Pływać każdy może, nawet jeśli nosi pieluchę. Dlaczego niemowlaki powinny mieć styczność z wodą?

Coraz więcej basenów organizuje lekcje pływania dla niemowlaków. Jedną z takich szkół jest Adrianna SWIM, mieszcząca się na terenie Wodnego Parku Warszawianka przy ul. Merliniego 4 w Warszawie
Coraz więcej basenów organizuje lekcje pływania dla niemowlaków. Jedną z takich szkół jest Adrianna SWIM, mieszcząca się na terenie Wodnego Parku Warszawianka przy ul. Merliniego 4 w Warszawie Fot. Adrianna SWIM / Facebook
Okazja do świetnej zabawy, ale również szansa na szeroko rozumiany rozwój i zastrzyk zdrowia. Za zajęciami pt. ''nauka pływania dla niemowląt'' kryje się coś więcej niż tylko zachcianka ''fit rodziców'' czy czysto komercyjne motywy ludzi od biznesu sportowo-rekreacyjnego. Dlaczego zaleca się, by dzieci miały styczność z wodą od kołyski?


Technicznie rzecz ujmując, odpowiedź brzmi: ''bo kiedy podrosną, w basenie poczują się jak ryba w wodzie''. Gdy jesteśmy młodsi, pewne rzeczy przychodzą nam po prostu z łatwością. Wprawdzie maluchów nie nauczymy pływania kraulem czy żabką, ale oswajając je z wodą, sprawimy, że basen nie będzie dla nich później jedną wielką niewiadomą.

Rzecz jednak nie tylko w tym, by starsza latorośl była gotowa na bardziej wymagające wyzwania takie jak samodzielne nurkowanie czy pływanie na plecach. Ruch w wodzie niesie dla niemowląt również szereg korzyści zdrowotnych. Tego rodzaju aktywności wspomagają koordynację ruchową, rozwijają zmysły czy wzmacniają odporność na choroby.


Nie do przecenienia jest także wartość w postaci zacieśniania więzi między dzieckiem a rodzicem. Wspólna zabawa w wodzie, podczas której pociecha odbierze bodźce, jakich nie uświadczy na lądzie, będzie sprzyjała budowaniu tych relacji. Pierwsze wizyty z dzieckiem na basenie można zacząć już w 3 miesiącu życia. Grunt, by wybrać właściwą pływalnię.


Coraz więcej pływalni ma w swoim grafiku zajęcia, na które zaprasza najmłodszych ''pływaków'' i ich opiekunów. Przykładem świeci chociażby Adrianna SWIM w Warszawie. Założona przez Adriannę Wawrzynkiewicz szkoła pływania funkcjonuje na terenie popularnego w stolicy Wodnego Parku Warszawianka przy ul. Merliniego 4 na Mokotowie.
Infrastruktura warszawskiego aquaparku została przystosowana do używania niektórych basenów przez najmłodsze dzieci, dzięki czemu szkoła ma możliwość organizowania zajęć dla tzw. ''bąbelków'', czyli uczestników z grupy wiekowej od 3 miesięcy do 1,5 roku. Oczywiście w towarzystwie rodziców i pod okiem instruktora o odpowiednim podejściu.


– Nieważne, w jakim punkcie swojego życia jesteś, nieważne, czy umiesz utrzymać się na wodzie, przygotowujesz się do triathlonu, czy chcesz zacząć od zera. Oswajamy z wodą, doskonalimy technikę i przygotowujemy do zawodów. Twierdzimy, że pływać może każdy, a my szkolimy już od 3 miesiąca życia – deklarują na stronie szkoły twórcy Adrianna SWIM.
Chętni na wypad z maluchem na basen? Wszystkie potrzebne do zapisu informacje – formularz rejestracyjny, harmonogram zajęć oraz dane kontaktowe – można znaleźć na oficjalnej stronie Adrianna SWIM. Biuro szkoły czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00. Zajęcia odbywają się zarówno w dni robocze, jak i weekendy.

Artykuł powstał we współpracy z Wodny Park

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"