Bajek mamy pod dostatkiem, ale gdzie znaleźć te wartościowe? Wskazujemy mądre seriale dla malucha

Dobra bajka musi mieć walor edukacyjny. W ramówce kanału Nick Jr. nie brakuje wartościowych propozycji dla małego widza
Dobra bajka musi mieć walor edukacyjny. W ramówce kanału Nick Jr. nie brakuje wartościowych propozycji dla małego widza 123rf.com
''Kiedyś, to były bajki'', wspominają z łezką w oczu rodzice, którym nie za bardzo po drodze z tym, co oglądają ich wpatrzone w ekran telewizora pociechy. Współczesnym kreskówkom widowiskowości trudno odmówić, ale to, czy w parze z tą jakże atrakcyjną formą idzie pouczające przesłanie, pozostaje rzeczywiście kwestią dyskusyjną.


Jaka powinna być dobra bajka? Prawdę powiedziawszy, na tym polu nic się nie zmieniło od wieków. Ilustrując ludzkie doświadczenia, powinna przemycać takie uniwersalne wartości jak miłość czy przyjaźń, a zarazem dawać wskazówki, jak prawidłowo postępować w życiu. Krótko mówiąc, edukować w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu.


Wartościowa edukacja nie wyklucza rzecz jasna dobrej zabawy i vice versa. Oryginalne, żeby nie powiedzieć zdrowo zakręcone pomysły, nietuzinkowi bohaterowie oraz animacja na wysokim poziomie są więcej niż wskazane pod warunkiem, że nie są tylko opakowaniem dla ''pustej'' treści. W końcu potrzebny jest jakiś ''wabik'', który przyciągnie malucha do ekranu.

W przypadku programów dla najmłodszych widzów rodzice chcą upewnić się, że są one nie tylko kolorowe, ale i bezpieczne. Choć bajki skierowane do tzw. juniorów, powinny faktycznie stronić od przemocy, nie oznacza to jednak, że nie wolno im w ogóle poruszać tematu zła na świecie. Nie od dziś przecież wiadomo, że najlepszy nauczyciel życia zwie się kontrast.

Wiele pobudzających wyobraźnię seriali animowanych, które łączą zabawę z edukacją, najmłodsi znajdą w ramówce kanału Nick Jr.. W bezpiecznych programach dla maluchów walory edukacyjne zaczynają się na wiedzy o świecie, prowadzą przez lekcje o sile przyjaźni czy wartości współpracy, a kończą się na nauce angielskiego czy matematyki.


W serialu ''Świnka Peppa'' dzieci uczą się właściwych zachowań, obserwując sceny z życia codziennego tytułowej różowej bohaterki oraz jej rodziny i przyjaciół. Przyjaźń oraz otwartość na problemy i potrzeby drugiej osoby – oto co głównie wynoszą z seansu wierni widzowie tej uwielbianej przez widzów z całego świata bajki.

Kopalnią wiedzy o otaczającym świecie jest z kolei ''Dora poznaje świat''. Serial o małej podróżniczce z wielkim sercem, zawsze gotowej ruszyć na pomoc potrzebującym, nie tylko inspiruje do troski o innych, ale także edukuje na temat innych krajów, zwierząt i roślin. Ponadto uczy podstaw angielskiego i uczula na ekologiczne problemy.
O tym, jak dużo dobrego przynosi współpraca, uświadamia ''Psi patrol'' przedstawiający perypetie ośmiorga nieustraszonych szczeniaków. Widząc, jak psiaki z myślą o potrzebujących pomocy stawiają czoło trudnym wyzwaniom, dzieci nabierają przekonania, że warto kierować się w życiu odwagą, pomagać sobie nawzajem i być życzliwym dla innych.

Dla dziewczynek szczególnie godną uwagi produkcją jest ''Rycerka Nella''. Serial o ośmioletniej księżniczce, która postanawia zostać odzianą w zbroję wojowniczką i strzec rodzinnego królestwa, łamie baśniowe stereotypy i pokazuje, że dziewczynki mogą mieć takie same zainteresowania, co chłopcy, a w przyszłości zostać, kimkolwiek tylko zechcą.

Niesamowite historie oraz pouczający morał czekają w każdym odcinku ''Blaze i mega maszyny''. W tym serialu niezwykły duet tworzą ośmioletni technik AJ i gadający czerwony monster truck Blaze, którzy podróżują po całym mieście w Axle City, rozwiązując napotkane problemy. Obaj stanowią wzorzec altruizmu, z którego warto brać przykład.
Emitowane na Nick Jr. seriale animowane przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym – od 2 do 6 lat. Więcej o ofercie programowej kanału telewizyjnego, którego motto zawiera się w sentencji ''Sprawmy, by świat był miejscem pełnym radości'', można dowiedzieć się na jego oficjalnej stronie.

Artykuł powstał we współpracy z Nick Jr.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić