Nauczyciel zdradza 10 rzeczy, których musisz nauczyć dziecko. Zdążysz przed wrześniem?

10 rzeczy, które powinno umieć dziecko przed pójściem do zerówki.
10 rzeczy, które powinno umieć dziecko przed pójściem do zerówki. Fot. Pixabay / Floridanana / CC0 Public Domain
Rodzice, których dzieci chodziły do przedszkola, a teraz pójdą do zerówki, nie mają się czym stresować. Będzie więcej nauki i dyscypliny, jednak zasady pozostają te same. "Zerówkowa rzeczywistość" może być za to sporym zaskoczeniem dla dzieci, które pierwszych 5 lat swego życia spędziły z rodzicami lub nianią.


Dlatego mama dwójki dzieci i nauczycielka Stephanie Duncan sporządziła listę 10 rzeczy, które jej zdaniem powinno umieć dziecko przed pójściem do zerówki. Zdecydowanie ułatwią one start i tobie, i maluchowi.

Naucz dziecko wykonywania prostych poleceń
Wbrew pozorom nikt nie oczekuje od dziecka, że przychodząc do zerówki, będzie umiało samo zawiązać sobie buty i liczyć do stu. Wystarczy umiejętność reagowania na proste polecenia typu "ustaw się w kolejce", "dołącz do nas". To zaoszczędzi dziecku stresu i pomoże się odnaleźć w harmonogramie dnia.


Naucz dziecko samodzielnie się ubierać
Zima to najgorszy czas dla przedszkolnych nauczycieli. Bo jak tu pomóc kilkunastoosobowej grupie 5-latków w zakładaniu kolejnych warstw, pilnowaniu rękawiczek i zawiązaniu szalika, by wyskoczyć na 20 minut na dwór, a potem wrócić i zdążyć na podwieczorek? To zadanie nie do wykonania, jeśli wszystkie dzieci w grupie będzie trzeba po kolei ubierać.


Dlatego Stephanie Duncan radzi, by nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się. Przy okazji warto wrócić uwagę, by czynności te były jak najmniej skomplikowane – jak najmniej wiązań i guzików, a jak najwięcej zamków ekspresowych i rzepów.

Naucz dziecko samodzielnie otwierać pojemnik na drugie śniadanie
… lub pakuj je tak, by dziecko nie musiało się pół przerwy szarpać z foliówkami czy skomplikowanym zamknięciem pudełka. Jednak najpierw dowiedz się czy do zerówki, do której pójdzie twoje dziecko, noszenie drugiego śniadania w ogóle będzie potrzebne. Organizacja posiłków zależy od placówki.


Naucz dziecko pilnować swoich rzeczywiste
Dzieci, które chodziły do przedszkola od 3. roku życia, zazwyczaj potrafią to doskonale – zagubienia ukochanych przytulanek przyniesionych z domu zdarzają się nagminnie, dlatego maluchy pilnują swoich rzeczy, jak oka w głowie.

Zwróć uwagę, jak twoje dziecko radzi sobie z przechowywaniem swoich rzeczy – czy pamięta gdzie je zostawia, czy potrafi je znaleźć. Najlepiej naucz dziecko odkładania konkretnych rzeczy zawsze w to samo miejsce – czapka i szalik w rękaw kurtki, przytulanki do jednego kosza, zabawki do drugiego. Warto też nauczyć dziecko pakowania najważniejszych rzeczy typu czapka czy butelka z wodą do plecaka. Ten nawyk pozwoli twojemu pięciolatkowi zachować wszystkie swoje rzeczy.

Nie planuj dla dziecka dodatkowych zajęć
Dzieci, które idą do zerówki, a wcześniej nie chodziły do przedszkola, najprawdopodobniej będą wracać z zajęć bardzo zmęczone. Stephanie Duncan radzi, by zadbać o spokojny długi sen dziecka. Nie planujemy dodatkowych atrakcji, po prostu pozwólmy się dzieciom wyciszyć i odpocząć, by kolejny dzień był udany.

Naucz dziecko odczytywać własne imię
W placówkach często podpisuje się rzeczy czy szafki imieniem i nazwiskiem dziecka. Według nauczycielki Stephanie Duncan byłoby idealnie, gdyby dziecko potrafiło rozpoznać swoje imię i nazwisko napisane na kartce papieru. To znacząco pomoże mu odnaleźć się w organizacji zajęć.

Naucz dziecko korzystać z toalety
Nauczyciele przedszkolni doskonale wiedzą, że nawet starszakom zdarzają się wpadki. Dlatego dobrze jest wyposażyć dziecko w dodatkowy komplet ubrań. Jednak poczucie bezpieczeństwa twojego dziecka znacznie wzrośnie, jeśli samo będzie potrafiło poradzić sobie w toalecie.

Ważne jest, by umiało się poprawnie wytrzeć, rozebrać i ubrać. Dużym ułatwieniem jest kupowanie wygodnych ubrań na gumce, aby nie komplikować dziecku sprawy guzikami, zamkami ekspresowymi czy sztywnymi tkaninami.

Naucz dziecko obchodzić się z książkami
Nie musi umieć czytać. Wystarczy, że będzie wiedziało, gdzie jest początek, co to jest spis treści i w którą stronę należy przerzucać kartki. Wówczas bezstresowo postawi pierwsze kroki na ścieżce nauczania. Jak to zrobić? Najlepiej czytając z dzieckiem każdego dnia.

Przygotuj dziecko na rozłąkę
...jeśli oczywiście masz taką możliwość. Kilka godzin bez rodziców w nowym miejscu nawet dla 5-latka potrafi być bardzo stresujące. Najlepiej jest zatem rozmawiać z dzieckiem zanim nadejdzie wrzesień i sprawdzić, jak dziecko znosi takie rozstania.

Nawet jeśli przez pierwsze tygodnie będzie ciężko, Stephanie Duncan twierdzi, że to kwestia czasu, a im więcej zrozumienia i cierpliwości wykażemy, tym szybciej i łatwiej trudny czas minie.

Cieszcie się wakacjami!
"Jeśli to ostatnie lato przed zerówką, zaufaj mi – jest święte", pisze Stephanie Duncan. Bawmy się z dziećmi, cieszmy z beztroski i nie przejmujmy się, czy dziecko sobie poradzi, bo – jak zapewnia nauczycielka – poradzi sobie na pewno.

– Moje serce pęka za każdym razem, gdy słyszę, jak uczeń pyta, kiedy będzie weekend. Wyobraź sobie życie, które polega na czekaniu na weekend już w tak młodym wieku! – pisze Duncan i apeluje, by na każdym etapie z nauki robić zabawę, nie traktować zerówki jak przykrego obowiązku.
Źródło: scarymommy.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić