W kolejnych pokoleniach dzieci z tą umiejętnością jest coraz gorzej. 7 rad dla rodziców, jak zadbać o jej rozwój

Każde dziecko ma w sobie gen kreatywności. Umiejętność ta zanika wraz z dorastaniem, ale jako rodzice możemy wesprzeć nasze pociechy w pielęgnowaniu tego pięknego daru. Artyści i projektanci Endo podzielili się z nami kilkoma pomysłami, jak to zrobić.
Każde dziecko ma w sobie gen kreatywności. Umiejętność ta zanika wraz z dorastaniem, ale jako rodzice możemy wesprzeć nasze pociechy w pielęgnowaniu tego pięknego daru. Artyści i projektanci Endo podzielili się z nami kilkoma pomysłami, jak to zrobić. 123rf.com
Nasze pokolenie kombinowało, jak stworzyć strój kosmonauty lub willę dla lalki za pomocą kartonów i sznurka, współczesne dzieci dostają gotowe zabawki odpowiadające na wszystkie ich potrzeby. Cierpi na tym ich kreatywność. Mimo wielu zalet współczesny styl życia może być więc przeszkodą w twórczym rozwoju dziecka.


A przecież kreatywność to umiejętność pomagająca w rozwiązywaniu wielu problemów oraz radzeniu sobie z pojawiającymi się zmianami i napotykanymi ograniczeniami. Zdolność kreatywnego myślenia i szukania nowatorskich rozwiązań przydaje się zarówno w szkole, jak i praktycznie każdym zawodzie, od artysty po naukowca.

Jak wspierać i rozwijać kreatywność u dzieci, które są dla niej stworzone jako istoty bardzo otwarte na świat i nienauczone jeszcze schematycznych zachowań? Wspólnie z artystami i projektantami polskiej marki odzieżowej Endo prezentujemy 7 rad dla rodziców, którym zależy, aby ich pociechy dorastały w warunkach stymulujących gen kreatywności.
– Misją Endo jest inspirowanie dzieci i rodziców ubraniami, które pobudzają wyobraźnię i potencjał twórczy dzieci. Aby rozbudzić w dziecku kreatywność, nie wystarczy dać mu do ręki blok i kredki. Jako rodzice możemy dawać dziecku przykład, aktywnie poszukując nietypowych rozwiązań w życiu codziennym – komentuje Aneta Kołaszewska, Dyrektor Artystyczna Endo.

1. Zadawaj niebanalne pytania

Wielu rodziców czuje dumę, gdy dziecko udziela poprawnej odpowiedzi na pytanie. Wszak świadczy to o jego rosnącej wiedzy. Kreatywności nie rozwijają jednak pytania zamknięte w stylu ''ile jest dwa razy dwa'', tylko otwarte w rodzaju ''Czy można dotknąć tęczy?'', bo to one dają wyobraźni szerokie pole do popisu.

– Twórcze myślenie to nie szukanie jedynej, słusznej odpowiedzi, ale poszukiwanie wielu sposobów na rozwiązanie tego samego problemu. Nie musimy od razu oceniać, który z tych sposobów jest najlepszy. Zamiast tego porozmawiajmy, co stanie się, gdy użyjemy danego rozwiązania. Każde z nich może okazać się równie dobre.

2. Łącz, mieszaj, łam zasady

Nie dobrego wychowania, lecz schematy ścieżek postępowania. Jeśli przykładowo pójdziesz do pracy w dwóch różnych skarpetkach, pokażesz dziecku, że od czasu do czasu można zrobić coś nietypowego. To oczywiście banalny przykład. Cała sztuka w tym, by używać przedmiotów w zupełnie nowy sposób niż ich pierwotne zastosowanie.


– Kreatywne myślenie pozwala na wyciągnięcie doświadczenia z jednej dziedziny i zastosowania jej w zupełnie nowym środowisku. Aby pomóc swojemu dziecku wyjść poza wyuczone schematy, możemy poprosić je na przykład, aby wymyśliło 10 nietypowych zastosowań dla kubła na śmieci.

3. Pozwól sobie na błędy

Błędy są rzeczą ludzką, grunt, by wyciągać z nich wnioski i na ich podstawie szukać lepszych rozwiązań. Pokaż dziecku, że mylenie się jest naturalnym procesem myślenia i wszystkim się to zdarza. Pozwól sobie na eksperymenty i pomyłki w towarzystwie dziecka, udowadniając mu jednocześnie, że nie ma w tym nic strasznego.

– Kreatywność to wypadkowa wyobraźni, wiedzy i chęci rozwiązania danego problemu. Jednak bez sprzyjających warunków zewnętrznych nawet najbardziej kreatywne dziecko nie będzie mogło rozwinąć swojego potencjału. Dziecko musi wiedzieć, że nawet najbardziej zwariowane pomysły spotkają się z naszym szacunkiem i zainteresowaniem.

4. Nie poprawiaj

Zawsze coś można zrobić lepiej albo szybciej. W młodym wieku do tej prawdy należy dochodzić stopniowo, a nie z góry. Jako rodzice chcemy, aby nasz maluch odniósł szybko sukces i dlatego w dobrej wierze często poprawiamy go i nieustannie doradzamy. Badania pokazują jednak, że dzieci są mniej kreatywne, jeśli narzuca im się lepsze rozwiązanie.

– Zamiast poprawiać, zadajmy pytanie: A jak jeszcze inaczej można rozwiązać ten problem? Jak jeszcze można narysować tego dinozaura?

5. Pochwała nudy

Najlepszy przyjaciel kreatywności? Nuda. Jeśli dziecko nie będzie miało co ze sobą zrobić, jego umysł zacznie poszukiwać rozrywki w bardziej niekonwencjonalny sposób. W czasie wolnym od zajęć i obowiązków mózg może bowiem ''odetchnąć'' i wykorzystując zebrane wcześniej informacje, wpaść na zupełnie nowe pomysły.

– Nie organizujmy dzieciom całego dnia i nie podsuwajmy gotowych zabawek lub tabletów gdy zaczną narzekać na brak zajęć. Sfrustrowany malec w końcu sam uruchomi wyobraźnię i wymyśli dla siebie zabawę.

6. Szukajcie mądrych inspiracji

Kreatywność idzie w parze z ciekawością. Obie potrzebują inspiracji. Gdzie jej szukać, jak nie w świecie przyrody, sztuki, nauki i technologii? Zadbaj, aby dziecko miało styczność z tymi dziedzinami życia. Organizowane przez muzea i różne instytucje warsztaty dla dzieci otworzą im oczy na świat oraz pokażą, w jaki sposób myślą wybitne jednostki.

– Podczas wizyty w muzeum możecie konsumować sztukę w niestandardowy sposób. Poproś dziecko, aby przez 5 minut postarało się przekonać zwiedzających, że i ono jest częścią oglądanej wystawy. Zachętą mogą być też różne kreatywne inicjatywy takie jak organizowany właśnie przez Endo konkurs plastyczny z supernagrodami.

7. Mądry czas przed monitorem

Nowoczesne technologie to nie zło pod warunkiem, że nauczymy dziecko, jak mądrze korzystać z takich zdobyczy jak tablet czy smartfon. Przy odpowiednim zastosowaniu tego typu urządzenia mogą świetnie służyć rozbudzaniu pasji. Dobrym pomysłem będzie np. wskazanie pociechom kanałów, na których starsze dzieci uczą rysunku czy tańca.

– Internet stwarza niedostępną dla wcześniejszych pokoleń możliwość dotarcia do artystów, poznania ich warsztatu i bezpośredniego uczenia się od nich. Pokaż dziecku jak dotrzeć do wartościowych treści oraz jak zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Artykuł powstał we współpracy z Endo

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...