6 cech, które łączą ludzi inteligentnych. Tym razem nie chodzi o bałagan, ani przeklinanie!

Inteligencję mierzyć można na różne sposoby
Inteligencję mierzyć można na różne sposoby Unsplash.com
Są różne rodzaje inteligencji i nie każdą sposób zmierzyć za pomocą testu IQ. Bo jak taki test sprawdzi inteligencję emocjonalną? Naukowcy od lat jednak próbują wyodrębnić cechy ludzi "ogólnie" inteligentnych. Okazuje się, że łączy je przynajmniej 6 wspólnych przymiotów... choć za parę lat na pewno wyjdą na jaw nowe.


"Wiesz, że nic nie wiesz"
Tak to jest – im więcej się na dany temat czyta, rozważa i rozmawia, tym więcej braków się w swojej wiedzy dostrzega. Tymczasem zdawanie sobie sprawy z owych niedostatków wzmaga chęć rozwoju. Nie ma to bezpośredniego związku z inteligencją (lecz z wiedzą), natomiast Justin Kruger oraz David Dunning wykazali podczas eksperymentu na grupie studentów, że im mniej jesteś inteligentny, tym chętniej przeceniasz swoje możliwości poznawcze.


Ci, którzy otrzymali na egzaminie dobre noty, zwykle tuż po oddaniu testu oceniali liczbę poprawnie udzielonych przez siebie odpowiedzi na niższą niż okazywało się po ich sprawdzenia.

Jesteś ciekawy świata
W 2016 roku w Journal of Individual Differences naukowcy prześledzili tysiące osób w Wielkiej Brytanii przez 50 lat i zauważyli, że jedenastolatki o wyższych wynikach testu IQ stały się znacznie bardziej otwartymi rodzicami około pięćdziesiątki.

Otwartość i ciekawość świata wiąże się to również z czytaniem – gromadzenie wiedzy oznacza często poświęcenie czasu tekstowi. Czasy się jednak zmieniają i swobodnie można powiedzieć, że również ci, którzy dużo "oglądają i słuchają", są osobami bardziej niż przeciętne inteligentnymi.


Umiesz dopasować się do rozmówcy i sytuacji. Masz otwarty umysł
Osoba inteligentna jest w stanie dogadać się z każdym i z każdej sytuacji wyjść obronną ręką. Nie zamyka się w "bańce poznawczej". Encyklopedia Britannica definiuje inteligencję właśnie jako umiejętność zaadaptowania się do zastanej sytuacji.

Wiąże się to z inną cechą – otwartym umysłem. Inteligentni ludzie nie zamykają się na nowe możliwości, są otwarci na dyskusję i inne punkty widzenia. Psychologowie zauważyli, że właśnie tacy ludzie lepiej radzą sobie w testach na inteligencję, ale jednocześnie są ostrożni w dobrze pomysłu, który zamierzają zrealizować.

Potrafisz się kontrolować
Uczestnicy badania opublikowanego w 2009 roku w "Psychological Science" mieli wybrać między dwiema formami wynagrodzenia: niewielką sumą otrzymywaną natychmiast lub większą, na którą trzeba było poczekać dłużej. Osoby, które lepiej wypadały w testach IQ, były w stanie odmówić sobie szybkiego zarobku, który oznaczałby stratę.

Lubisz swoje własne towarzystwo
W 2016 British Journal of Psychology opublikował artykuł sugerujący, że inteligentni ludzie czerpią mniej satysfakcji ze spotkań towarzyskich niż pozostali. Po prostu lubią i potrzebują być sami ze sobą.

Jesteś zabawny i doceniasz czarny humor
Badanie z 2011 roku przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Nowym Meksyku pokazało, że osoby o lepszej inteligencji werbalnej radziły sobie lepiej z zadaniem, jakim było wymyślenie zabawnego podpisu pod rysunkiem. Inne badanie z tej samej uczelni pokazało, że profesjonalni komicy miewają wyższą inteligencję werbalną od pozostałych osób.

Tymczasem z badań opublikowanych w "Cognitive Processing" w 2017 roku wynika, że osoby, które lepiej radziły sobie na testach inteligencji werbalnej i niewerbalnej w znacznie większym stopniu niż pozostali doceniają czarny humor. I bynajmniej nie okazywali się w żaden sposób zaburzeni czy agresywni.

I jak? Wszystko się zgadza?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE