Popularne syropy wycofane z obrotu! Rodzice, nie podawajcie ich dzieciom

GIF wycofał z obrotu syropy z fenspirydem
GIF wycofał z obrotu syropy z fenspirydem fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta
Na początku roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót wszystkich leków, których substancją czynną jest fenspiryd, w tym znanych syropów dla dzieci Pulneo, Elofen czy Fosidal. Teraz leki z tą substancją zostały całkowicie wycofane z obrotu.


Wśród wycofanych produktów wszystkie zawierają fenspiryd. Jak czytamy na portalu "mgr.farm", "badania niekliniczne w zakresie zarejestrowanych wskazań doprowadziły do wniosku, że (...) lek bardziej szkodzi, niż leczy". Substancja może powodować "działania niepożądane w postaci zaburzeń kardiologicznych".

Dlatego sprawdź, czy nie masz popularnych syropów wykrztuśnych i przeciwzapalnych w domowej apteczce i nie podawaj ich dzieciom. Decyzja GIF-u dotyczy 13 produktów, które często przepisywane były przez lekarzy właśnie najmłodszym.

W lutym pojawiła się informacja, że na syropy nałożono czasowy zakaz wprowadzania do obrotu produktów, które w składzie mają fenspiryd. Teraz Unijny Komitet ds. Oceny ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) uznał, że "stosunek korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd nie jest korzystny". Leki zostały całkowicie wycofane.
Źródło: gif.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...