W tym niezwykłym miejscu wszystko jest NAJ. 5 największych rzeczy świata, które znajdziesz w Dubaju

Prezentujemy listę 5 największych na świecie obiektów, które znajdziemy w osławionym Dubaju
Prezentujemy listę 5 największych na świecie obiektów, które znajdziemy w osławionym Dubaju Fot. Ravindranmadhu / Wikimedia Commons
Tu wznoszące się wysoko w niebo dźwigi są zawsze w zasięgu oka. Dubaj, najpopularniejsze miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), cały czas ściga się z resztą świata w konkurencji na największe i najbardziej imponujące projekty architektoniczne. Jak do tej pory, wiele z tych wyścigów wygrywa w cuglach.


Najwyższy wieżowiec, największa galeria handlowa, najbardziej oblegane lotnisko. W arabskiej metropolii na każdym kroku zetkniemy się z rzeczami, w których opisie nie powinno zabraknąć przymiotników z przedrostkiem ''naj'. Prezentujemy listę 5 największych na świecie obiektów, które znajdziemy w osławionym Dubaju.

Burj Khalifa

Wizytówką Dubaju i synonimem przedrostka "naj'' stał się Burj Khalifa, najwyższy wieżowiec na świecie. Mierzący 829 m drapacz chmur liczy 240 kondygnacji, z czego 163 wykorzystywanych jest na cele użytkowe. Na jego 122. piętrze działa najwyżej położona na świecie restauracja At.mosphere, z której okien można zachwycać się panoramą miasta.


Na liście rekordów Burj Khalifa znajduje się też najwyższa (504 m) i najszybsza winda (16 m/s) winda, a także najwyżej położony basen (76 piętro), taras widokowy (124 piętro) i meczet (158 piętro). U stóp wieżowca wznosi się największa tańcząca fontanna na świecie, a rzut beretem od szklanej dumy Dubaju największe centrum handlowe Dubai Mall.

Dubai Mall

Dubaj może poszczycić się największym na świecie centrum handlowym. Zajmująca powierzchnię 1,1 mln m2 galeria to prawdziwy raj dla miłośników zakupów i rozrywki dla całych rodzin. W jej halach znajdziemy ponad 1200 sklepów takich jak butiki luksusowych marek odzieżowych, sklepy z elektroniką, księgarnie oraz cukiernie.

Gigantyczny kompleks przyciąga też zwiedzających jednym z największych akwariów. W zbiornikach Dubai Aquarium and Underwater Zoo pływa największa ławica rekinów piaskowych na świecie. Kolejną atrakcją Dubai Mall jest Kidzania, czyli miasteczko, którym rządzą dzieci i do którego wstęp dorośli mają tylko w obecności swoich pociech.

Dubai International Airport

Położony 5 km na północ od centrum Dubaju port lotniczy zapracował na miano największego lotniska świata pod względem liczby pasażerów w ruchu międzynarodowym. W 2017 roku megalotnisko, będące własnością Departamentu Lotnictwa Cywilnego i zarządzane przez Dubai Airports Company, obsłużyło blisko 88 mln pasażerów!


Międzynarodowy port lotniczy Dubaj (DXB) posiada trzy terminale. Wybudowany w 2008 roku Terminal 3, którego powierzchnia wynosi ponad 1,71 mln m2, jest obecnie największym na świecie terminalem pasażerskim. Nowoczesny obiekt obsługuje wyłącznie linie lotnicze Emirates, dla których DXB stanowi główny węzeł komunikacyjny.

IMG Worlds of Adventure

Arabski odpowiednik Disneylandu to największy na świecie kryty park rozrywki. Wybudowany na powierzchni 140 tys. m2 (wielkość prawie 28 boisk piłkarskich) kompleks podzielony jest na pięć stref tematycznych, w których na dzieci czekają m.in. postaci z kreskówek Cartoon Network, superbohaterowie Marvela oraz dinozaury.

Park rozrywki buduje swoją renomę na oferujących przejażdżki 5D kolejkach górskich. Najszybsza z nich rozwija prędkość do 100 km/h w ciągu zaledwie 2,5 sekundy. Do innych atrakcji zalicza się kino wyposażone w 18 projektorów IMAX. Dla starszych gości mrożące krew w żyłach atrakcje zapewnia zaś The Haunted Hotel, hotel z duchami i zombie!

Gevora Hotel

Czterogwiazdkowy hotel Gevora nosi tytuł najwyższego hotelu na świecie. Ukończony w 2018 roku wieżowiec zdetronizował wybudowany również w Dubaju kompleks hotelowy JW Marriott Marquis Hotel. Położony w dzielnicy Trade Centre nowy rekordzista mierzy prawie 358 m, swojego poprzednika z wynikiem 355 m przewyższa więc o 3 metry.

Obiekt, znany też pod nazwą Ahmed Abdul Rahim Al Attar Tower, liczy 75 pięter nadziemnych i 2 podziemne. Gościom oferuje 528 pokoi, od pomieszczeń typu deluxe po przestronne apartamenty typu suite z 2 sypialniami oraz niezbędnymi udogodnieniami. Do dyspozycji są 5 restauracji, klub fitness, siłownie, a także centrum biznesowe.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE