Kupujemy spacerówkę do miasta. To nic prostszego — jeśli wiesz, co dokładnie sprawdzić

Spacerówka Espiro Galaxy to idealna opcja dla aktywnych rodziców
Spacerówka Espiro Galaxy to idealna opcja dla aktywnych rodziców Fot. Espiro
Panuje przekonanie, że rodzice mieszkający w miastach z zasady mają łatwiej: żłobki i przedszkola pod nosem, sklepy, przychodnie i apteki w zasięgu kilku kroków, do tego wszechobecne place zabaw, parki i zielone skwery. Nic tylko spacerować z wózkiem. Jakim? Bez znaczenia, przecież jesteśmy w mieście — każdy sobie tu poradzi. Też zdarzyło się wam tak pomyśleć?


Jeśli z zakupem spacerówki mierzycie się po raz pierwszy — nic dziwnego, że właśnie w taki sposób podejdziecie do tematu. Bieganie po mieście z torbą na ramieniu to żaden problem — można nie zauważać, że płyty chodnikowe ułożone są tak, aby symulować ruchy płyt tektonicznych, niektóre krawężnik sięgają wam do połowy łydki, a najkrótsza trasa do najbliższego sklepu biegnie przez estakadę nad drogą szybkiego ruchu, na którą trzeba wspiąć się po kilkudziesięciu schodach.

Narodziny dziecka całkowicie zmieniają nasze postrzeganie wielu aspektów życia i krajobraz miejski nie jest tu wyjątkiem. To, że przestrzeń miejska nie jest tak przyjazna i bezkolizyjna, jak się wam do tej pory wydawało, również uświadomicie sobie dość szybko. To od tego, jaki model spacerówki wybierzecie zależy, tak naprawdę, czy konfrontacja z tą wiedzą będzie bardziej lub mniej sympatyczna.

Co wobec tego należy wziąć pod uwagę wybierając wózek dla malucha, który zaczyna domagać się bardziej aktywnego uczestnictwa w codziennych spacerach? Najważniejsze cechy omówimy na przykładzie jednego z popularniejszych modeli firmy Espiro - Galaxy.
Po pierwsze: załaduj wózek wszystkim, co masz ze sobą
Na zakupy koniecznie zabierz dziecko. Zobacz, czy jest mu wygodnie i sprawdź, jak prowadzi się wózek załadowany “do pełna”. Przetestuj, czy bez problemu możesz go pchać pod lekką górkę oraz czy spokojnie “podbijesz” przód do góry, kiedy na drodze pojawi się wyższy krawężnik.


Espiro Galaxy waży 10 kg, czyli niedużo jak na tak solidną spacerówkę. Lekka konstrukcja sprawia, że wózek daje się swobodnie prowadzić nawet ze sporym obciążeniem. Trzeba dodać, że konstrukcja sprzyja właśnie tym z nas, którzy cierpią na manię “przyda się” i na każdy spacer zabierają ekwipunek godny wyprawy na Antarktydę. Kosz pod siedziskiem Espiro Galaxy jest naprawdę pojemny, a z tyłu budki znajduje się dodatkowa kieszeń na zamek, w której można schować portfel i komórkę.
Po drugie: zrób rundę po nierównej powierzchni
Testując wózek zdecydowanie wypada wystawić go na cięższą próbę niż tylko przejazd po wypastowanej sklepowej podłodze. Idealnie, jeśli da się nim wyjechać na zewnątrz i sprawdzić prowadzenie na mniej stabilnej powierzchni. Wyprawa trasą po kocich łbach nie będzie dla dziecka nieprzyjemna tylko wtedy, gdy wózek będzie posiadał odpowiednią amortyzację — w przypadku Espiro Galaxy w ten sposób zabezpieczone są wszystkie cztery kółka.
Po trzecie: spakuj wózek do bagażnika
...oczywiście po wcześniejszym uprzedzeniu obsługi, że to jeden z punktów testu, a nie próba kradzieży. Sprawdź, jak sprawnie pójdzie ci złożenie konstrukcji i załadowanie jej do samochodu. Producent Espiro Galaxy zapewnia, że ten konkretny model można złożyć jedną ręką. Dodając do tego jego niewielką wagę (i drugą rękę), z załadunkiem do bagażnika nie powinno być problemu, podobnie jak z wnoszeniem go po schodach czy szybkim składaniem w niewielkich, zamkniętych przestrzeniach.
Po czwarte: nie zastanawiaj się, jak ustawić siedzisko - ważne, żeby było wygodnie
Preferencje, co do usadowienia względem kierunku jazdy mogą się zmieniać. Jednego dnia maluch ochoczo zasiądzie przodem do kierunku jazdy i zacznie topić nasze rodzicielskie serduszka, wskazując na kolejne elementy krajobrazu oraz wykrzykując radośnie przyswojone dzień wcześniej monosylaby. Innym razem, zapakowanie go do wózka tyłem do nas okaże się niemożliwe.

W chwilach, gdy dziecko zamienia się w małą “przylepę”, która ani na chwilę nie chce stracić z nami kontaktu wzrokowego, docenicie jak dużą zaletą jest możliwość ustawienia siedziska tyłem do kierunku jazdy. Espiro Galaxy, poza tym, że posiada właśnie taką funkcję, umożliwia również rozłożenia siedziska całkowicie na płasko. Dodatkowo, w przyszłym roku producent planuje wprowadzić na rynek również wersję z gondolą.

W obecnej wersji spacerówki regulować możemy także wysokość podnóżka — co również nie jest bez znaczenia dla komfortu dziecka podczas jazdy, a także pozycję rączki — co z kolei wpływa na nasz komfort prowadzenia wózka.

Warto dodać, że oparcie w Espiro Galaxy jest jednym z najwyższych na rynku. Oznacza to, że dziecko w czasie jazdy będzie zawsze zachowywać wygodną, stabilną pozycję. W czasie letnich upałów docenimy również fakt, że plecki oparcia wykonane są z przewiewnej, oddychającej tkaniny.

Detali, które znacznie ułatwiają codzienne korzystanie jest więcej. Rączka pokryta jest ekoskórą, dzięki czemu uchwyt staje się znacznie pewniejszy, elementy odblaskowe są dyskretnie i estetycznie wplecione w linie boczne. Funkcjonalność projektu to oczywiście jego najmocniejsza strona, ale trudno nie zgodzić się, że Espiro Galaxy jest po prostu ładny.
Po piąte, ale na pewno nie ostatnie: zwróć uwagę na bezpieczeństwo
Dziecko podczas jazdy wózkiem musi być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego specjalnie nie warto zastanawiać się nad zakupem modelu bez z szelkami innymi niż te z pięcioma punktami zaczepu. Dodatkowo warto sprawdzić, czy producent, na którego produkt ostatecznie się zdecydujemy, posiada merytoryczne wsparcie znanych instytucji.

Artykuł powstał we współpracy z Espiro.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...