To zdjęcie znów sieje postrach w sieci. Jak wyglądają jaja kleszczy?

Jak wygląda gniazdo kleszczy? Fake news wrócił do sieci
Jak wygląda gniazdo kleszczy? Fake news wrócił do sieci fot. Facebook
Rok w rok media ostrzegają przed kleszczami, informują, gdzie jest ich najwięcej oraz jakie konsekwencje może mięć ugryzienie przez kleszcza. To niesympatyczne pajęczaki, których unikamy jak ognia. Nie bez powodu popularny przed kilkoma laty fake news o "gnieździe kleszczy" znów zyskuje sławę. Oto, jak rozpoznać prawdziwe jaja kleszczy.


Zdjęcie tajemniczej czarnej galaretki obiegło sieć w 2015 roku. To wtedy breję okrzyknięto gniazdem kleszczy. Ostrzeżenie znaleźć można było głównie w mediach społecznościowych. Post cieszył się ogromną popularnością i siał wielki postrach. A teraz wraca! Użytkownicy Facebooka znów dostają niebezpieczny łańcuszek.
Media szybko rozprawiły się z tym mitem. Gazeta.pl i "Crazy Nauka" wyjaśniają, że to klasyczny fake: to najprawdopodobniej "nieco wyschnięty żabi skrzek, którego o tej porze roku [wiosną – przyp. red.] jest pełno w każdym jeziorze, ale też rowie czy zagłębieniu z wodą. Niestety żaby w miłosnych uściskach potrafią dość niedbale wybierać zbiorniki dla przyszłego potomstwa decydując się np. kałuże i inne zbiorniki okresowe. Wiele z tych plam wody wysycha pozostawiając skrzek na pastwę promieni słonecznych" - wyjaśniają autorzy.


Teorię potwierdza Adam Wajrak: "Są to płazie lub rybie jajeczka i pozostałość po uczcie jakiegoś drapieżnika" – komentował w 2015 roku w poście na Facebooku.

W fejkowym newsie o "gnieździe kleszczy" czytamy, by gniazdo zniszczyć, spalić, lub jakkolwiek unicestwić. Jak się okazuje, gdyby zastosować się do tych wskazówek, złamalibyśmy prawo. "Polskie prawo chroni większość płazów zwłaszcza w okresie godów. Dotyczy to zarówno dorosłych stworzeń, jak i młodych, a także jaj!" - czytamy w artykule na "Crazy Nauka".


Do poszanowania przyrody nawołuje też Wajrak. "Takie działanie to zbrodnia na przyrodzie"- pisał na Facebooku i dodał, że na łąkach i w lasach nie powinno się niszczyć niczego, bo skutki dla ekosystemu mogą być poważne i nieprzewidywalne.

Jak wyglądają jaja kleszczy?
Przede wszystkim nie są tak duże. Gdyby kleszcze składałyby jajka tej wielkości, same byłby duże jak pięść dorosłego człowieka, a nawet piłka do siatkówki!

"Gniazda, w których można znaleźć jaja kleszczy, nie należą do szczególnie dużych, jeśli chodzi o ich rozmiary. W zależności od tego, ile znajduje się w nich jaj, mogą one osiągać rozmiar od jednego do kilku dorosłych kleszczy" - czytamy na wyleczbolerioze.pl. Zatem gniazdo kleszczy może być wielkości paznokcia.
Źródło: gazeta.pl, crazynauka.pl, wyleczbolerioze.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...