Lody na chandrę, czekolada na pocieszenie? Przykro nam, obalono ostatni mit na temat cukru...

Czy cukier poprawia nastrój? Naukowcy obalają mit o cukrze
Czy cukier poprawia nastrój? Naukowcy obalają mit o cukrze fot. pixabay
Mit o cukrze, który krzepi, został w ostatnich latach obalony wielokrotnie. Badania naukowe są bezlitosne. Nazywany „białą śmiercią” został obarczony winą za cały szereg mniej i bardziej poważnych dolegliwości. Jedyną i ostatnią zaletą słodyczy pozostała funkcja pocieszająca. Jednak i dla tych, którzy lubią poprawić sobie humor czekoladką mamy złą wiadomość...


Naukowcy z Uniwersytetu Warwick i Uniwersytetu Lancaster w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Humboldta w Berlinie poddali analizie wyniki aż 31 dotychczas wykonanych badań, które przeprowadzono na grupie łącznie 1300 osób. W każdym sprawdzano, jak cukier wpływa na nasz nastrój.

Badacze wzięli pod uwagę bardzo różne aspekty, które wpływają na nasze samopoczucie, m.in. złość, depresję, zmęczenie czy uważność. Okazało się, że na żaden z nich cukier nie ma żadnego wpływu.

Nie ma znaczenia ile pączków czy ciastek pochłoniemy – żadna ilość nie ma właściwości rozweselających czy pocieszających. Co ciekawe, nie ma też znaczenia, jakim rodzajem cukru próbujemy się pokrzepić i co robimy po jego spożyciu (biegać czy czytać książki) – cukier nie ma wpływu na nasz nastrój. Kropka.

To, co wiadomo na pewno po przeprowadzonych kilkudziesięciu badaniach, to że godzinę po jedzeniu słodyczy znacząco pogarsza się koncentracja i pogłębia uczucia zmęczenia. A to – jak wiadomo – stanowczo może smucić i irytować... Zatem jeśli po pocieszającej sesji z pudełkiem lodów czekoladowych czujecie, że musicie zjeść więcej, to tylko dowód, że naukowcy mają rację.


– Pogląd, że cukier poprawia nastrój jest bardzo rozprzestrzeniony w naszej kulturze. Na całym świecie spożywa się słodzone napoje, by poprawić koncentrację czy zniwelować zmęczenie. Takie założenie nie jest jednak uzasadnione i to właśnie potwierdzają nasze wyniki. Cukier może jedynie sprawić, że poczujemy się gorzej – podsumował w rozmowie z mediami dr Konstantinos Mantantzis z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

Cóż... Adios czekoladki, adios ulubione...
Źródło: rynekzdrowia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"