Dolegliwość mylona z infekcją. W gabinecie słyszą: "Pani sobie coś wymyśliła"

Vestibulodynia – leczenie
Vestibulodynia – leczenie 123rf
Dolegliwości są na tyle silne, że nawet bielizna wywołuje dyskomfort. Kobiety czują drapanie, pieczenie, jakby miały infekcję, tylko że jej nie mają. Na vestibulodynię cierpi wiele młodych kobiet, w tym nastolatek.


To wcale nie rzadkość
Do gabinetu trafiają kobiety ze schorzeniemi zwanymi: wulwodynia i vestibulodynia. Zanim jednak choroba zostanie rozpoznana błądzą po gabinetach ginekologów z podejrzeniem zapalenia bakteryjnego bądź grzybicy pochwy. Od diagnostyki do odpowiedniego leczenia średnio mijają dwa-trzy lata. Pierwsze to ból w okolicy wulwy, czyli sromu, drugi – ból wejścia do pochwy. Dotknięte nimi pacjentki często mają problem ze współżyciem czy nawet aplikacją tamponu. Niestety, o wulwodynii mówi się bardzo mało, niewielu lekarzy również je diagnozuje.


W gabinecie okazuje się, że kobiety nie mają infekcji grzybicznej ani bakteryjnej , a jednak boli. Wtedy lekarze kierują do psychiatry... – Ma pani problem z głową – mówią ci najmniej delikatni lekarze. Kierują swoje kroki do psychologów i seksuologów, by pracować nad psychologicznymi podstawami bólu branego za somatyzację problemu natury psychicznej. Terapie takie jednak często nie przynoszą skutku.

Jakie są przyczyny dolegliwości i jak je leczyć?
Dokładne przyczyny występowania obu zaburzeń nie są znane. Wiadomo już, że przyczyną wulwodynii czy westibuldynii nie jest psychika, jak twierdzono wcześniej. Wyniki prowadzonych badań nie są jednoznaczne i wskazują, że przyczyny mogą być złożone. Ból może wynikać z uszkodzeń nerwowych, ze zbyt dużej ilości zakończeń nerwowych w okolicach sromowych (nadwrażliwość skóry) czy też czynników genetycznych.


Przyczyną może być podwyższone napięcie mięśniowe
Harwardzka uczona – doktor Elizabeth Stewart – uważa również, że ból i dyskomfort może wynikać pośrednio z długotrwałego stanu zapalnego, który powoduje zmiany w rdzeniu kręgowym i to właśnie one są odpowiedzialne za chroniczny ból.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE