Plastikowe, szklane albo jednorazowe. Jaką butelkę do karmienia malucha najlepiej wybrać?

Materiał prasowy
Plastikowe, szklane a może… jednorazowe? Używać podgrzewacza, czy nie? Sterylizować a może po prostu umyć? Które z gadżetów dla niemowląt są naprawdę niezbędne oraz polecane przez mamy i innych ekspertów? Bez których zaś można się spokojnie i sprytnie obejść?


Pytań bez liku! A oto kilka podpowiedzi oraz możliwości wyboru. Po pierwsze zastanów się nad tworzywem, z którego wykonana jest butelka – do wyboru masz plastik oraz szkło.

Plastik czy szkło?
Plastik jest lekki i… mocny. Tak mocny, że to skłania do zastanowienia – niektóre z plastikowych butelek mogą zawierać szkodliwy dla zdrowia składnik, czyli bisfenol A (BPA) – substancję chemiczną używaną do utwardzania plastiku. I choć oficjalnie jest on zakazany od 2012 r., starsze modele butelek, wyprodukowane wcześniej, mogą go wciąż zawierać.


Szkło jest trwałe (pod warunkiem, że się nie stłucze) oraz higieniczne – można je gotować w wysokich temperaturach. Wadą bywa waga oraz ryzyko upadku, który najczęściej kończy się głośno i źle.

A może z jednorazową wkładką?
Niektóre z plastikowych butelek wielokrotnego użytku mają jednorazową wysterylizowaną wkładkę do każdego karmienia. Są bardzo wygodne, ponieważ dzięki nim sprzątanie oraz higiena są łatwe, pewne i szybkie.

Wadą tej opcji jest jej niewątpliwa szkodliwość dla środowiska, poza tym butelki te są zwykle droższe niż zwykłe plastikowe lub szklane. Musisz również mieć zapas wkładek, te zaś mogą być kosztowne. Które więc wybrać? Zaufaj podpowiedziom pediatry i znajomych albo postawna eksperyment oraz metodę prób i błędów. Do kilku razy sztuka. Zwróć też uwagę na promocje cenowe – podpowiadamy, gdzie ich szukać.


Gdzie kupować?
Tam, gdzie często bywasz – w Smyku , w Rossmanie albo… w Internecie! Na przykład na Allegro – porównując dostępne oferty. Albo od razu na Once Coupon A Time , gdzie najświeższe kupony czekają na spragnionych zniżek i dobrej rady. Promocje na butelki, gadżety oraz smoczki. Oraz na inne produkty i akcesoria dla niemowląt i rodziców. Dla mam karmiących piersią też! Warto odpowiednio wcześniej zadbać o wygodną butelkę na pokarm, herbatki i na pierwsze soczki.

Smoczki na zapas
Smoczki do butelek dla niemowląt to zazwyczaj guma lub silikon. Mogą być zaokrąglone, szerokie, płaskie lub ukształtowane tak, aby naśladować sutek matki. W zależności od wielkości otworka, mają one również różne prędkości przepływu – od wolnego do szybkiego.


Podobnie jak w przypadku butelek, Twoje dziecko może preferować określony rodzaj smoka. Jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest wypróbowanie co najmniej kilku rodzajów.
Na początek wystarczy Ci 10 sztuk różnego typu. Czasami warto zrobić zapas – zwłaszcza, jeśli jest ku temu promocyjna okazja. Smoczki mają to do siebie, że dość często pękają oraz przecierają się lub rozciągają. I choć są niemowlęta, które najbardziej kochają właśnie takie stare smoczki, higieniczniej jest zmieniać je stosunkowo często i nie przyzwyczajać malucha do rozciągniętego tworzywa smoka.

Akcesoria do butelek i ich pielęgnacji
Istnieje wiele akcesoriów do wyboru, w tym: szczotki do mycia, kolorowe pokrowce, praktyczne sterylizatory oraz kosze na butelki do zmywarek. Pediatrzy i rodzice zasadniczo zgadzają się co do przydatności następujących gadżetów:

- 1 szczotka do butelek dla niemowląt
- 1 szczoteczka do czyszczenia smoczka
- 6-12 śliniaków
- 1 laktator z butelkami do przechowywania (jeśli karmisz piersią)
- 12 szmatek lub czystych pieluch

Możesz skompletować taki zestaw, korzystniej cenowo, korzystając z ofert promocyjnych, lub kodów rabatowych. Wybór między szkłem, a plastikiem zależeć będzie od osobistych preferencji oraz… zręczności. Komu naczynia często lecą z rąk i komu niejeden kieliszek potłukł już się na szczęście – temu dla bezpieczeństwa i wygody polecany jest plastik. Komu zaś troska o środowisko i zdrowie spędza sen z powiek w wielu sytuacjach i kontekstach – niech lepiej zdecyduje się na szkło. Udanego wybierania!

Artykuł powstał we współpracy z firmą oncecouponatime.com.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...