Szukasz pomysłu na oryginalne, rodzinne wakacje z dziećmi? Wybierz się do duńskiego Vejen

W duńskim miasteczku Billund mieści się kultowy LEGOLAND.
W duńskim miasteczku Billund mieści się kultowy LEGOLAND.
Wiele osób odwiedza duńskie miasteczko Billund, bo tam mieści się kultowy LEGOLAND. Niewielu jednak wie, że zaledwie 30 minut drogi od parku rozrywki leży gmina Vejen, która zadziwia piękną przyrodą, czystymi jeziorami oraz imponującą liczbą atrakcji dla małych i dużych. Można tam odwiedzić m.in. ogrody zoologiczne ze zwierzętami żyjącymi na otwartej przestrzeni czy wioskę Wikingów, a także muzea sztuki i archeologii, których nie zwiedza się już w tradycyjny sposób, a bardziej doświadcza. To wszystko sprawia, że Vejen przyciąga coraz więcej rodzin na niecodzienne wakacje.


Dania nie jest dużym krajem, dzięki czemu można bez problemu podróżować samochodem z miasta do miasta. Warto, ponieważ każde z nich ma swoją własną specyfikę i unikalne atrakcje warte zobaczenia. Vejen to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc Europy Północnej, więc nic dziwnego, że przyjeżdżają tu turyści z całej Europy.

Vejen i 6 innych gmin: Billund, Varde, Esbjerg, Vejle, Kolding i Middelfart, stworzyły razem LEGOLAND BILLUND RESORT - drugi po Kopenhadze pod względem popularności region turystyczny w Danii. Charakteryzuje się on nieskończoną liczbą atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców. Aby jeszcze bardziej zachęcić całe rodziny do przeżycia niezapomnianych wakacji, gminy stworzyły specjalną kartę – Be Happy Pass, która gwarantuje atrakcyjne zniżki na bilety wstępu, noclegi czy jedzenie. Można ją pobrać bezpłatnie na telefon komórkowy, a więcej informacji znaleźć pod adresem http://www.legolandbillundresort.com/en/be-happy-pass/

VEJEN DLA NAJMŁODSZYCH
Najmłodsi będą zachwyceni wizytą w Glad ZOO, gdzie żyje 80 gatunków zwierząt, rodzimych i egzotycznych m.in. kozy, świnie, kangury, azjatyckie dzikie psy, jeżozwierze, węże, owady i mnóstwo kolorowych ptaków.
Można tu porozmawiać z hodowcą i usłyszeć ekscytujące opowieści o wielu zwierzętach, a potem pobawić się na placu zabaw lub zrobić rodzinny piknik. Innym wspaniałym ogrodem zoologicznym dla najmłodszych jest Enghave Dyre - og Naturpark. Tu na 70.000 m2 można podziwiać ponad 350 zwierząt z 50 różnych gatunków, które żyją na wolnej przestrzeni. Niektóre zwierzątka można nawet pogłaskać i nakarmić! Super atrakcją dla maluchów jest także przejażdżka na kucyku, wielbłądzie lub traktorze.

WŚRÓD PRAWDZIWYCH WIKINGÓW

Danię kojarzymy przede wszystkim z Wikingami i dlatego wiele tamtejszych atrakcji opiera się na ich historii. W Jels Vikingespil ponad 400 wolontariuszy każdego roku zamienia się w żywe eksponaty - spędzają swój wolny czas, pokazując zwiedzającym, jak żyli Wikingowie setki lat temu: co i jak jedli, jak spali, jak spędzali czas wolny, walczyli i szkolili się do bitew. Przygotowują także spektakl, który odtwarzają o zachodzie słońca w romantycznej scenerii.
Tegoroczna sztuka dla dzieci powyżej 5 roku życia opowiada o walce Gorma Olda o wolność Danii. Towarzyszymy mu w jego podróży z Anglii do Danii, gdzie jako outsider musi przekonać lokalnych panów, że ma prawo być ich władcą. W tym celu wykorzystuje wielki złoty skarb, który ma przy sobie. Na szczęście, między walkami, Gorm znajduje również czas na miłość.


SPORT DLA MAŁYCH I DUŻYCH
Miłośnicy sportów miło i aktywnie spędzą czas w Sportscenter Denmark, trzecim pod względem wielkości ośrodku sportowym w Danii. Jest czynne przez cały rok od godz. 6.00 do 23.00 i zapewnia dostęp do basenów, obiektów SPA, trampolin, siłowni oraz rozmaitych zajęć gimnastycznych, a także badmintona, squasha, tenisa, tenisa łopatkowego i wielu innych aktywności dla całej rodziny.
Wszyscy, którzy uwielbiają naturę i pływanie w jeziorze, będą zachwyceni Jels Søbad, położonym na skraju Jels Nedersø, z bujnym, duńskim lasem bukowym w tle. Z molo można skakać do głębokiej wody, a mniejsze dzieci mogą pluskać się w płytkiej wodzie i bawić w piasku. Od 2015 roku Jels Søbad posiada niebieską flagę jako znak, że czystość wody i bezpieczeństwo kąpieli są na najwyższym poziomie.

SZTUKA I DESIGN
W muzeum Sønderskov dzieci będą miały okazję poczuć się jak prawdziwi archeolodzy. Za pomocą specjalnego detektora badają ziemię, by odkryć jej tajemnice i ukryte skarby. Jakiś czas temu grupa trzech archeologówamatorów znalazła w pobliżu muzeum złoto z czasów Wikingów! Każdy uczestnik wyprawy archeologicznej otrzymuje dyplom, świadczący o nabytych umiejętnościach. Dodatkowo dzieci szukają także małych i dużych sekretów muzeum np. starego graffiti, książki czarodziei i wróżek, krzesła wiewiórki. Można oglądać również historyczne kostiumy i zabawki.
W Vejen urodziła się ilustratorka książki o Pippi Pończoszance - Ingrid Vang Neyman. Dlatego w Vejen Art Museum znajduje się pokój Pippi Pończoszanki wraz z dokładnie odwzorowaną kuchnią z Villa Vilekulla, koniem Lilla Gubben naturalnej wielkości, pawilonem japońskim, w którym można przymierzać kimona oraz pokojem, gdzie żyła artystka w latach 50-tych. Ponadto w muzeum znajdują się bogate zbiory dzieł sztuki, w szczególności z okresu secesji i symbolizmu. Cała kolekcja obejmuje sztukę duńską od roku 1900 do tej najnowszej, w całej swojej różnorodności – od rzeźb i ceramikę, przez grafiki, aż do malarstwa.

KULTOWE KLOCKI LEGO
Będąc w Danii z dziećmi, trudno nie zajrzeć do kultowego parku rozrywki LEGOLAND w Billund, w całości zbudowanego z blisko 60 milionów klocków LEGO. Nowością w tym sezonie są spektakularne pokazy rycerskie, zwane „Battle of the Brick”. Na specjalnie zaprojektowanej arenie rycerze na koniach, ubrani w prawdziwe zbroje dają pokaz swoich umiejętności, wprawiając w zachwyt dzieci i dorosłych! LEGOLAND ma dla swoich gości jeszcze jedną fantastyczną niespodziankę! Od tego sezonu dzieci i rodzice mogą zamieszkać w nowym

LEGOLAND Castle Hotel - zamku, pełnym rycerzy, księżniczek i czarodziejów. Hotel oferuje 142 pokoje w stylu LEGO Dragon Knight, Princess i Wizard, a także dużą restaurację The Knights’ Tavern. Więcej informacji: www.visit-vejen.com/ln-int/search/whatson, www.legolandbillundresort.dk/en/, www.legoland.dk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...