Smartfon a inteligencja. Czy używanie smartfonów wpływa na IQ dziecka?
Smartfon a inteligencja. Czy używanie smartfonów wpływa na IQ dziecka? fot. 123rf
REKLAMA
Amerykańskie badanie National Institutes of Health jeszcze się nie zakończyło (zaplanowano je na 10 lat), a już płyną z niego niepokojące wnioski. Długotrwała analiza rozwoju 11 tysięcy dzieci wykazała, że korzystanie ze smartfona przez 7 godzin dziennie prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, m.in. do kurczenia się kory mózgowej, a to bezpośrednio wpływa na IQ!
Jeśli w tej chwili odetchnęliście z ulgą, bo wasze dzieci przecież nie patrzą przez 7 godzin w ekran, ostrzegamy – to mogą być pozory. Chodzi o 7 godzin łącznie w ciągu całego dnia. Polskie badania fundacji "Dbam o mój zasięg" udowodniły, że znaczna część polskiej młodzieży wykazuje symptomy uzależnienia od telefonu, a jedynym z nich jest nierozstawanie się z nim.
Rodzice, którzy próbują kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed ekranem, wiedzą, że rekomendowana przez WHO godzina dziennie dla dzieci między 3. a 5. rokiem życia mija bardzo, bardzo szybko. Godzina bajek dziennie to niemal nic – w 2015 roku badanie organizacji Childwise wykazało, że dzieci między 5. a 16. rokiem życia spędzają przed ekranami średnio... 6,5 godziny dziennie. Średnio!
W Polsce dzieci z dużych miast dostają pierwszego smartfona, gdy idą do szkoły, czyli między 7.a 8. rokiem życia. Średni wiek otrzymania pierwszego telefonu w naszym kraju to 10 lat.
Jak ustaliła fundacja "Dbam o mój zasięg", internet w telefonie mają niemal wszyscy, a 87 proc. uczniów korzysta z niego codziennie. Jednocześnie aż połowa stara się być "na telefonie" ZAWSZE, a niewiele mniej (ok. 45 proc.) z telefonem zasypia i się z nim budzi. 37 proc. dzieci przyznaje się, że nie wyobraża sobie życia bez telefonu, a to oznacza wieczne zerkanie w ekran.
To co? Nadal 7 godzin to dużo?
Zresztą, nie tylko 7 godzin robi dziecku krzywdę. Wystarczą dwie, by u przedszkolaków pojawiły się kłopoty wychowawcze, a u szkolniaków osłabione kompetencje językowe oraz poznawcze. Nie wspominając oczywiście o zaburzeniach nastroju, na które narażone są dzieci korzystające z mediów społecznościowych przez dwie godziny dziennie.
Co ciekawe, znakomita większość polskich rodziców sama prosi się o wszystkie wyżej wymienione kłopoty: zasad korzystania z telefonu nie ustala aż 60 proc. rodzin, a połowa dzieci przyznaje, że przebywając z rodzicami pod jednym dachem, kontaktuje się z nimi poprzez media społecznościowe...