Nauczyciele nie wiedzą, co wpisać na świadectwa. "Nie mam szans doliczyć się średniej córki"

Jak obliczyć średnią ocen w 8. klasie i jakie oceny pojawią się na świadectwie?
Jak obliczyć średnią ocen w 8. klasie i jakie oceny pojawią się na świadectwie? fot. Agencja Gazeta
Wiele mówi się o tym, że rodzice, nauczyciele i uczniowie powinni odpuścić wyścigi po świadectwo z paskiem. Trudno jednak dziwić się tym, którzy się poprawiają i im zależy – czerwony pasek to 7 punktów w klasyfikacji do szkoły średniej. Jak się okazuje, nie zawsze wiadomo jak tą średnią wyliczyć. W 8. klasie to prawdziwe wyzwanie także dla nauczycieli.


Do redakcji MamaDu napisała list rozżalona mama pewnej 8-klasistki.

"Moja córka jest 8 klasie, oczekuje na wyniki egzaminu i niedawno zaczęła interesować się tym, co konkretnie liczy się w tej ostatniej klasyfikacji. Okazało się, że fakt, że ma wystawione oceny, niczego nie wyjaśnia.

Wiadomo, że połowa punktów w klasyfikacji to punkty z egzaminów ze specjalnym przelicznikiem. Druga połowa to: cztery oceny – z matematyki, polskiego i dwóch wybranych przedmiotów, wolontariat, szczególne osiągnięcia i czerwony pasek. I właśnie o ten przeklęty czerwony pasek się rozchodzi.

Tak, wiem, średnia i pasek nie powinny być dla nas ważne. Ale są i nie jest to kwestia naszego zafiksowania się na sukces. To naturalne, że córka chce wiedzieć, ile będzie miała punktów w rekrutacji. Jej średnia waha się w okolicach 4,7, a więc ma szanse na pasek. Ale czy go dostanie? Nie potrafimy tego obliczyć i nie potrafią nam pomóc nauczyciele! Albo nie chcą, nie wiem...

Chodzi o to, że na koniec szkoły podstawowej do średniej liczą się nie tylko oceny z przedmiotów realizowanych w 8 klasie, ale i tych, które skończyły się w klasie 7, 6, 5, a nawet w 4! Niby wszystko zrozumiałe, ale niektóre z tych przedmiotów były kontynuowane pod innymi nazwami. Czy zatem wówczas liczą się dwie oceny, czy jedna?


Problem ten mają też nauczyciele – nie wiedzą, jakie oceny pojawią się na świadectwie. Dowiedziałam się o tym od mojej znajomej, która jest wychowawczynią w klasie mojego młodszego dziecka. To dotyczy np. historii – do pewnego etapu była to historia i społeczeństwo. Potem tylko historia, więc pojawia się pytanie, czy do średniej liczą się obie oceny, czy jedna? I jaka ocena pojawi się na świadectwie?

Podobna sytuacja dotyczy przyrody, która skończyła się w czwartej klasie, a potem pojawiła się biologia i geografia. Czy ocenę z przyrody też powinnyśmy wliczać w średnią? I czy pojawi się ona na świadectwie, skoro była formą kontynuacji?

Nie wiem i na ostatnim zebraniu rodziców też nic się nie wyjaśniło. Nie mamy szans doliczyć się, czy córka będzie miała 4,75 na pasek czy nie. O tym, czy ma o 7 punktów więcej w klasyfikacji, dowie się tuż przed zakończeniem. Żenada!"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć