"Tak każdego dnia sprawiasz, że cię nie słucham". Głupim nawykiem niszczysz swoje dzieci

Używanie telefonu przy dziecku wpływa na jego zachowanie.
Używanie telefonu przy dziecku wpływa na jego zachowanie. 123RF.com
Wielu rodziców martwi się zachowaniem swoich dzieci. Skaczą, biegają i wszędzie ich pełno – źle. Płaczą, krzyczą, kładą się na podłodze w sklepie – jeszcze gorzej. To, co niektórzy nazywają "robieniem scen", "pyskowaniem" i "byciem niegrzecznym" jest po prostu... sposobem radzenia sobie ze swoimi emocjami i zwróceniem uwagi.


Zdaniem Arny van Goch, ekspertki ds. mediów społecznościowych i edukatorki, nadużywanie nowych technologii przez rodziców ma negatywny wpływ na zachowanie dzieci.

– Wychowywanie dziecka oznacza bycie obecnym w danym momencie, komunikowanie się z nimi na głębszym poziomie. Nie oznacza to, że musisz rozmawiać ze swoimi dziećmi wyłącznie na poważne tematy, jednak wspólne przeżywanie jest niezwykle ważne – wyjaśnia van Gooch. Rodzice, którzy spędzają dużo czasu z telefonami komórkowymi w dłoniach, wysyłają swoim dziecku komunikat: "jesteś mniej ważny niż smartfon, komputer, telewizor czy inne urządzenie".

Van Goch radzi, by znaleźć w mieszkaniu miejsce, w którym każdy z domowników będzie mógł zostawić urządzenie mobilne, tak, żeby go nie rozpraszało. Nie ma znaczenia, czy będzie to pudełko po butach, szuflada w komodzie czy kuchenny blat. Ważne, by dzięki zostawieniu telefonu w tym specjalnym miejscu każdy z domowników poczuł, że teraz jest czas dla rodziny. To ważne, by zasada "żadnych telefonów" obowiązywała wszystkich członków rodziny, również rodziców.

– Jeśli odłożysz telefon, dziecko będzie wiedzieć, że to jest jego czas. Że ma cię na wyłączność, że skupiasz na nim całą swoją uwagę – wyjaśnia van Goch. – Dzieci muszą wiedzieć, że są dostrzegane, doceniane i kochane. Że jest czas dla rodziny, czas na naukę i na pobycie z samym sobą – dodaje.


Nie chodzi o to, żeby siedzieć z dzieckiem na kanapie i patrzeć na siebie w ciszy – choć zdarzają się i takie momenty. Jakość czasu spędzanego z dzieckiem ma znaczenie i uczy jednej ważnej rzeczy: wyznaczania priorytetów. Jeśli włączasz dziecko do codziennych aktywności, takich jak gotowanie czy sprzątanie, pokazujesz mu, że budowanie relacji z drugim człowiekiem i zacieśnianie rodzinnych więzi jest najważniejsze i w żaden sposób nie koliduje z obieraniem ziemniaków czy odkurzaniem.
Źródło: Essential Kids
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...