Najstarsza polska "młoda matka" obala mit późnego macierzyństwa. 40-latki to przy niej "młódki"

Kobiety coraz częściej decydują się na późne macierzyństwo
Kobiety coraz częściej decydują się na późne macierzyństwo Fot. Pixabay.com/forumkrakow
Coraz częściej na potomstwo decydują się kobiety po 40., a nawet po 50. roku życia. To nie jest trend podyktowany przez gwiazdy i celebrytki, to konsekwencja zmian społecznych. Jednak te zmiany budzą wiele kontrowersji.


Na alarm bije Urząd Statystyk Krajowych w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu roku liczba kobiet rodzących po 40. roku życia wzrosła o 4 proc. Z kolei o 1 proc. wzrosła liczba kobiet, które urodziły dziecko po ukończeniu 50 lat.


Być może wartości procentowe wydają się niewielkie, jednak nadal mówimy o setkach urodzeń rocznie. A socjolodzy ostrzegają, że ten trend będzie się pogłębiał. Tym bardziej, że we wszystkich innych grupach wiekowych liczba urodzeń maleje.

Najstarsza mama w Polsce
Kobiety coraz częściej chcą najpierw zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i stabilną sytuację na rynku pracy. Dopiero potem decydują się na dziecko. Granica wieku matek najwyraźniej przesuwa się w krajach wysoko rozwiniętych, jednak w Polsce też widać zmiany.


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba kobiet, które urodziły dziecko (bez wyszczególnienia czy pierwsze, czy kolejne) po ukończeniu 40 lat, wciąż rośnie. Tylko w województwie łódzkim w 2017 roku aż 413 kobiet w wieku od 40 do 49 lat zostało mamami.


Najstarsza rodząca w 2017 Polka miała 55 lat. Łącznie, wśród wszystkich rodzących w całym kraju, było siedem kobiet powyżej 50. Co ciekawe – o wiele więcej jest mężczyzn, którzy zdecydowali się na bardzo późne ojcostwo. W samym łódzkim aż 27 panów zostało ojcami po 60.

Nie do zatrzymania
Dane za 2016 rok pokazują, że kobiety powyżej 40. roku życia odpowiadają za 2,6 proc. wszystkich urodzeń. W 1990 roku odsetek ten wynosił 1,6 proc. Tutaj jeszcze nie widać przepaści, ale gdy spojrzymy na słupki z zakresu 35-39 lat, to zobaczymy dwukrotny wzrost.

W 2016 roku kobiety w wieku 35-39 lat odpowiadały za 13,7 proc. urodzeń. A W latach 90. za zaledwie 7,3 proc. Podobnie jest z grupą wiekową 30-34. W 2016 stanowiła 33 proc, a w 1990 – 17,4 proc.

Znacząco spadła liczba urodzeń wśród kobiet poniżej 25 roku życia.

"Nie ma na co czekać"
Trend opóźniania macierzyństwa nie podoba się nie tylko politykom, którzy "dbają" o politykę prorodzinną, wprowadzając 500 plus, 300 plus i emeryturę dla matek. Niepokoi też demografów, którzy ostrzegają, że nasze społeczeństwo również zaczyna się starzeć.

Jednak najlepiej słyszalny powinien stać się głos lekarzy, a wśród nich przede wszystkim ginekologów-położników i neonatologów. Lekarze od dekad są zgodni – wiek matki ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w życiu płodowym.

Już po 35. roku życia kobiety znacznie wzrasta ryzyko wielu chorób genetycznych u dziecka, między innymi Zespołu Downa czy Zespołu Pataua. Im starsza mama, tym słabszy organizm, a więc ciąża w późnym wieku niesie też wiele obciążeń dla samej kobiety.
Źródło: GUS, GUS, Polska Times

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE