Finansowy raj, wystrzałowe radiowozy i sztabkomaty w galeriach. 9 rzeczy, których nie wiesz o Dubaju

Przedstawiamy kilka ciekawostek związanych z historią, gospodarką oraz społeczeństwem Dubaju, najbardziej obleganego przez turystów miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Przedstawiamy kilka ciekawostek związanych z historią, gospodarką oraz społeczeństwem Dubaju, najbardziej obleganego przez turystów miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Pixabay.com
Dubaj – jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast świata. Do metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich urlopowiczów z całego świata przyciągają jej rozmach, luksus, multum atrakcji oraz świadomość, że tu wszystko odmienia się ze stopniem ''NAJ''. Na każdym kroku można tu odkryć coś, co nas zaskoczy.


Chcąc przybliżyć przyszłym podróżnikom panoramę Dubaju, przygotowaliśmy listę 9 ciekawostek związanych z historią, gospodarką oraz społeczeństwem tego opływającego złotem miasta. Trzeba mieć jednak na uwadze, że mogłaby być ona o wiele dłuższa i nawet wówczas nie wyczerpałaby kulturowego fenomenu, jakim jest na świecie Dubaj.

Historia

Pierwsza wzmianka o Dubaju pochodzi z 1095 roku – można ją znaleźć w księdze „Book of Geography” autorstwa hiszpańsko-arabskiego geografa Abu Abdullaha al-Bakri. Wiadomo, że Dubaj był kiedyś wioską rybacką, której mieszkańcy żyli z połowu pereł. O tym fakcie wspomniał wenecki handlarz Gaspero Balbi, który odwiedził to miejsce w 1580 roku.

Niepodległość

W latach 1835–1971 Dubaj był jednym z szejkanatów Omanu Traktatowego, dawnego państwa w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. W 1892 roku szejk Raszid ibn Maktum podpisał ekskluzywny traktat gospodarczy z Anglikami, tworząc z Dubaju de facto brytyjski protektorat. Niepodległość emirat uzyskał dopiero w 1971 roku.

Mieszkańcy

Dubaj to metropolia Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która została wybudowana rękoma głównie cudzoziemców. Faktycznych Arabów jest w tym mieście w granicach 10-20 proc. Przytłaczającą większość osób żyjących i pracujących w Dubaju stanowią bowiem obcokrajowcy – Hindusi, Pakistańczycy czy Filipińczycy.

Dochód

Panuje przekonanie, że ropa naftowa stanowi główne źródło dochodu Dubaju. Tak faktycznie było na początku, gdy odkryto złoża tego surowca w 1966 roku. Dziś ropa odpowiada za nie więcej niż 4 proc. PKB tego emiratu. Obecnie najważniejszym sektorem dubajskiej gospodarki są transakcje finansowe. Miasto zarabia też krocie na turystyce.

Podatki

Dubaj jest nazywany rajem finansowym. Nie płaci się tu podatków ani w postaci PIT (podatek od dochodów osób fizycznych), ani w postaci CIT (podatek od dochodów przedsiębiorstw). Jednocześnie nie ma tu państwowego systemu ubezpieczenia społecznego w rodzaju polskiego ZUS-u. Każdy sam więc zbiera na własną emeryturę.

Radiowozy

Polscy policjanci mogą popatrzeć z zazdrością na dubajskich kolegów jeżdżących autami, o których większość ludzi na świecie może tylko pomarzyć. Policja w Dubaju patroluje bowiem miasto za kierownicami najszybszych i najdroższych radiowozów. Biało-zieloną flotę policyjną tworzą pojazdy takich marek jak Aston Martin, Ferrari, Lamborghini i Porsche.

Sztabkomaty

W Dubaju można natknąć się na bankomaty wydające... sztabki złota. Oferujące złoty kruszec automaty zamontowane są w niektórych centrach handlowych, a także w lobby luksusowych hoteli. Wystarczy tylko włożyć kartę kredytową, aby zdobyć złotą pamiątkę z Dubaju. Cena w takich sztabkomatach jest automatycznie aktualizowana co 60 sekund.

Komunikacja

Panowie i panie mogą spędzać wspólnie czas na dubajskich plażach, ale już nie w środkach komunikacji miejskiej. Zarówno w metrze, jak i autobusach wydzielone są bowiem osobne przedziały dla mężczyzn oraz kobiet i dzieci. Co więcej, po mieście jeżdżą też różowe taksówki, które przewożą wyłącznie kobiety.

Snowboard

W miejscu, gdzie latem temperatura przekracza nawet 50 stopni C, można uprawiać sporty zimowe, jeżdżąc na snowboardzie czy nartach. Te marzenia pozwala spełnić Ski Dubai, otwarty na środku pustyni kryty ośrodek narciarski ze stokiem. Panuje tu minusowa temperatura, nie brakuje śniegu, można lepić bałwany, a nawet spotkać pingwiny.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE