Co ciekawego można robić na pustyni? 5 zaskakujących propozycji spędzenia urlopu pośród piaskowych wydm

Co ciekawego można robić na pustyni? Przedstawiamy 5 zaskakujących propozycji spędzenia urlopu pośród piaskowych wydm Dubaju,  najpopularniejszego wakacyjnego miasta Bliskiego Wschodu
Co ciekawego można robić na pustyni? Przedstawiamy 5 zaskakujących propozycji spędzenia urlopu pośród piaskowych wydm Dubaju, najpopularniejszego wakacyjnego miasta Bliskiego Wschodu Visit Dubai
Turystom morze kojarzy się z opalaniem i pływaniem, z kolei jezioro z łowieniem ryb lub żeglowaniem. A w jaki sposób można relaksować się na... pustyni? Czy w ogóle jest to możliwe, skoro taki obszar uchodzi za miejsce, które lepiej omijać z daleka? Dla chcącego nic trudnego. Są nawet kraje, które szczycą się takimi atrakcjami.


Wystarczy wypad do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), a konkretnie do Dubaju, czyli urbanistycznego cudu leżącego nad Zatoką Perską państwa. Oblegana przez turystów luksusowa metropolia zachęca przyjezdnych również do odkrywania magii okolicznej pustyni, na jakiej wybudowano to jedno z najbardziej bajecznych miast świata.


Co można robić na piaszczystych wydmach Dubaju? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się zapuścić w głąb otaczającego miasta pustkowia? Prezentujemy 5 najciekawszych propozycji spędzenia wolnego czasu na pustyni podczas urlopu w najpopularniejszym wakacyjnym mieście Bliskiego Wschodu.

Rajd po wydmach

Rozległe połacie pustynne, gigantyczne wydmy piaskowe i piękne doliny wadis – to wszystko czeka na tych, którzy zdecydują się wynająć samochód terenowy do jazdy po dubajskich piaskach albo odbyć pustynną wycieczkę w towarzystwie wykwalifikowanego kierowcy. Takie znane jako off-roading przejażdżki nazywa się kolejką górską na pustyni.

Kto chce zaś poczuć piasek na twarzy, powinien spróbować jazdy w buggy lub na quadzie. Buggy to prosty samochód bez drzwi, dachu czy okien, specjalnie przystosowany do pokonywania wydm przy dużej prędkości. Quadu natomiast nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Safari na czterech kółkach dzielą się na poranne, całodniowe i całonocne.

Kemping na piaskach

Każdy, kto chciałby ujrzeć prawdziwe oblicze dubajskiej pustyni, powinien spędzić noc wśród jej wydm. Na większość pobytów z noclegiem składa się bankiet pustynny i zakwaterowanie w obozie w stylu beduińskim otoczonym majestatycznymi wydmami. Prostszą alternatywą jest nocleg ze śpiworem i kocem lub pod namiotem.


Kemping na pustynnych piaskach to okazja, by skosztować trzydaniowego arabskiego bufetu, obejrzeć pokaz sokołów, podziwiać kolorowy taniec tanoura (sufi) podczas nastrojowego ogniska oraz zachwycać się zarówno nocnym nieboskłonem, jak i wschodem słońca na pustyni. Podczas tej przygody nie zaszkodzi też odkryć uroki sandboardingu.

Przejażdżka wielbłądem

Pustynne safari w Dubaju bez przejażdżki na grzbiecie wielbłąda? Nie do pomyślenia. Prawie wszystkie agencje turystyczne w mieście oferują krótsze lub dłuższe wycieczki na pustynię w towarzystwie sympatycznych wierzchowców. Za pustynnymi podróżami, gdzie środkiem transportu są wielbłądy, przepadają szczególnie dzieci.

Podczas takiej wyprawy można w pełni podziwiać pustynną florę i faunę, taką jak arabskie gazele czy oryksy w miejscowym rezerwacie przyrody, do którego zawożeni są wskakujący na wielbłądy podróżnicy. Dubai Desert Conservation Reserve to założony w 2002 roku chroniony ogród zoologiczny, nazywany domowym ZOO szejka Dubaju.

Astrowycieczki

W dziejach Arabii astronomia ma głębokie kulturalne i historyczne znaczenie – to na podstawie obserwacji gwiazd dawni podróżnicy określali kierunek i czas, co pomagało im docierać do celu i planować dalsze kroki. Teraz widok tysięcy gwiazd rozświetlających nocne niebo jest czymś, co wywołuje zachwyt odwiedzających Dubaj przybyszy.

Dla turystów organizowane są astrowycieczki, które łączą eksplorację pustyni z okazją do obserwacji gwiazd. Na chronionych, wolnych od ''zanieczyszczeń'' światłem obszarach rozbija się obozy, instaluje teleskopy i organizuje prowadzone przez przewodników wykłady. Uczestnicy poznają sekrety ciał niebieskich i zastosowanie astronomii.

Festiwal z wyścigami

Na wiosnę dubajską pustynię ożywia festiwal dziedzictwa Al Marmoum. To 12-dniowe wydarzenie oddaje hołd kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podczas święta goście mogą skosztować tradycyjnych potraw, odkryć miejscowe rękodzieło i wziąć udział w szeregu rozrywek przeznaczonych zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i turystów.

Główną atrakcją festiwalu są wyścigi wielbłądów na największym w mieście torze wyścigowym Al Marmoum, który przyciąga zawodników nie tylko z ZEA, ale także z innych państw arabskich. Co ciekawe, w dżokejów wcielają się roboty sterowane przez właścicieli wielbłądów, którzy podążają za swoimi pupilami w samochodach terenowych.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE