Puchną ci nogi? To nie muszą być geny i upał, lecz... słoniowacizna

Słoniowacizna może doprowadzić do deformacji
Słoniowacizna może doprowadzić do deformacji Agencja Gazeta
Obrzęk limfatyczny najczęściej kojarzony jest z nogami, ale może obejmować też głowę (!), szyję, piersi czy genitalia. Powoduje uczucie ciężkości, ogranicza możliwość ruchu i powoduje ból. Co robić, jeśli twoje ciało puchnie?


"Słoniowe nogi"
Obrzęk może być pierwotny (spowodowany wrodzonymi anomaliami naczyń chłonnych), ale może również wykształcić się na skutek ostrego zapalenia naczyń limfatycznych, postępu choroby nowotworowej, operacji, radioterapii, urazu czy zespołu pozakrzepowego.

Szczególnie narażone są osoby, u których leczono raka narządów rodnych, czerniaka, prostaty lub nerki i usunięto im węzły pachwinowe.

Słoniowacizna i opuchnięte nogi
Na puchnące stopy należy zwrócić uwagę jak najszybciej, bo jeśli ich stan będzie się utrzymywał zbyt długo, doprowadzi do deformacji ciała, zniszczenia naczyń limfatycznych oraz zmian skórnych. Czujnym trzeba być zawsze, gdyż w zależności od powodu powstania "słoniowacizny", obrzęk może pojawić się nawet po kilku latach od zdarzenia, które go spowodowało.

O ile obrzęku wrodzonego wyleczyć do końca się nie da, o tyle ten nabyty można zlikwidować, lecząc chorobę współistniejącą czy podstawową, która stała się przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego.

Warto również nosić specjalne, terapeutyczne pończochy czy rajstopy, gimnastykować się i jak najczęściej unosić kończyny (np. leżąc i czytając na łóżku można oprzeć nogi o ścianę).

Opuchnięte nogi latem – co robić?
To zresztą dotyczy również tych osób, którym po prostu puchną stopy podczas upałów. Wskazana jest aktywność fizyczna, picie dużej ilości płynów i schładzanie stóp w chłodnej (ale nie lodowatej!) wodzie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...