Ubezpieczenie dla dzieci. 7 pytań, jakie stawiają sobie rodzice szukający dobrej polisy dla swoich pociech

Ubezpieczenie dla dzieci pozwala zmniejszyć koszty związane z nieszczęśliwymi wypadkami z udziałem najmłodszych
Ubezpieczenie dla dzieci pozwala zmniejszyć koszty związane z nieszczęśliwymi wypadkami z udziałem najmłodszych 123rf.com
Wypadki chodzą po ludziach, a dzieciom z uwagi na ich wrodzoną ciekawość świata i żywiołową naturę przytrafiają się one częściej niż dorosłym. Rodzice, których pociechy spotykają nieszczęśliwe zdarzenia, muszą martwić się nie tylko o stan zdrowia najmłodszych, ale także o związane z powypadkową opieką koszty finansowe.


Tę drugą bolączkę można nieco złagodzić, pilnując tego, by dziecko zostało ubezpieczone. Tylko jaki wariant polisy dla najmłodszych będzie najbardziej wskazany? Co jest obowiązkowe, a co nie? Poniżej prezentujemy listę najczęstszych pytań, jakie stawiają sobie rodzice, gdy przychodzi im wybierać spośród ofert ubezpieczeń dla dzieci.

1. Czy muszę wykupić ubezpieczenie NNW w szkole lub przedszkolu?

Nie ma przepisów, które nakazywałyby wykupić polisę NNW dla dziecka w szkole. Grupowe ubezpieczenie szkolne, jakie placówka oświatowa proponuje rodzicom na początku roku szkolnego, nie jest więc nigdy obowiązkowe. Dyrektor czy nauczyciel nie mogą zmusić rodziców, aby ubezpieczyli dziecko na warunkach oferowanych przez szkołę.

2. Jak ubezpieczyć dzieci, gdy szkoła wybrała ofertę, która mnie nie zadowala?

Jeśli rodzicom nie odpowiada oferta grupowego szkolnego ubezpieczenia, mogą zawsze ubezpieczyć dziecko, wykupując indywidualną polisę NNW. Na ogół takie ubezpieczenie wiąże się z większym wydatkiem w skali roku, ale rekompensuje ten mankament większym zakresem ochrony oraz wyższymi kwotami odszkodowania za doznane wypadki.

3. Czy ubezpieczenie szkolne obowiązuje tylko na terenie szkoły?

Ideą ubezpieczenia szkolnego jest ochrona dziecka przed następstwami nieszczęśliwych wypadków przez cały rok, a więc również poza terenem szkoły: w weekendy, w dni wolne od nauki, na wyjazdach wakacyjnych itp. Niemniej jednak zawsze trzeba wczytać się dokładnie w warunki ubezpieczenia, aby upewnić, gdzie i kiedy przysługuje ochrona.

4. Czy mogę ubezpieczyć dziecko w ramach więcej niż jednej polisy?

Tak. Niektórzy rodzice zapisują swoje dzieci do grupowego ubezpieczenia szkolnego, a zarazem decydują się na wykupienie indywidualnej polisy. Motywuje ich do tego fakt, że oba ubezpieczenia nie są dla siebie przeszkodą i pozwalają na efekt kumulacyjny – odszkodowania za ten sam wypadek sumują się, dając większe bezpieczeństwo finansowe.

5. Czy polisa NNW dla dziecka obejmuje choroby?

Polisa NNW najczęściej nie uwzględnia chorób, choć zdarzają się towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują ubezpieczonym ochronę z zakresem obejmującym np. sepsę czy nowotwory. Na ogół ubezpieczenie szkolne zapewnia świadczenia na wypadek śmierci oraz w razie wypadków, zdarzeń, urazów i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

6. Jak na własną rękę ubezpieczyć dzieci uczęszczające do różnych szkół?

W razie chęci ubezpieczenia dzieci w różnych wariantach należy wykupić dla każdego z osobna indywidualną polisę. Jeśli jednak rodzice chcą, by wszystkie ich dzieci miały takie same warunki ochrony ubezpieczeniowej, mogą objąć je grupową polisą. W tym przypadku składka za każde kolejne dziecko jest na ogół niższa od kwoty bazowej.

7. Czy można przystąpić do ubezpieczenia w trakcie trwania ochrony?

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by dopisać dziecko do ubezpieczenia w trakcie trwania gwarantowanej przez nią ochrony. Dotyczy to grupowych polis zarówno tych zawieranych przez szkołę, jak i tych, które rodzice wykupują, aby we własnym zakresie objąć ochroną kilkoro swoich dzieci. Dołączenie kolejnej osoby oznacza wzrost składki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...