Błąd w zadaniu z matematyki zniesmaczył rodziców
Błąd w zadaniu z matematyki zniesmaczył rodziców fot. archiwum prywatne
Reklama.
Teoretycznie sprawa nie jest poważna, bo mimo błędu uczeń jest w stanie zrozumieć polecenie. Chodzi o zwrot "4 osób", który powinien brzmieć "4 osoby". Wynika to nie tylko z kontekstu zdania, ale również z braku kropki przy cyfrze.
Literówka wkradła się w treści zadania z matematyki w podręczniku dla drugoklasistów. Jak widać dziecko jest w stanie bez problemu poradzić sobie z zadaniem.
logo
fot. archwium prywatne
Jednak rozumując w ten sposób uznać można, że dopuszczalne są błędy ortograficzne, bo nawet jeśli występują, to zdanie jest zrozumiałe dla czytelnika.
Ponadto z perspektywy uczniów taki błąd to zły przykład, który rodzi przekonanie, że "co wolno wojewodzie, to nie tobie, smrodzie". W końcu za błędną deklinację rzeczownika "osoby" na języku polskim można zarobić słabą ocenę. A autorom podręcznika taka pomyłka uchodzi na sucho...
Ten argument można zbić stwierdzeniem, że dziecko ma się nauczyć, a jeśli dorosły taki błąd popełnia to znaczy, że zwyczajnie się pomylił - nie że nie umie deklinować. Ale czy podręcznik tak po prostu, z definicji, nie powinny świecić przykładem i być bezbłędne? No właśnie...