Metoda 5-2-20 działa lepiej niż kofeina i woda z cytryną. Stosuj ją każdego ranka

Metoda 5-2-20 pozwoli ci z energią i optymizmem zacząć dzień
Metoda 5-2-20 pozwoli ci z energią i optymizmem zacząć dzień Fot. pixabay.com/Free-Photos
Każda mama i każdy tata wie, jak trudne potrafią być poranki. Jednak zamiast od razu po przebudzeniu parzyć mocną kawę i włączać radio z głośnymi reklamami i wiadomościami, warto rozpocząć dzień z dobrą energią i optymizmem. Pomoże nam w tym metoda 5-2-20. To 27 minut, które może odmienić nie tylko nasze poranki, lecz także całe nasze życie.


5 minut – oddychaj głęboko
Doktor Emma Seppala zaleca rozpoczęcie dnia od 5-minutowego treningu oddechu. Skupienie się na właściwym oddychaniu nie tylko sprawi, że dotlenimy swój organizm, ale przede wszystkim pomoże w obniżeniu poziomu hormonu stresu i wyciszeniu się. Kilka wskazówek dotyczących właściwego oddychania znajdziecie na blogu doktor Seppali.

2 minuty – bądź wdzięczny
Shawn Achor, znany psycholog szczęścia i autor wielu książek poświęconych tej tematyce, radzi, aby każdego ranka poświęcić chwilę i zapisać na kartce trzy rzeczy, za które tego dnia jesteśmy wdzięczni. To może być piękna pogoda, miłość bliskich, zdrowie czy spotkanie ze znajomymi.

Skupianie się na pozytywnych akcentach pozwala "przeprogramować" nasze mózgi na bardziej pozytywne myślenie. A to z kolei sprawia, że wzrasta nasz potencjał, stajemy się bardziej efektywni i nie skupiamy się na negatywnych emocjach i zjawiskach.

20 minut – naucz się czegoś nowego
Najwięcej czasu w 27-minutowym rytuale poświęcamy na naukę czegoś nowego. Może to być przeczytanie fragmentu książki poświęconej naszym ukochanym podróżom. Może to być rozmowa z kimś, kto ma nam coś ciekawego do opowiedzenia.


Psycholożka Vanessa King twierdzi, że nauka w życiu każdego z nas jest bardzo ważna. To właśnie rozwój i zdobywanie nowej wiedzy wpływa pozytywnie na naszą samoocenę, poczucie wartości i efektywności.

Dodatkowo – poranna nauka przez rozmowę z innymi pozwala budować więzi społeczne, a takie relacje są podstawą naszego funkcjonowania. Warto więc sąsiedzką pogawędkę lub small-talk w pracy potraktować nie jako przykry obowiązek, ale jako okazję do nauki.

Powtarzaj codziennie
Metoda 5-2-20 może nie być tak prosta, jak wydaje się w pierwszej chwili. Czasem w natłoku obowiązków trudno znaleźć te kilka minut spokoju na skupienie myśli. Ale na pewno warto spróbować. Może wystarczy wstać kwadrans przed naszymi pociechami albo maluchy też wciągnąć w poranny rytuał.

Psychologowie, których rady składają się na tę metodę, są zgodni – te 27 minut pomoże nam pozytywnie i efektywnie rozpocząć dzień.
Źródło: The Independent
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...