Ile za złamaną rękę dziecka? Sprawdź, ile dostanie twoje dziecko przy standardowym ubezpieczeniu ze szkoły

Grupowe ubezpieczenie szkolne to typowa polisa NNW, która zapewnia dziecku ochronę finansową w razie złamania ręki, zwichnięcia nadgarstka i innych mniej lub bardziej poważnych następstw  nieszczęśliwych wypadków
Grupowe ubezpieczenie szkolne to typowa polisa NNW, która zapewnia dziecku ochronę finansową w razie złamania ręki, zwichnięcia nadgarstka i innych mniej lub bardziej poważnych następstw nieszczęśliwych wypadków 123rf.com
Tradycją stało się już, że w trakcie zebrania klasowego na początku roku szkolnego wychowawca porusza temat ubezpieczenia dzieci. Większość rodziców decyduje się skorzystać z takiej oferty grupowej polisy. Nieliczni wnikają jednak w szczegóły, a warto to zrobić, aby mieć świadomość, jaka konkretna ochrona przysługuje dziecku.


Grupowe ubezpieczenie szkolne to typowa polisa NNW, która zapewnia dziecku ochronę finansową w razie złamania ręki, zwichnięcia nadgarstka i innych mniej lub bardziej poważnych następstw nieszczęśliwych wypadków. Na ogół zawierana jest na cały rok kalendarzowy i obejmuje wypadki, jakie wydarzyły się w szkole i poza nią.

Jak w praktyce wygląda taka ochrona w ramach szkolnego ubezpieczenia? Za każdy nieszczęśliwy wypadek, o ile znajduje się on w zakresie polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca rodzicom ubezpieczonego dziecka sumę odszkodowania. Jest ona liczona procentowo od całej sumy ubezpieczenia, na jaką opiewa polisa.
Na cenę szkolnej polisy NNW wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest zakres ochrony, czyli to, w jakich sytuacjach należy się odszkodowanie. Drugi to wysokość sumy ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaka zostanie wypłacona za nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego dziecka. O wysokości składki może też decydować stan zdrowia.

W polisach proponowanych przez szkołę składka ubezpieczeniowa mieści się zazwyczaj w przedziale od 30 do 100 zł. Najczęściej rodzice płacą ok. 50 zł za roczną ochronę finansową swojego dziecka w razie wypadku skutkującego uszkodzeniem ciała. Na jakie zatem odszkodowanie mogą liczyć, jeśli nieszczęście spotka ich pociechę?


Wszystko zależy od wypadku, czyli tego, jak ubezpieczyciel szacuje procentowo poniesiony na zdrowiu uszczerbek. Weźmy przykład złamanej ręki, której konsekwencje zdrowotne wyceniane są na 1-3 proc. kwoty maksymalnego odszkodowania. Przy założeniu, że suma polisy ze składką 50 zł wynosi 10 000 zł, to ubezpieczony otrzyma 100-300 zł.
Wyższa składka to zarazem wyższa suma ubezpieczenia. Przy polisie opiewającej już na kwotę 20 000 zł odszkodowanie za złamaną rękę (przy wartości uszczerbku na poziomie 1-3 proc.) wyniesie już 200-600 zł. Składka nie musi oczywiście rosnąć proporcjonalnie do sumy. W ten sposób ubezpieczyciele zachęcają do kupna droższej polisy.

Dlatego może okazać się, że przy zmianie wariantu składkowego z 50 na 75 zł (wzrost kosztów o 50 proc.) najwyższe możliwe odszkodowanie wzrośnie z 10 000 do 20 000 zł, czyli aż o 100 proc. Tak skonstruowana oferta pokazuje, że opłaca się trochę dopłacić, aby móc ubiegać się o dwa razy wyższe odszkodowanie dla ubezpieczonego dziecka.

Z reguły szkoły decydują się na grupowe polisy z najniższą składką. Wybór ten wynika z przekonania, że cena ubezpieczenia nie może być zbyt wysoka, ponieważ mniej zamożni rodzice mieliby wówczas problem z pokryciem takiego wydatku. Choć polisa nie jest obowiązkowa, to jednak większość rodziców chce ubezpieczać swoje dzieci.

Niektórzy rodzice rezygnują z grupowego ubezpieczenia swojego dziecka i wykupują dla niego indywidualną polisę, co otwiera zazwyczaj większe pole do negocjacji. Zawsze jednak można skorzystać z i jednego i drugiego rozwiązania. Posiadanie dwóch ubezpieczeń dla dziecka to bowiem szansa na podwójne odszkodowanie za wypadek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...