Zbawienne działanie kawy i wina! Podwójne espresso od dziś nabierze nowego wymiaru

Kawa i wino mogą chronić przed rakiem piersi
Kawa i wino mogą chronić przed rakiem piersi fot. 123rf
Poranne espresso, popołudniowe latte i wieczorny kieliszek wina bywają synonimem przyjemności. A od teraz również zdrowia! Naukowcy udowodnili, że kawa i wino ze względu na zawartość kwasów fenolowych chronią organizm kobiety przed rakiem piersi.


Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Navarra i Uniwersytetu Jaen w Hiszpanii. Ich celem było ustalenie, jakie produkty żywnościowe mogą stanowić profilaktykę nowotworu piersi. Zalecenia dietetyczne w szczególności skierowane są do kobiet po menopauzie – to one najbardziej potrzebują wzmocnienia.

Eksperyment polegał na obserwacji, jak na leczenie raka piersi wpływają kwasy fenolowe. Po 12 latach przeanalizowano wyniki ponad 11 tysięcy kobiet. Na liście było 136 produktów – każda z badanych musiała zaznaczyć, z jaką częstotliwością sięgała po konkretne napoje i posiłki.

Okazało się, że kobiety, które piły kawę, jadły owoce oraz warzywa miały znacznie lepsze wyniki. Kawa i wino mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 65 proc. Kobiety intuicyjnie wiedzą, co dobre. Kawa i wino pojawiały się wysoko w ankietach najzdrowszych kobiet.


Nie oznacza to oczywiście, że kawę i wino możemy pić bez ograniczeń. Najważniejsza jest dieta, jak się okazuje, roślinna.

Najcenniejsze w profilaktyce raka piersi są jabłka, śliwki, cytrusy oraz jagody. Ponadto produkty owsiane i ryżowe. Do tego filiżanka kawy lub lampka czerwonego wina – podsumowują naukowcy.

"Kobiety, które przyjmowały kwas fenylowy występujący naturalnie w produktach, mogą być aż o 62 procent mniej narażone na raka piersi w porównaniu z tymi, które spożywają go w znacznie mniejszych ilościach" - stwierdzili naukowcy.
Źródło: delish.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć