzieci, ale również z poradnika dla dorosłych, dzięki któremu rodzic może lepiej zrozumieć zachowania malucha i aktywnie towarzyszyć mu w przygodzie poznawania własnych emocji.

Intrygujące książki dla dzieci w wieku 6-8 lat
Dzieci w wieku 6 lat uczą się rozumieć potrzeby innych i budować relacje. Idealne będą dla nich książki poruszające tematy empatii, budowania przyjaźni, współpracy z innymi dziećmi, czyli historie obyczajowe. Oczywiście dalej warto rozbudzać w nich także ducha przygody oraz ciekawe pasje i chęć poznawania świata. 6-8-latek wciąż szybko chłonie wiedzę, szczególnie poprzez zabawę. Warto więc szukać serii, które nauczą go nowych umiejętności w przystępny i ciekawy sposób. Oto nowości wydawnicze dla dzieci w tym wieku, na które warto zwrócić uwagę:

Dzieci w tym wieku zwykle są bardzo ciekawe nowych technologii. Warto przekuć to zainteresowanie w wiedzę praktyczną. Książka „Programowanie dla najmłodszych” może okazać się pierwszym krokiem do rozbudzenia pasji w przyszłych inżynierach czy informatykach. Wykorzystuje prosty język i interesujące aplikacje, by efektywnie zapoznać dziecko z różnymi językami programowania i analitycznym myśleniem. Uczy podstaw matematyki, informatyki i logicznego myślenia. Wszystko to w przystępny sposób opracowane na podstawie wieloletnich doświadczeń z warsztatami programowania dla dzieci.

Nela, mała reporterka, to młodziutka podróżniczka, która dzieli się z innymi dziećmi swoimi przygodami – nagrywa filmy, bierze udział w programach telewizyjnych i pisze książki (pierwszą wydała w wieku 8 lat). W swoich opowieściach prostym językiem dokumentuje to, co przeżywa w egzotycznych krajach – pisze o ludziach, których udało jej się poznać i niezwykłych zwierzętach spotkanych w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej. Obecnie seria jej publikacji liczy już 13 książek. Najnowsza z nich, „Nela i kierunek Antarktyda”, opowiada o niezwykłym podbiegunowym kontynencie. Przygody Neli uczą empatii, poszerzają horyzonty i inspirują. Są pisane z perspektywy dziecka, dzięki czemu twojej pociesze łatwiej będzie się w nie wczuć.

Ludzkie ciało jest zdolne do wydawania najróżniejszych dźwięków – od śmiechu i płaczu poprzez kaszel, czkawkę i kichanie aż po burczenie w brzuchu. Książka Marty Matuszczak i Artura Gulewicza „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” wyjaśnia, jak to się dzieje, że nad niektórymi z nich nie mamy kontroli oraz dlaczego czasem takie dźwięki wprawiają nas w zakłopotanie. Dziecko dowiaduje się też, skąd biorą się różne reakcje jego organizmu i co znaczą. Pozwala mu lepiej poznać siebie i zrozumieć własne ciało.

„Sekret pustej książki” Marty Kucharz to opowieść o Hani (która sama wcale nie lubi czytać). Porusza temat przeprowadzki, braku znajomych, poczucia samotności i budowania nowych relacji, ale nie brakuje w niej także sekretów i przygód. Angażuje nie tylko samą historią, ale również dodatkowymi łamigłówkami – czy twoje dziecko odgadnie hasło i odszuka skarby wokół siebie?


Ciekawe nowości wydawnicze dla dzieci w wieku 9-12 lat
Dzieci w tym wieku są już poważniejsze, traktują wszystko serio. Powoli stają się niezależne i zaczynają wchodzić w okres „siedzenia za zamkniętymi drzwiami” i przejmowania się bardziej opiniami rówieśników niż rodziców. To dobry moment, by sprezentować im powieść o problemach i dylematach innych osób w ich wieku lub książkę o czymś, o czym możecie później podyskutować. Rozmowa na temat przeczytanej opowieści będzie budowała wasze wzajemne relacje i pokaże młodemu człowiekowi, że traktujesz go poważnie. 9-12-latek nie chce już być widziany jako małe dziecko – dlatego zwróć uwagę również na bardziej dojrzałą oprawę graficzną powieści czy tematykę związaną z faktycznymi pasjami i zainteresowaniami. Oto kilka interesujących nowości, które mogą spodobać się twojemu dziecku:

„Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody” Iris Gottlieb to książka, która odkrywa tajemnice wszechświata – od czarnej dziury aż do najmniejszej komórki. Jest napisana w fascynujący i przystępny sposób, a dzięki realistycznym ilustracjom nie przypomina już publikacji naukowej dla maluchów. Odpowiada na nawet najdziwniejsze pytania, jakie mogą się zrodzić w głowie ciekawskiego 9-12 latka: dlaczego lepiej mieć zieloną głowę niż żółtą, czemu nie wszystkie włosy na ciele są tej samej długości, skąd się biorą przypływy, czy wirusy są żywe itd. Daje sposobność do porozmawiania z dzieckiem o niezwykłych rzeczach, jakich się dowiedziało, oraz wspólnego pośmiania się i pozachwycania nad światem.

Twoje dziecko uwielbia gry komputerowe i mogłoby całymi dniami rozmawiać o nich ze swoimi rówieśnikami? Wykorzystaj tę pasję, by nauczyć je podstaw programowania w języku LUA. „Programowanie z Minecraftem dla dzieci” Urszuli Wiejak i Adriana Wojciechowskiego pozwoli młodemu człowiekowi rozwinąć kompetencje cyfrowe, zdolność logicznego myślenia i wiedzę matematyczną oraz informatyczną. Twój syn lub córka będą mogli później popisać się przed kolegami nowymi umiejętnościami, a co najważniejsze rozwinąć nową pasję. Być może dzięki temu w przyszłości wybiorą karierę programisty albo inżyniera.

„Dalej niż niebo” to idealna książka nie tylko dla młodego fana science-fiction, ale również każdego dziecka, które uwielbia przygody i jest ciekawe świata. Odpowiada na pytania: dlaczego podbój kosmosu jest dla nas tak trudny, czemu nie jesteśmy przystosowani do życia na innych planetach, co może nam się przydarzyć w kosmosie. Robi to w sposób humorystyczny i niesztampowy, przez co młody czytelnik nie czuje się pouczany i z większą ciekawością odkrywa sekrety wszechświata.

„Dzień życzeń” Lauren Myracle to powieść o trzynastolatce i jej trzech życzeniach – jednym niemożliwym do spełnienia, drugim, które mogłaby spełnić sama, i trzecim – najskrytszym, takim z głębi serca. Opowiada o tym, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie mogą być konsekwencje tego, czego pragniemy, a ponadto porusza tematy pierwszych miłości, relacji rodzinnych, dogadywania się z rodzeństwem i samotności.
Jeśli interesują cię wartościowe książki dla dzieci i szukasz informacji na ten temat, zajrzyj na stronę Przecinek i Kropka – znajdziesz tam mnóstwo recenzji ciekawych nowości dla najmłodszych.

Jak kupować książki dla dzieci taniej?
Chcesz kupować dziecku więcej dobrej literatury? Skorzystaj z usługi Empik Premium. Gwarantuje ona stałą 15% zniżkę na zakupy w salonach Empik i do 20% rabatu w Empik.com oraz dodatkowe benefity dostawy (za 0 zł do tysięcy punktów odbioru oraz kurierem). Ponadto daje dostęp do pakietu ebooków i audiobooków za 0 zł, wśród których znajdziesz nie tylko publikacje dla dzieci, ale również dla dorosłych. Dzięki Empik Premium możesz także uzyskać 3% zwrotu wydanych środków na konto w Empik.com (nawet do 600 złotych rocznie). Oszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na dowolne produkty, również akcesoria dziecięce. Wśród benefitów kulturalnych znajdziesz także 20% zniżki na bilety w sieci kin Helios (47 kin w całej Polsce) oraz unikalny dostęp do przedsprzedaży i zniżek na koncerty i wydarzenia, które mogą interesować całą twoją rodzinę.

Usługa dostępna jest dla wszystkich – zarówno stałych, jak i nowych klientów już od 6,67 zł miesięcznie (przy zakupie usługi na 12 miesięcy).

Artykuł powstał we współpracy z firmą Empik.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...