Mówi się o nim "czarne złoto". Oto dlaczego warto pić sok z bzu

Sok z czarnego bzu to lek na gorączkę i grypę.
Sok z czarnego bzu to lek na gorączkę i grypę. fot. 123rf
Wielu zna ten sok z dzieciństwa. Nasze mamy i babcie wierzyły, że od picia go codziennie będziemy zdrowi jak ryby. I miały rację. Nadszedł sezon na sok z czarnego bzu. Oto dlaczego warto sięgać po niego, gdy dzieci chorują.

Sok z czarnego bzu – dlaczego warto go pić
Ci, którzy nie byli czarnym bzem pojeni od dzieciństwa, zapewne nie raz natknęli się na ten specyfik w aptece. Jako suplement diety konkuruje z burakiem czy głogiem.

Sok z czarnego bzu nazywa się "czarnym złotem" – ze względu na lecznicze właściwości. W medycynie ludowej wykorzystywano go do leczenia aż 99 chorób. Hipokrates nazywał czarny bez podręczną apteczką, a Dioskurides, rzymski lekarz wojskowy, promował wiele receptur z tej rośliny, m.in. na trudno gojące się rany i ukąszenia oraz gorączkę.

Ponadto, przed wiekami wierzono w magiczne właściwości czarnego bzu – w krzakach mieli mieszkać bogowie. Czarny bez był obiektem kultu. Wchłaniał choroby, nie tylko fizyczne – również dolegliwości duszy. Chronił rodzinę przed nieszczęściem, a ciężarnym, które składały mu hołd, zsyłał zdrowe i szczęśliwe dziecko.

Okazuje się, że nawet pomijając pogańskie wierzenia, można czarny bez nazwać, jak przed wiekami robili to europejczycy, "apteczką Pana Boga". Oto dlaczego.

Sok z czarnego bzu – właściwości
Czarny bez zawiera flawonoidy, które stabilizują ilość witaminy C, co powoduje, że witamina ta dobrze się wchłania. W ten sposób wirusy i bakterie mają trudności z zainfekowaniem naszego organizmu. Ponadto, flawonoidy działają moczopędnie. Szklanka soku z czarnego bzu zawiera 75 mg witaminy C, co stanowi dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.


Roślina ta jest również doskonałym źródłem beta-karotenu, który pozytywnie wpływa na przemianę materii oraz wzmacnia system odpornościowy. Nie tylko chroni przed infekcjami, ale zapobiega rozwojowi nowotworów: płuc, jelit, piersi i skóry. Jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że starzejemy się wolniej i jesteśmy odporni na działanie czynników rakotwórczych.

Co więcej, w składzie czarnego bzu odnaleźć można: bardzo cenne witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, kwasy organiczne, cholinę, garbniki, składniki mineralne (potas – aż 300 mg w 100 g owoców, wapń, fosfor, magnez), antocyjany, cukry, pektyny, witaminę A, enzymy i biopierwiastki (np. jod).

Sok z czarnego bzu – działanie
Sok z czarnego bzu szczególnie polecany jest jesienią, w okresie wzmożonych zachorowań. Zresztą właśnie od września do listopada trwa okres zbiorów dojrzałych owoców bzu. Sok działa napotnie, obniża gorączkę. Wzmacnia organizm.

Jest jednak na tyle silnym naturalnym lekiem, że mamy karmiące, kobiety ciężarne oraz dzieci nie powinny stosować soku z czarnego bzu bez konsultacji z lekarzem. Nawet jako suplement diety.

Sok z czarnego bzu – przepis
Przede wszystkim należy podkreślić, że nie wolno jeść czarnego bzu na surowo. Ani owoców, ani żadnej zielonej części, a nawet łodygi, korzeni czy nasion.

Owoce czarnego bzu należy ogrzać w piekarniku w minimum 40. stopniach Celsjusza aż puszczą sok. Następnie rozcieramy je na miazgę i przeciskamy przez gazę. Gotujemy. Po wystygnięciu słodzimy miodem i przelewamy do ciemnych butelek. Tak przygotowany sok należy pić rozcieńczony wodą w ilości uzależnionej od potrzeb. Dawkowanie najlepiej ustalić z lekarzem.

Jeśli zaś sięgamy po sok z apteki, dawkowanie powinniśmy uzależnić od instrukcji na opakowaniu.
Źródło: poradnikzdrowie.pl, rme.cbr.net.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE