Zakaz noszenia spódniczek oburzył rodziców. Tak szkoły ingerują w prywatność uczennic?

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Zaledwie kilka dni temu pisałyśmy o mierzeniu spódnic w polskich szkołach. Kiedy nauczyciele zauważyli, że uczennice zaczęły wybierać do szkoły bardziej swobodne ubrania, wymyślili klucz, który określa szklony dress code. Tymczasem w innych szkołach wprowadzane są ogólnie obowiązujące zmiany dotyczące stroju. Do czego prowadzi ta zmiana?

W polskich szkołach obowiązuje taka "dziwna zasada"
W polskich szkołach zaczyna obowiązywać zasada pięciu palców – jeśli spodnie lub spódniczka kończą się na szerokości pięciu palców nad kolanem, jest w porządku. Jeśli wyżej, uczennica dostaje uwagę w dzienniczku. Podobna kara należy się na bluzkę na ramiączkach.


Co złego jest w noszeniu spódniczek w szkołach?
Już co najmniej 40 szkół w Wielkiej Brytanii wprowadziło zakaz noszenia spódnic przez uczennice. Kilka dni temu jedna ze szkół podstawowych w Sussex wprowadziła zakaz noszenia spódnic. To kolejna brytyjska szkoła, która taką zmianę wprowadza. Chociaż szkoły wprowadzają mundurki neutralne pod względem płci, wielu rodziców nie rozumie tej decyzji.

Czy to nie przesada?
Szkoły decydują się na neutralne stroje, a swoją decyzję motywują tzw. polityką płci, w ramach której chłopcy i dziewczęta powinni nosić wyłącznie spodnie. Inne placówki rozważają podobne zmiany. – Chcemy, aby dzieci nosiły mundurki, które będą odpowiednie dla obu płci – tłumaczą dyrektorzy brytyjskich szkół.


Dyrektorzy podążyli tropem Priory School w Lewes, która wykonała taki ruch już w zeszłym roku. Copleston High School jest jedną ze szkół, która kładzie nacisk na "zwykłe szare spodnie", umieszczając spódnice na liście "niedopuszczalnych przedmiotów".

Ujednolicenie to jedyne wyjście dla mieszanek kultur
Z kolei do szkoły w Bradford uczęszcza wiele muzułmańskich dzieci. To właśnie z myślą o nich wprowadzono zakaz noszenia spódnic. – Widok kobiety w spódnicy jest dla tej społeczności gorszący – wyjaśnia dyrekcja.

Jaki jest głos rodziców w tej sprawie?
Dziewczęta, które rozpoczynają naukę, nie będą mogły nosić tych samych granatowych spódnic do kolan, noszonych przez obecnych uczniów. Diane Burdaky, mama 8-letniej Annabelle, twierdzi, że rodzice nigdy nie byli pytani o zdanie. Prawda jest taka, że zostali postawieni przed faktem. – Spojrzałem na stronę internetową szkoły, na której pojawiła się informacja, że ​​wszystkie nowe uczennice od września będą musiały nosić spodnie, reszta szkoły od września 2019 roku – mówi jedna z matek na łamach gazety Daily Mail.

Dlaczego tak się stało? Rodzicom trudno zrozumieć, z jakich powodów uczennice nie powinny ich nosić. – Przez lata dziewczęta zakładały spódnice. Wszystkie tak robiłyśmy – zauważa kolejna matka.

Spódniczka zawsze wydawała mi się dziewczęcym elementem stroju, jeśli była dobrze dobrane pod względem długości i kroju, nie wydaje mi się, że to kogoś raziło. Co wy sądzicie o zmianie?

Źródło: dailymail.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE