Depresja seksualna to plaga wśród młodych kobiet. Objawy łatwo zlekceważyć

Smutek po seksie odczuwa co najmniej jedna trzecia kobiet
Smutek po seksie odczuwa co najmniej jedna trzecia kobiet Prawo autorskie: artemfurman / 123RF Zdjęcie Seryjne
Większości z nas seks kojarzy się z przyjemnością i błogim rozluźnieniem. Zdarza się jednak, że po współżyciu – nawet zakończonym orgazmem – zamiast radości odczuwamy przygnębienie, poczucie winy, wstyd albo smutek. To może być objaw tzw. depresji poorgazmowej.


Depresja po orgazmie to inaczej smutek seksualny lub dysforia seksualna, w medycynie nazywana PCT, czyli post-coital tristesse. Szacuje się, że aż jedna trzecia kobiet miała z nią do czynienia choć raz w życiu, a 10 proc. przyznało, że problem dotyka ich regularnie. Na smutek seksualny cierpią też mężczyźni, choć najczęściej się do tego nie przyznają.


O PCT możemy mówić wtedy, kiedy po współżyciu zamiast przyjemności, błogości i rozluźnienia, zaczynamy odczuwać przygnębienie, smutek, melancholię, niepokój, rozdrażnienie, a nawet agresję wobec partnera lub partnerki. Wybuch negatywnych emocji może trwać od 5 minut do nawet 2 godzin po stosunku.

Te negatywne emocje mogą nam się kojarzyć ze zwyczajnym poczuciem winy. Szczególnie, gdy chodzi o przygodny seks z nowo poznanym partnerem/partnerką lub o akt, w trakcie którego przekroczyliśmy pewne swoje granice. Zrobiliśmy coś, co wcześniej wydawało nam się niewłaściwe. Albo gdy np. uprawialiśmy seks z poczucia obowiązku lub na życzenie partnera.


Jednak ten problem dotyczy też osób, które pozostają w szczęśliwych związkach, a życie erotyczne jest dla nich w pełni satysfakcjonujące. Wtedy łatwiej zrozumieć, że podłożem smutku po seksie jest głębszy problem.

Smutek po seksie – przyczyny
Depresja jest bardzo szerokim pojęciem. Nie inaczej jest w przypadku depresji po orgazmie. Także tutaj lekarze wskazują na różnorodne źródła problemu. Wśród nich wymieniają:

– obciążenie genetyczne – niektóre osoby mają większe skłonności do popadania w stany depresyjne.

– obciążenie społeczne – wzorce zachowań seksualnych, jakie czerpiemy z wychowania, religii, kultury, relacji społecznych; szczególnie szkodliwe są wzorce traktujące seksualność jako temat wstydliwy, a sam seks jako "brudny" i "zły".

– konflikt z partnerem – wszelkie negatywne emocje, jakie odczuwamy wobec partnera, a jakie przed nim ukrywamy, mogą zostać spotęgowane w trakcie orgazmu, w efekcie po stosunku możemy odczuwać przygnębienie, smutek, a nawet rozpacz.

– niska samoocena – jeśli nie akceptujemy siebie w pełni, seks może być dla nas dużym stresem i obciążeniem dla psychiki.

– przemoc seksualna – jeśli w przeszłości doświadczyliśmy przemocy seksualnej, będzie to rzutować na nasze życie intymne i może powodować stany depresyjne, a nawet lękowe, po współżyciu.

– wahania hormonów – ten problem dotyczy głównie kobiet, zdarza się, że smutek po seksie jest elementem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a nawet skutkiem ubocznym zażywanych środków hormonalnych.

Jak radzić sobie ze smutkiem po seksie?
Jeśli zdarza ci się odczuwać smutek po seksie raz na kilka miesięcy, to nie ma powodów do obaw. W ten sposób możesz np. odreagowywać stres, zmęczenie, kłótnie z partnerem lub partnerką. Jeśli jednak stany depresyjne pojawią się często po stosunku, zgłoś się po pomoc.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u seksuologa, który wskaże odpowiedni kierunek dalszego leczenia. W zależności od złożoności problemu i jego podłoża, konieczne może być np. skierowanie do psychoterapeuty.
Źródło: Poradnik Zdrowie

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE