Niezapomniane widoki. Ta lekcja o podwodnym świecie zapadnie dziecku w pamięci do końca życia

Jak poznać podwodny świat? W jaki sposób dowiedzieć się wiele ciekawostek o życiu morskich zwierząt? Jest to możliwe na wycieczce do Dubaju
Jak poznać podwodny świat? W jaki sposób dowiedzieć się wiele ciekawostek o życiu morskich zwierząt? Jest to możliwe na wycieczce do Dubaju Atlantis The Palm / Lost Chambers
Podróże kształcą. Dzięki nim chłoniemy wiedzę o innych krajach i narodach, ich kulturze i zwyczajach. Świat to jednak nie tylko stały ląd, wszak aż ponad 3/4 powierzchni naszej planety zajmuje woda. W tej podwodnej krainie raczej nie uświadczymy swoich bliźnich, co nie oznacza, że nie spotkamy równie fascynujących mieszkańców. Tylko jak nie będąc nurkiem wejść do tego fantastycznego świata, który ewolucyjnie nie jest domeną człowieka? Odpowiedź brzmi: akwaria.


Akwaria, czyli instytucje organizujące ekspozycje organizmów wodnych, znajdziemy w największych miastach na całym świecie. Na tym polu szczególnymi osiągnięciami może pochwalić się chociażby Dubaj, metropolia Zjednoczonych Emiratów Arabskich, uznawana za centrum handlu, finansów i turystyki Bliskiego Wschodu. W tętniącym życiem na pustyni mieście wszystko jest NAJ i od tej reguły wyjątkiem nie są bynajmniej ''oazy'' wodnej fauny.
Do największych w skali globalnej zbiorników akwariowych należy Dubai Aquarium and Underwater Zoo, sięgająca aż trzeciej kondygnacji atrakcja największej galerii handlowej świata, Dubai Mall. W gigantycznym akwarium żyje ponad 33 tysiące gatunków zwierząt wodnych, w tym rekiny, manty, wydry i piranie. To tu pływa największa ławica rekinów piaskowych na świecie. Królewskim okazem jest zaś King Croc, 750-kilogramowy, 5-metrowy australijski krokodyl słonowodny, który jest podobno jednym z największych przedstawicieli gatunku.

Podwodny spektakl można podziwiać z oddali lub przejść się 48-metrowym tunelem. Zwiedzającym przyjdzie stanąć ''oko w oko'' z takimi mieszkańcami mieszczącego 10 milionów litrów wody akwarium jak żarłacz tygrysi czy płaszczka. Goście morskiego parku rozrywki w Dubaju mogą również wybrać się na przejażdżkę łodzią ze szklanym dnem, zejść pod powierzchnię w klatce do snorkelingu albo nawet zanurkować ze sprzętem i popływać w towarzystwie rekinów!
Na dogłębne poznanie życia w głębinach pozwala również Lost Chambers. Leżące w podziemiach luksusowego hotelu Atlantis The Palm akwarium stanowi schronienie dla blisko ponad 65 000 morskich zwierząt rozdzielonych na 20 ekspozycji. Rekiny, ogończe, płaszczki, meduzy, piranie, kraby oraz maleńkie koniki morskie to tylko niektóre ze stworzeń, jakie można zobaczyć w czarującym podwodnym królestwie na dubajskiej wyspie Palma Dżamira.

Znajdujący się na wyposażeniu akwarium zbiornik dotykowy pozwoli gościom dotknąć rozgwiazdy lub pogłaskać strzykwy. Podczas wycieczki ''Behind The Scenes'' w towarzystwie eksperta będzie można pomóc przy karmieniu niektórych gatunków. Spacer szklanymi tunelami zaprojektowanymi w duchu zaginionego miasta Atlantydy to dla całej rodziny niezwykła podróż do zaginionej cywilizacji, wraków statków i ruin miasta zamieszkałych przez pełne barw podwodne stworzenia. Akwarium liczy 10 przepięknych komnatach prezentujących kolorową kolekcję morskiej fauny.
To nie koniec atrakcji. Kto zdecyduje się na wyprawę do Blue Lagoon, jak zwykło określać się otwarte pod słynnym hotelem Lost Chambers, będzie nie raz świadkiem niesamowitego pokazu. Mianowicie zobaczy z bliska, jak profesjonalni nurkowie w 11 milionach litrów naturalnej wody morskiej dostarczają pożywienie setkom lokalnych gatunków zwierząt morskich pochodzących z Zatoki Arabskiej.


Zapierające dech w piersiach widoki i podwodne wrażenia nie kończą się jednak na ogromnych akwariach. Dubaj, w którym przykłada się bardzo dużą wagę do tego, aby zapewnić dzieciom rozrywkę na jak najwyższym poziomie, to również zagłębie parków wodnych z najlepszymi pod słońcem zjeżdżalniami, krętymi tunelami, przestronnymi basenami i kipiącymi, a raczej tryskającymi atrakcjami wodnymi placami zabaw.

Pozycją największego parku wodnego w Dubaju i na Bliskim Wschodzie szczyci się Aquaventure Water Park. Położony na sztucznej wyspie Palma Dżamira park swoją renomę zawdzięcza największej na świecie zjeżdżalni (tuba o średnicy 10 m) i ponad dwukilometrowej rzece z basenami i wysokimi falami. Rozgłos wśród turystów zapewnia mu także delfinarium Dolphin Bay, gdzie można popływać lub ponurkować z przeuroczymi delfinami. Jest też tunel rekinów!
W cieniu kultowej Wieży Arabów, hotelu-wieżowca stojącego w pobliżu Jumeirah Beach, leży Wild Wadi Water Park. Na spragnionych wodnych szaleństw gości czeka tam aż 30 zjeżdżalni i atrakcji na czele z 120-metrową Jumeirah Sceirah. Mowa o zjeżdżalni, dzięki której można wystrzelić się w dół z prędkością do 80 km/godz! Dzieciom przypadną do gustu kolorowe ślizgawki, pistolety na wodę czy konstrukcje do wspinaczki. Do parku można dostać się taksówką wodną.

Do zabaw w parku wodnym o niezwykle oryginalnej oprawie zaprasza też Dubai Parks and Resorts, gigantyczny kompleks rozrywkowy. W skład wielotematycznego parku rozrywki wchodzi Legoland Dubai. Dubajska wersja królestwa wybudowanego z nieśmiertelnych duńskich klocków oferuje gościom, i tym młodszym, i tym dorosłym, wstęp do Legoland Water Park, parku wodnego, w którym wodne szaleństwa krzyżują się z roztaczaną na cały świat magią Lego.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE