Popełniamy te błędy od lat. Blogerka o właściwej higienie intymnej

Jak dbać o higienę intymną?
Jak dbać o higienę intymną? Pixabay
Nicole Sochacki-Wójcicka, ginekolożka i popularna blogerka posługująca się pseudonimem Mamaginekolog, prywatnie mama Rogera, znów dzieli się cenną wiedzą. Tym razem o higienie intymnej u dziewczynek. Okazuje się, wiele rzeczy wykonujemy nieprawidłowo już od narodzin dziecka.

Szczególną dbałość o higienę intymną powinno rozpocząć się już od pierwszego dnia narodzin – niestety, nie zawsze tak jest. Notorycznie popełnianych jest kilka podstawowych błędów. Najpierw powielają je nasze matki, a następnie my same. Mamaginekolog udostępniła krótki film instruktażowy dotyczący prawidłowej higieny dziewcząt. To 9 minut istotnej wiedzy.

Jak opiekujemy się dziewczynką, która się urodziła?
Sochacki-Wójcicka na początku zwraca uwagę na jedną z podstawowych zasad mycia – właściwy kierunek. Mycie narządów płciowych powinno odbywać się od cewki moczowej do odbytu, nie odwrotnie.

Lekarka obala też mit mówiący o tym, że dziewczynkom nie można odchylać warg sromowych i nie myć głębszych sfer intymnych. – Właściwe jest dokładnie wycieranie między wargami sromowymi, np. za pomocą wacików i pod bieżącą wodą. Taki nawyk powinien wejść nam w krew – wyjaśnia.

Bez żadnych specjalnych środków
Błędem jest używanie specjalnych środków do higieny intymnej stworzonych dla nastolatek. Dziewczynki powinny podmywać się samą wodą z delikatnym mydłem dla dzieci. I tak przez całe życie. – Flora przedsionka pochwy nie wymaga pielęgnacji specjalnych środków, na które naciągają nas przedstawiciele marek kosmetycznych – mówi ginekolożka.


Sfery intymne dziewczynek powinny być wietrzone, o czym pisałyśmy niedawno. Bielizna, leginsy i jeansy ze sztucznych tkanin mogą wywoływać świąd lub inne podrażnienia.

Higiena intymna podczas snu
Dziewczynki i kobiety powinny spać w koszulce, ale uwaga – bez majtek. Spanie bez bielizny to najefektywniejszy sposób, żeby tego podrażnienia się pozbyć – przekonuje Nicole Sochacki-Wójcicka.

Blogerka odpowiada też na częste pytanie mam o wydzielinę pojawiającą się na majteczkach dziewczynki. – Rzeczywiście, nie powinno jej tam być. Majtki powinny być raczej czyste. Jeśli pojawia się wydzielina, należy zgłosić się do pediatry, a nie zastosować wkładki. Wkładki dla dziewczynek nie są rozwiązaniem – przestrzega.

5 punktów prawidłowej higieny
1. Myjemy od przodu do tyłu (od pochwy do odbytu).
2. Noszona bielizna powinna bawełniana.
3. Nośmy przewiewne ubrania.
4. Do mycia nie używamy specyfików z drogerii, lecz wody i delikatnego mydła.
5. Nie myjemy pochwy w środku (wiele nastolatek i kobiet wprowadza różne żele do higieny intymnej do pochwy, chociaż to błąd).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE