Genialny trik, jak nauczyć dziecko ułamków. Wystarczy 5 minut i pudełko klocków

Ułamki i działania na ułamkach wielu uczniom sprawiają trudność
Ułamki i działania na ułamkach wielu uczniom sprawiają trudność Fot. YouTube
Dla wielu uczniów nauka ułamków to prawdziwa zmora. Na szczęście amerykańska nauczycielka wpadła na genialny pomysł, który pozwala w bardzo obrazowy – a przede wszystkim prosty i jasny – sposób zrozumieć, na czym polegają ułamki. Wystarczy pudełko klocków LEGO.


– Dopiero jako dorosła doceniłam LEGO, nie tylko ze względu na ich prostolinijną estetykę, ale przede wszystkim ze względu na matematyczną moc. W moje klasie klocki stały się ulubionym rekwizytem do nauki matematyki – mówi Alycia Zimmerman, nauczycielka klas 3-5 z Nowego Jorku.
Ułamki to nie czarna magia
Aby zrozumieć, jak powstają ułamki, wystarczy zestaw kolorowych klocków w najróżniejszych rozmiarach. Możesz zbudować wieżę z klocków o jednakowej wielkości, a rozdzielając ją na różne części, mówić dziecku, jaki to ułamek całości. Jeśli klocków w wieży jest 6, a odłączymy 2, otrzymamy 2/6.
Dobrze też wybrać jeden duży kwadratowy klocek, który będzie naszym 1, czyli całością. Potem dobieramy mniejsze klocki i sprawdzamy ile takich potrzebujemy, żeby złożyć "całość". W ten sposób powstają ułamki.

Więcej dowiecie się z filmiku:
Alycia twierdzi, że nawet bawiąc się LEGO, musisz myśleć, jak matematyk. Co ciekawe, nauka i zabawa klockami rozwija zdolności matematyczne twojego dziecka oraz jego orientację przestrzenną, czy kreatywność.
Źródło: scholastic.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...