Święta i Sylwester inne niż wszystkie. Jak spędzić świąteczno-noworoczny okres z rozmachem?

Coraz więcej turystów z Europy decyduje się na to, by spędzić Boże Narodzenie i Sylwestra w egzotycznych krajach. Na zdjęciu udekorowana choinka w Dubaju
Coraz więcej turystów z Europy decyduje się na to, by spędzić Boże Narodzenie i Sylwestra w egzotycznych krajach. Na zdjęciu udekorowana choinka w Dubaju 123rf.com
Tradycja to skarb każdego narodu, ale czasami warto wyjść poza schemat i zrobić coś, nie tyle wbrew przyjętym zwyczajom, ile oddać im hołd w oryginalny sposób. Bo czy ktoś nie zastanawiał się kiedyś, jak wyglądałyby Boże Narodzenie i Sylwester na wyjeździe? I to w kraju, gdzie zima ma o wiele bardziej egzotyczny przebieg?


Święta pod namiotem na gorącym piasku pustyni zamiast przy stole w domu? Noworoczny pokaz fajerwerków na placu nie przed Pałacem Kultury i Nauki, lecz najwyższym wieżowcem świata? Tak przełom roku można spędzić w Dubaju, niezwykłym miejscu na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z zapierającym dech w piersiach przepychem.


W ociekającej złotem metropolii wszystko wygląda jak z bajki. Nie inaczej rzecz ma się ze Świętami czy Sylwestrem, które Dubaj obchodzi i hucznie i spektakularnie. Muzułmański rodowód miasta nie jest żadną przeszkodą, ponieważ wielokulturowość i turystyczny charakter tworzą tu podwaliny pod dużą tolerancję dla innych tradycji.

Dla wielu obiektów w Dubaju świąteczno-noworoczny okres oznacza stosowną przemianę. W kuszących promocjami i wyprzedażami galeriach handlowych pojawiają się Św. Mikołaje, a tradycyjne arabskie bazary (tzw. suki) zmieniają się w targowiska przypominające znane Polakom i innym Europejczykom bożonarodzeniowe jarmarki.

Niesamowitą aurę roztacza jarmark Madinat Festive Market. Co roku w ostatnich tygodniach grudnia przekształca się w niego popularny suk ulokowany na terenie ekskluzywnego kompleksu hoteli, bazarów, ogrodów i kanałów w stylu weneckim zwanego Medinat Jumeirah. To w tym miejscu można poczuć i intensywnie chłonąć ducha świąt.
W scenerii ponad 20 000 choinkowych lampek i ponad 160 bożonarodzeniowych drzewek można spróbować świątecznych przysmaków z całego świata okraszonych tradycyjnymi świątecznymi szlagierami. Otwarta na jarmarku strefa śniegu oferuje gościom bitwę na śnieżki, wspólne lepienie bałwana i jazdę na lodowisku wśród palm.


Mającym sentyment do białych Świąt, które i w Polsce powoli stają się rzadkością, przypadną do gustu atrakcje Ski Dubai, krytego ośrodka narciarskiego znajdującego się w jednym z największych centrów handlowych na świecie – Mul al-Imarat. Na terenie snowparku czekają tor saneczkowy, lodowisko, a także grota Św. Mikołaja.

Równie bajeczne zimowe królestwo to Dubai Ice Rink. Znajdujące się w największym centrum handlowym świata Dubai Mall lodowisko przyciąga miłośników jazdy na łyżwach iście olimpijskimi wymiarami. Na czas Świąt miejsce to zmienia się dodatkowo w przystań elfów, u których można zaopatrzyć się w świąteczne prezenty i gadżety.
A co z wigilią? Wiele hoteli nie ma żadnych problemów z przygotowaniem dla gości uroczystej kolacji wigilijnej, której towarzyszy łamanie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. Kto chce, może jednak postawić na egzotykę i spędzić ulubioną gwiazdkę w obozie rozbitym na piaskach majestatycznej pustyni okalającej Dubaj.

Nie będzie więc odkryciem Ameryki, że Dubaj to miejsce, w którym i Sylwester stanowi niezapomniane przeżycie. Podczas specjalnej nocy, która zaczyna się w starym, a kończy w nowym roku tętniące życiem miasto oraz okoliczna pustynia stają się świadkiem wielu wystrzałowych – dosłownie i w przenośni – imprez i koncertów.
Największe widowisko odbywa się oczywiście pod Burj Khalifa. To już tradycja, że rekordowy pod względem wysokości drapacz chmur rozbłyska blaskiem fajerwerków. Olśniewające sylwestrowe pokazy sztucznych ogni są także znakiem rozpoznawczym luksusowych hoteli takich jak wzniesione na sztucznych wyspach Burj Al Arab i Atlantis The Palm.

Rekomendacje Dubajowi w zakresie organizowania imponujących fajerwerkowych spektakli wystawia zwłaszcza rekord, jaki pobiło to miasto w 2014 roku. Dzięki największemu sześciominutowemu pokazowi fajerwerków, który zaplanował artysta-pirotechnik Phil Grucci, arabska metropolia trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...