Jak się zachować w Złotym Mieście? 9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim polecisz do Dubaju

Przed podróżą do Dubaju warto poszerzyć wiedzę o tym miejscu, co pozwoli bezproblemowo cieszyć się urokami tego miasta
Przed podróżą do Dubaju warto poszerzyć wiedzę o tym miejscu, co pozwoli bezproblemowo cieszyć się urokami tego miasta Dubai Tourism
Miasto o różnym obliczu. Miejsce, gdzie tradycja krzyżuje się z nowoczesnością. Taki jest właśnie Dubaj, jedna z największych metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, do którego zjeżdżają ludzie z całego świata w poszukiwaniu dobrej pracy lub rozrywki na wysokim poziomie. Popularny emirat jak magnes przyciąga rzeszę turystów.


Przed podróżą do Dubaju warto poszerzyć wiedzę o tym miejscu, co pozwoli bezproblemowo cieszyć się urokami otoczonego piaskami pustyni gigantycznego miasta. Poniżej prezentujemy zestawienie istotnych dla turystów faktów oraz praktycznych informacji przewijających się w najczęściej zadawanych przez przyjezdnych pytaniach.

Wiza

Polacy wjeżdżający na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich wprawdzie potrzebują wizy, ale jest ona bezpłatna i wydawana na lotnisku docelowym. Zezwala ona na pobyt przez 90 dni i trzeba wykorzystać ją w ciągu 6 miesięcy od daty wystawienia. Można więc powiedzieć, że jest ona tylko załatwianą z automatu formalnością.

Pogoda

Dubaj wyrósł na pustyni, stąd trzeba liczyć się tutaj z dosłownie gorącym klimatem i suchym powietrzem. Przez większą część roku temperatury oscylują w granicach 40 stopni C, od czerwca do sierpnia potrafią jednak sięgnąć nawet 50 stopni. Z kolei zimą słupek termometru zatrzymuje się na ok. 25 stopniach. Wiele miejsc korzysta z klimatyzacji.

Transport

Komunikacja miejska w Dubaju należy do wysoko rozwiniętych. Najtańszym środkiem lokomocji jest metro z dwiema liniami. Miasto dzieli się na strefy, cena zależy więc od miejsca docelowego. System biletowy do metra i autobusów składa się z papierowych biletów (na określoną ilość przejazdów) i plastikowych kart (zasada e-portmonetki).

Bezpieczeństwo

Żyjący z turystyki Dubaj musi szczególnie dbać o wizerunek, stąd miejscowym władzom leży na sercu, aby cudzoziemcy czuli się tutaj jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo. Przestępczość znajduje się więc na bardzo niskim poziomie, kradzieże są rzadkością i do tego stopnia, że wielu obywateli nawet nie zamyka drzwi samochodu czy domu.

Waluta

Obowiązującą na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich walutą jest dirham (kurs 1 AED = 0,99 zł). Do Dubaju najlepiej zabrać ze sobą amerykańskie dolary i wymienić je w kantorach, które znajdują się na każdej ulicy oraz w centrach handlowych. Kurs dolara wynosi ok. 3,65 AED. Bez problemu w kantorach można też wymienić euro.

Multikulturowość

Spośród miast o muzułmańskich korzeniach Dubaj może poszczycić się swoją wielokulturowością. Poza rodowitymi mieszkańcami przestrzegającymi zasad szariatu żyje tu wielu obcokrajowców, których przyciągnęły intratne stanowiska pracy. Oczywiście częstym widokiem są też turyści przyjeżdżający ze wszystkich stron świata.

Strój

Kwestia istotna zwłaszcza z punktu widzenia kobiet. Choć Dubaj ma ścisłe przepisy dotyczące ubioru swoich mieszkanek, turystki nie muszą nosić żadnego specjalnego stroju czy zakrywać włosów. Z szacunku dla obcej kultury nie należy jednak epatować zbytnią nagością. Tak więc strój kąpielowy stosowny będzie tylko na plażę.

Alkohol

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym do picia alkoholu nie należy podchodzić ''po europejsku''. Napojów z procentami można jednak śmiało napić się w wybranych dubajskich restauracjach czy klubach nocnych. Dalece niewskazane jest natomiast picie go w miejscu publicznym czy zachowania wskazujące na brak umiaru.

Zakupy

Dubaj to prawdziwy raj dla miłośników zakupów. Mieści się tu największe centrum handlowe na świecie, Dubai Mall. W galerii zajmującej powierzchnię 1,1 mln m2 znajdziemy butiki luksusowych marek odzieżowych, sklepy z elektroniką, księgarnie oraz cukiernie. Co ważne, niektóre rzeczy kupimy po cenach niższych niż w Europie.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE