Jesteś po cesarskim cięciu? Tego będziesz najbardziej potrzebowała po tym chirurgicznym zabiegu

Czego najbardziej potrzebuje mama, która przeszła zabieg cesarskiego cięcia? A z jakim problemem musi się zmierzyć, jeśli chodzi o jej nowo narodzone dziecko?
Czego najbardziej potrzebuje mama, która przeszła zabieg cesarskiego cięcia? A z jakim problemem musi się zmierzyć, jeśli chodzi o jej nowo narodzone dziecko? 123rf.com
Rośnie ich liczba. Zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mowa o kobietach, u których z różnych względów przeprowadza się cesarskie cięcie, czyli zabieg chirurgiczny służący rozwiązaniu porodu. Tak zwana ''cesarka'', jak każdy stan po operacji, wymaga rekonwalescencji, a co za tym idzie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych.


Mamy, które przeszły cesarskie cięcie, muszą wykazać się troską nie tylko o gojącą się ranę na brzuchu, ale także o... układ pokarmowy nowo narodzonego dziecka. Jak wynika bowiem z badań, tego rodzaju zabieg nie pozostaje obojętny dla zdrowia noworodka. Poniżej lista najpotrzebniejszych rzeczy w okresie pooperacyjnym.

Środki do pielęgnacji

W przypadku cesarskiego cięcia najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja rany pooperacyjnej, którą trzeba zabezpieczyć i utrzymać w czystości. W apteczce dla mam, które miały ''cesarkę'' obowiązkowo muszą więc znaleźć się jałowe opatrunki i środek dezynfekujący. Ponieważ proces gojenia się rany wymaga dostępu powietrza, warto nosić siateczkową bieliznę poporodową.


Do mycia przydadzą się kosmetyki hipoalergiczne, które przysłużą się również pielęgnacji nowo narodzonego dziecka. Kiedy szwy zostaną już zdjęte, czas zadbać o bliznę. Dobrym rozwiązaniem jest hipoalergiczny silikonowy żel. Taki środek zapewnia bliźnie odpowiednie nawilżenie i elastyczność, a także wygładza i rozjaśnia ślad po ciętej ranie.

Bakterie

Nie, nie przesłyszałaś się. Mowa o czymś, co jest bardzo ważne i to dla zdrowia twojego dziecka. Kiedy noworodek przychodzi na świat ''siłami natury'', styka się z florą bakteryjną matki, przechodząc przez jej kanał rodny. W ten sposób rozpoczyna się kolonizacja jego jelita bakteriami istotnymi dla jego przyszłej odporności.

Natomiast noworodek urodzony przez cesarskie cięcie nie ma możliwości kontaktu z matczyną florą. U dziecka mogą więc zadomowić się szkodliwe bakterie z otoczenia szpitalnego. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie karmienia naturalnego – mleko matki stymuluje bowiem prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej. W razie potrzeby można też sięgnąć po probiotyki dla noworodków.

Poduszka do karmienia

Mamie, której dziecko przyszło na świat w drodze cięcia cesarskiego, często towarzyszy dyskomfort związany z przyjęciem odpowiedniej pozycji, zwłaszcza podczas karmienia noworodka. Problem ten generuje oczywiście obecność rany pooperacyjnej. Warto więc zainwestować w rogal, czyli specjalną poduszkę ułatwiającą karmienie naturalne.


Aby rana nie sprawiała bólu w czasie tej czynności, należy osłonić ją poduszką i na niej ułożyć dziecko. Korzystanie z poduszki nie tylko zapobiega uciskowi na ranę, ale także odciąża kręgosłup i zmniejsza napięcie w szyi i ramionach. A w miarę wygodna pozycja zarówno pomaga w karmieniu, jak i sprzyja oszczędzaniu sił po operacji.

Przewiewna odzież

Jak już było wspomniane, rana potrzebuje wietrzenia, aby dobrze i szybko się zagoiła. W okresie po zabiegu wskazane jest zatem noszenie przewiewnych ubrań. Odzież, wykonana z tkanin zapewniających dobrą wentylację, zapobiega poceniu się skóry w okolicach rany pooperacyjnej.

W czasie rekonwalescencji lepiej natomiast zapomnieć o tzw. biodrówkach. Sięgające do bioder spodnie, które były wielkim hitem lat 90. i teraz znów stają się modne, są niewskazane dla kobiet mających za sobą cesarskie cięcie, ponieważ grożą uciskaniem rany pooperacyjnej. A jej przewlekłe drażnienie może skutkować powstaniem bliznowca.

Środki przeciwbólowe

Ból brzucha po cięciu cesarskim to raczej reguła niż wyjątek. Związany z gojeniem się rozciętych powłok brzusznych może trwać do ok. dwóch tygodni. Wszystko zależy od progu bólowego świeżo upieczonej mamy. Oczywiście w trakcie pobytu w szpitalu kobiecie, która przeszła ten zabieg, podawane są leki przeciwbólowe, zwłaszcza w pierwszej dobie.

Po wyjściu ze szpitala warto mieć pod ręką środki przeciwbólowe. Niektóre kobiety zbyt szybko odstawiają ''znieczulacze'' i ból dopada je ze zdwojoną siłą. Nie zaszkodzi więc odczekać kilka dni, zanim na dobre zrezygnuje się z tabletek. Ponieważ ból po cesarce nasilają gromadzące się w jelitach gazy, warto zaopatrzyć się w lek na wzdęcia.

Artykuł powstał we współpracy z Coloflor Cesario.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0"Dobry poród to więcej niż zdrowe dziecko". O tych zaleceniach niewiele kobiet ma pojęcie